Negrelliho viadukt i Notre Dame, to vše je v novém. Foto: koláž EARCH.cz
Novinky a názory / zprávy

EARCH TÝDENÍK: Vítězství u viaduktu, 2000 dní práce v Notre Dame a hledá se městský architekt/architektka

Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje šéfredaktorka Karolína Vránková.

Karolína Vránková , 9. 12. 2024

První oblouk otevřen – malé vítězství pod Negrelliho viaduktem

Pod Negrelliho viaduktem je první zasklený oblouk. Je to oblouk číslo 36, zasklení a dřevěný interiér uvnitř navrhlo studio MOBAA a každý si tu může udělat rezervaci – nekomerční akce dokonce zadarmo. Oblouk se bude dva roky testovat včetně ekonomiky a nákladů na provoz. Pak by město zasklilo až čtyřicet oblouků, kde budou galerie, společenské akce i komerční prostory.

Foto: Oblouk číslo 36 pod Negrelliho viaduktem. Každý si ho může zarezervovat.

Zasklení oblouku 36 je konec víc než deset let trvající cesty. V roce 2012 Správa železnic (tehdy Správa železniční cesty) oznámila, že hodlá viadukt rekonstruovat. Právě architekti Igor Kovačevič a Yvette Vašourková z CCEA MOBAA začali prosazovat využití oblouků pod ním. V místě šestatřicátého oblouku bylo tehdy načerno provozované a velmi nevábné parkoviště. Krásný zasklený prostor je tedy i připomínkou, že podobná místa ve městě lze zlepšit.

Notre Dame znovu otevřen

"Zvony Notre Dame zase zvoní," řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu - zvony se rozezněly poprvé od požáru 15. dubna 2019. Stálo to 2000 dnů práce, na níž se podílelo 2000 pracovníků a potřeba bylo 2000 dubových kmenů. Slavnostního otevření se zúčastnilo kromě prezidenta Macrona padesát hlav států. Dorazil i Donald Trumph - i když se zpožděním.

Foto: Uvnitř katedrály Notre Dame po rekonstrukci

Začíná obnova nádraží v Klatovech. Jak to s moderní památkou dopadne?

Klatovské nádraží projde rekonstrukcí. Budova z roku 1959 má důstojnou čelní fasádu s pravidelnými řadami sloupů, uvnitř jsou sgrafita v duchu socialistického realismu a řada dalších dochovaných umělecko-historických prvků a celkově se jedná o důstojnou bránu do Klatov. Navrhl ji architekt Josef Danda (stejně jako později halu nádraží v Ostravě-Vítkovicích, v Lovosicích či Chebu).

Foto: Historická fotografie nádraží v Klatovech od architekta Josefa Dandy

Nyní nastoupili stavaři z firmy Chládek Tintěra a dávají se do rekonstrukce. „Vzniknou nové veřejné toalety, všechny vnitřní prostory upravíme tak, aby odpovídaly současným požadavkům. Celá stanice bude bezbariérová díky výtahům, které spojí podchod s nástupišti i odbavovací halou,“ komentovala to mluvčí Nela Eberl Friebová, mluvčí Správy železnic. Po těchto slovech jsou milovníci současné architektury ve střehu – rekonstrukce nádraží dopadají různě a ve jménu „modernizace“ často berou za své právě kvalitní detaily, na které se nevztahuje památková ochrana. Hotovo má být v roce 2027 – do té doby držme nádraží palce.

1500 stran o památkách

Profesor Jiří Witzany, bývalý rektor ČVUT, má za sebou víc než padesát let ve stavebnictví, podílel se na řadě výzkumů a experimentů, vypracoval třeba též technologii opravy Karlova mostu. Nyní shrnul své znalosti o historických stavbách do knihy Obnova, sanace a rekonstrukce historických staveb. Na více než patnácti stech stranách popisuje všechny možné vady a problémy historických konstrukcí a jejich řešení. Svou kapitolu si tu najde každý, ať už řeší požáry nebo vlhkost.

Foto: Nová kniha o rekonstrukcích historických staveb

Brno hlavní město Vánoc

Brno je hlavní město Vánoc – tento titul vysoutěžilo již loni, letos však přibyly další atrakce. A na mnohých se podíleli architekti a designéři. Architetki ze studia Consequence Forma navrhli dětskou vesničku na Zelném trhu – je minimalistická, vkusná a zábavná. Děti si tu pohrají s kládami, dřevěnými kostkami a slámou, a to zdarma. Dále brněnský drak má vánoční svetr a je tu také nové dračí vejce (studio NAHAKU). Nově osvícená je rovněž socha Parnas taktéž na Zelném trhu (studio Visualove). Jejich dílem byly také vánoční girlandy v podobě abstraktních úseček, ty však nefungovaly dle plánu a světelní designéři je letos na vlastní náklady odstranili.

Foto: Dětská vesnička od studia Consequence Forma

Lesley Lokko mezi sto nejvlivnějšími ženami

Lesley Lokko, architektka skotsko-ghanského původu, spisovatelka a kurátorka posledního benátského bienále architektury je podle BBC jednou ze sta nejvlivnějších žen na světě  - hlavně proto, že už dvacet let usiluje o rovnoprávnost západních a afrických architektů a architektek.

Foto: Lesley Lokko, kurátorka posledního Bienále architektury v Benátkách

Praha 9 a Police nad Metují hledají architekta či architektku

Praha 9 hledá architekta či architektku veřejného prostoru. Bude koordinovat stavební a investiční akce a pomáhat vytvářet „kvalitní a příjemná veřejná prostranství“ v této městské části. Přihlášky se musí odevzdat do 19. prosince. Police nad Metují hledá městského architekta/architektku pro běžné konzultace, zájemci se mohou rozmyslet až do konce ledna.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři