Nevkus v Brně: výdejní box a rozpadlé schody. Ze Slovenské uza národní galerie odchází polovina zaměstnanců a Macron chce rekonstruovat Louvre Foto: koláž EARCH.cz
Novinky a názory / názory a komentáře

EARCH TÝDENÍK: Nevkus v Brně, výdejní box a rozpadlé schody. Ze Slovenské národní galerie odchází polovina zaměstnanců a Macron chce rekonstruovat Louvre

Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Adéla Vaculíková.

Adéla Vaculíková , 3. 2. 2025

Polemika o výdejním boxu

V ulici Kopečná v Brně měli nevábné, rozpadlé a posprejované schody. Firma Zásilkovna na nich bez ohledu na jejich stav hrdě vztyčila svůj výdejní box na masivním podstavci. Kontroverzní zásah do veřejného prostoru rychle upoutal pozornost, když designérka a vedoucí neziskovky Kultivovaná města Veronika Rút Fullerová sdílela fotografii místa na svém Instagramu.

Zásilkovna chtěla údajně místo dál zkultivovat, její postup ale vzbudil rozpaky. „Je to postup, jakoby pobořili dům a na troskách vylili nové základy. Mít na starých schodech nový sokl je přece v principu nesmysl. Tzn. tohle rostlinky nevyřeší,“ psala Veronika Rút Fullerová. Přišlo tolik reakci, že Zásilkovna box nakonec odstranila a vybourali také betonový sokl. Prostor se teď firma prý chystá celý koncepčně upravit. Jeden box zmizel, stovky dalších na podobně nevhodných místech ale vznikají. Není na čase povolat architekty a architektky?

Ze SNG odchází stovka zaměstnanců

Důsledky současné slovenské vlády se dále projevují v kultuře. Na „destrukci instituce“ už několik měsíců upozorňují zaměstnankyně a zaměstnanci Slovenské národní galerie. Více než stovka jich podala výpověď a s prací skončí k 1. dubnu 2025. Pro galerii to může znamenat personální kolaps.

Jako hlavní důvod svého hromadného odchodu uvedli nekompetentní vedení galerie. Po odvolání dlouhodobé ředitelky Alexandry Kusé v srpnu 2024 se v pozici vystřídali celkem tři lidé. „Odcházející zaměstnanci a zaměstnankyně se odmítají podílet na kolapsu instituce, který způsobuje neodborné vedení, zdržování administrativy a neznalost zákonů střídajících se generálních ředitelů,“ stojí v odůvodnění hromadných výpovědí, zveřejnil ho instagramový profil sng_slobodna. Takováto situace má podle odcházejících za důsledek postupné rušení naplánovaných mezinárodních výstav a vzdělávacích programů. Například v polovině ledna odřekla svou účast na konferenci pořádané SNG u příležitosti výstavy Architekt Dedeček trojice rakouských odborníků na architekturu. Jenalo se o Herthu Hurnaus, Benjamina Konrada a Maika Novotnyho, autory publikace Eastmodern − Architecture and Design of the 1960s and 1970s in Slovakia.

Rekonstrukce Louvre

Nejslavnější francouzské muzeum umění má projít rekonstrukcí. Před obrazem Mony Lisy to minulý týden oznámil prezident Emmanuel Macron. Louvre je podle svého vedení v žalostném stavu a kvůli poruchovým technologiím jsou v ohrožení i umělecká díla.

Foto: Louvre s vchodem od ateliéru I. M. Peie

Celková rekonstrukce by měla trvat deset let. Kdy začne a kdo ji vyprojektuje ale ještě nezaznělo. Do roku 2031 má ovšem dojít k vybudování nového vchodu při řece Seině. Současný hlavní vchod skleněnou pyramidou od ateliéru architekta I. M. Peie z roku 1989 už kapacitně nestačí. Louvre ročně navštíví na 9 milionů lidí.

Rekonstrukce bude řešit také rozšíření výstavních prostor, nové místnosti mají vzniknout v podzemí. A Mona Lisa dostane „pokojíček“ úplně vlastní, navíc s nezávislým vchodem na zbytku expozic.

Bourají se přístřešky v Braníku

Dopravní podnik zbourá ikonu Nádraží Braník − přístřešky v bruselském stylu. Část jich zanikla už v roce 2004 a teď půjde k zemi zbytek. Podle DPP jsou ve špatném technickém stavu, mají narušenou statiku. Dokud budou stát, je pod ně zakázané vstupovat.

Přístřešky pocházejí z roku 1960 a jako jejich autor je uváděn architekt Vlastimil Durdík. Vystavěny byly v Braníku v době, kdy došlo k prodloužení tramvajové trasy do smyčky Nádraží Braník. Místo se tehdy stalo důležitým dopravním uzlem, přestupovalo se tady z tramvají na autobusy a také z vlaků. Na Nádraží Braník končíval třeba Posázavský pacifik vozící výletníky a trampy k řece Sázavě.

Kdy se do přístřešků zakousnou bagry, známé není, DPP však jejich odstranění doporučil statik. „Vlivem klimatických podmínek byl při pravidelné prohlídce zjištěn havarijní stav obou betonových konstrukcí přístřešků,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Foto: Přístřešky na Nádraží Braník

125 let Klubu Za starou Prahu

Klub Za starou Prahu oslavil 125. narozeniny. Sdružení „milovníků staré Prahy“ vzniklo 28. ledna 1900 jako reakce na důsledky asanace Josefova a části Nového Města. Klub dodnes za svého „myšlenkového otce“ uvádí spisovatele Viléma Mrštíka, který tehdy aktivizoval kulturní veřejnost, aby proti likvidování historických památek vystupovala. Mrštík k pražské asanaci sepsal polemiku Bestia triumphans, tedy „vítězící obluda“ – „Rozumíme pod tím slovem tu míru či nemíru nevzdělanosti, to summum hrubých vlastností ať v člověku, ať v korporaci nebo v celé společnosti a v celém národě.“

Památky a pražská městská památková rezervace jsou dodnes hlavním polem působnosti Klubu Za starou Prahu. Sleduje ovšem také dění za hranicemi hlavního města. Od roku 2003 udílí cenu za novou stavbu v historickém prostředí, ve které pravidelně bodují mimopražské realizace. Naposledy zvítězily Centrální polyfunkční dílny v Pardubicích.

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři