EARCH TÝDENÍK: V Praze na fakultě architektury se debatuje o materiálech. V Brně bude nové nábřeží Ponávky a v Praze bloky na Florenci. Pod stromeček kulturu
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Viktorie Majoberová.
Viktorie Majoberová , 18. 11. 2024
November Talks - na FA o materiálech
Na Fakultě architektury ČVUT v Praze probíhá oblíbená série listopadových přednášek November Talks, tentokrát na téma materiály. Dnes, v pondělí 18. listopadu, se můžeme těšit na bruselského hosta Maartena Gielena, který promluví o svém kolektivu Rotor. Ten se zabývá především re-use a znovuvyužitím prvků z demolovaných staveb, minimalizací odpadu a možnostmi přehodnotit standardní stavební postupy. Další pondělí (25.11.) nás čeká poslední host, architekt a výzkumník Guido Brandi, přijede z Curychu.
Kurátor série Miroslav Pazdera o letošním tématu říká: „Materialita – to z čeho stavíme – hraje zásadní roli v úvahách a strategiích nad udržitelností stavebního průmyslu. Cílem letošních přednášek je poskytnout spektrum přístupů k materiálu a jeho užití v architektuře.“
Přednášky jsou přístupné všem a vstup je zdarma.
Nové domy na Florenci "schovají magistrálu".
Proměna pražské Florence postupuje do další fáze - hledá se podoba čtyř bloků mezi magistrálou a autobusovým nádražím. Penta Real Estate ve spolupráci s hlavním městem Praha a městskými částmi Praha 1 a Praha 8 vyhlásila čtyři mezinárodní architektonické soutěže na čtyři bloky domů.
Soutěže navazují na urbanistický návrh z roku 2021. Bloky budou kombinovat návrhy různých týmů, takže si místo uchová různorodost. Více než polovina z plánovaných 85 000 m² bude určena pro bydlení. Účastníci se mohou hlásit do 13. prosince 2024, výsledky budou známy na podzim 2025.
Mapa ostravských paneláků
Ostravská architektura sedmdesátých a osmdesátých let má novou mapu jménem PanelOVA. Najdete v ní stovky fotografií z výstavby nejen tamních sídlišt. Projekt vznikl díky bohatému archivu fotografa Petra Sikuly a historikovi fotografie Pavlu Vančátovi.
Do Beskyd v porsche s architektem Mrvou
Jiří Kout, vydavatel EARCH.CZ a režisér, natočil dokumentární film Muž, který sázel domy o architektu Kamilu Mrvovi. Je pojatý jako projížďka po Beskydech a po stavbách podle projektů jeho studia, zároveň se divák dozvídá více o životě „valašského architekta“, co ho v jeho regionu těší i co ho rozčiluje. Autentický filmový portrét měl premiéru minulý pátek, poté si diváci dali frgály.
Jak to bude vypadat u říčky Ponávky?
Brno se ptá, jak by mělo vypadal okolí říčky Ponávky. Nábřeží využívá každý den stovky lidí – ať už při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sport... I přes svou oblíbenost lokalita postrádá dlouhodobý rozvojový plán. Proto se město Brno rozhodlo zorganizovat krajinářský soutěžní workshop, v rámci kterého doufá v nalezení nejlepšího řešení. Proběhla také setkání s veřejností, která měla možnost vyplnit také on-line anketu zaměřenou na současnost i budoucnost lokality.
Účastníci soutěže nejprve anonymně předloží své koncepční návrhy rozvoje území. Porota z nich vybere maximálně pět týmů, které postoupí do další fáze a návrhy rozpracují. Zapojí se též do série workshopů, během nichž budou své návrhy konzultovat s porotou, odborníky a zainteresovanými aktéry v daném území. Vyhlášení vítěze soutěže jsou plánovány na druhou polovinu roku 2025.
Pod stromeček knihu o kultuře
David Kašpar se ve své nové knize ptá, co dokáže kultura. „Kultura není jen film, divadlo a výtvarné umění, ale i sousedské slavnosti, komunitní aktivity a oživení veřejného prostoru. Je součástí našich každodenních životů, prohlubuje náš vztah k místu, které máme rádi, buduje naši identitu,“ říká autor.
Kniha Co dokáže kultura? je výsledkem dlouholetého výzkumu Davida Kašpara, který působil v různých kulturních organizacích a nyní je místostarostou městské části Praha 10, kde má kulturu též na starost. Nabízí české i zahraniční příklady dobré i špatné praxe, stejně jako vhled do kulturního plánování.