
EARCH TÝDENÍK: Otevřelo EXPO, Češi se líbí. Na Ještěd letí UFO, do Pardubic obří obchoďák
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Adéla Vaculíková.
Adéla Vaculíková , 14. 4. 2025
EXPO je tady
V neděli 13. dubna odstartovalo EXPO čili světová výstava v Ósace. Trvat bude až do října a Česko se na ní prezentuje pavilonem od Apropos Architects. Obří dřevěná spirála se skleněnou fasádou, zdá se, působí - první den tu byla dlouhá fronta a server ArchDaily zařadil český pavilon mezi osm těch, které "musíte vidět." Ještě před otevřením celý pavilon důkladně dokumentovali fotografové Boys Play Nice - jejich fotografie už brzy na Earch.cz.

Ještěd a UFO
Na Ještěd bude jezdit „tramvaj“, ale nikoliv po kolejích – po laně. Přezdívá se tak typu lanovky s jedinou kabinou zavěšenou na dvou nosných lanech. Právě takovou navrhlo studio designérky Anny Marešové pro Liberec a Ještěd – podle návrhu stejného studia vzniká i lanovka na Petřín v Praze.
„Nová lanovka má evokovat přistávající UFO, proto bude mít ve spodní části speciální osvětlení. Inspiraci autorka našla v české sci-fi tvorbě, například ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem s úžasnou výpravou od výtvarníka Theodora Pištěka,“ popisuje vítězný návrh město Liberec. Ke sci-fi vysílači povede sci-fi lanovka.
Na nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu lanovka nejezdí od roku 2021, tehdy v říjnu se jedna z jejích dvou kabin zřítila na zem a zahynul její průvodčí. Novou lanovkou se bude možné svézt asi za pět let – až k vysílači a hotelu Ještěd lidi doveze od konečné tramvaje Horní Hanychov.

Největší obchoďák pro Pardubice
V Pardubicích milují velké věci. Má se tu stavět největší hokejová aréna na světě, a teď taky největší obchodní dům ve východních Čechách - Galerie Pernerka se začala stavět minulý týden naproti hlavnímu nádraží.
Developerská skupina REDSTONE slibuje „největší společensko-obchodní centrum ve východních Čechách“. Vzniknout má třicet tisíc metrů čtverečních určených pro obchody, po pěti tisících dostane gastro zóna a kanceláře. K tomu multikino se sedmi sály, jump aréna, čtyřhvězdičkový hotel, garáže a pravděpodobně ještě ledacos dalšího…

„Centra, která budujeme, mají přinášet novou kvalitu a rozměr, který stávající prostředí města obohatí o nové funkce a služby,“ uvedl na tiskové konferenci Richard Morávek, člen developerské skupiny REDSTONE. Společnost zařídí, aby vše bylo pod jednou střechou nedaleko nádraží a nikdo už nemusel chodit do města.
Hi okna Hinton
Kauza výdejní box, tentokrát v Hradci
Naposledy jsme psali o nešťastně umístěném výdejním boxu Zásilkovny v Brně. Teď se pozornost přesunula do Hradce Králové a kritika míří na Alzu, za výdejní box vedle cenné sochy od Vladimíra Preclíka.
Padesát centimetrů – přesně tolik dělí sochu Květ Polabí Vladimíra Preclíka od bílošedé plechové skříně na balíčky. V Hradci Králové ji sem Alze dovolil postavit hotel Alessandria, je to totiž jeho parkoviště. Odpor veřejnosti byl ale tak silný, že prodejce nakonec ustoupil. Přesunutí boxu přislíbil alespoň v reportáži ČT24.
Pod tlakem veřejnosti zmizel už i podobně nešťastně umístěný box Zásilkovny v Brně. Jenže krátkodobý pocit úspěchu rychle střídá frustrace z toho, jak nás výdejní boxy zahlcují. Nejde o jejich počet, ani o samotnou službu – problém je v legislativě, která je nedokáže uchopit. Zatím to vypadá, že si je může dát kdokoliv, kamkoliv, stačí přemluvit majitele pozemku.
Nové výstavy v Brně
Ve čtvrtek 17. dubna 2025 se v Moravské galerii v Brně otevře nová výstava Systém Rathouský. Věnuje se grafickému designérovi, který se proslavil orientačním systémem pražského metra.
„K připravované výstavě bude vydána i odborná publikace, která klade důraz na autorův design v oblasti plakátové tvorby, knižní grafiky a typografie, tvorby písma, vizuálního stylu, informačního designu, orientačních systémů a grafické navigace, které jsou klíčové pro rozvoj moderní vizuální komunikace,“ uvádí Moravská galerie a výčtem zároveň připomíná, jak široké bylo Rathouského profesní pole.

Další zpráva z Brna. Vyšel třetí díl průvodce moderní architekturou Brněnský architektonický manuál. Tentokrát se zaměřuje na období 1900–1918 a mapuje tak stavební kulturu v posledním desetiletí existence Rakousko-Uherské monarchie. Publikace obsahuje fotografie a texty o 184 stavbách.
Egypt a jeho nové hlavní město
Egypt si od roku 2016 staví nové hlavní město. Ještě jste o něm neslyšeli? Není divu – nemá zatím ani jméno. Pracovně se mu říká „New Administrative Capital“ a server Dezeen nyní zveřejnil jeho první fotografie.
Nové město vyrůstá padesát kilometrů od Káhiry a po dokončení má pojmout až šest a půl milionu obyvatel. Zatím zde žije několik tisíc rodin a denně sem vlakem dojíždí kolem 48 000 zaměstnanců. Egyptská vláda doufá, že centrum zaplní pobočky zahraničních firem a že město nabídne provoz budov řízený umělou inteligencí. Zveřejněné snímky ale zatím ukazují hlavně monumentální vládní paláce.
Více k tématu
„Myslím, že jsem ještě nikdy nenavštívil město, ve kterém bych se cítil tak malý a bezvýznamný,“ komentuje autor fotografií Johan Blasberg. Na přívětivé město budoucnosti to zatím příliš nevypadá – spíš připomíná megalomanské projekty totalitních režimů.