Gaudí, telefonní ústředny i most pod Vyšehradem v našem Týdeníku. Foto: koláž EARCH.cz
Novinky a názory / názory a komentáře

EARCH TÝDENÍK: Nekonečný seriál Vyšehradský most. Zlín bude stavět další mrakodrap vedle Baťova. Telefonní ústředny - přežijí?

Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje šéfredaktorka Karolína Vránková.

Karolína Vránková , 28. 4. 2025

Nekonečný seriál Vyšehradský most

Je tu dlouho očekáváná zpráva Poradní mise ICOMOS, spadající pod UNESCO - na svém webu ji vyvěsilo Ministerstvo kultury. Experti se v ní vyjadřují k budoucnosti železničního mostu pod Vyšehradem v Praze. V obsáhlé zprávě dospěli k závěru, že „renovaci existujícího mostu lze považovat za optimální volbu," vzhledem „k jeho přínosu k celkovému říčnímu panoramatu Prahy, jeho roli při podpoře výjimečné světové hodnoty památky a jeho statusu kulturní památky národního významu.

Foto: Železniční most pod Vyšehradem a jeho "přínos k říčnímu panoramatu".

Správa železnic se se zprávou zatím seznamuje. „Souběžně s tím pokračuje ve zpracování posudku posouzení vlivů v kontextu světového dědictví (HIA). Jeho závěry předpokládá do konce července letošního roku, uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

HIA je podobná procedura jako posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Je to ovšem posudek v Česku zatím nevyzkoušený, o němž těžko říci, jak dopadne. V každém případě to vypadá, že definitivní řešení není na dohled a že po mostě budeme ještě hodně dlouho jezdit dvacítkou.

Věž pro Zlín

Zlín bude mít nový věžový dům. Bude mít 16 pater, a v nich 80 bytů, kanceláře a hotel. Cena se odhaduje zhruba na miliardu a stát bude na místě bývalé banky na náměstí Práce – banku zbourají letos v létě, pak se začne stavět. Investorem je velká stavební firma PSG z nedalekých Otrokovic.

Foto: Podoba nového věžového domu od City Work Architects

Věžák navrhlo studio City Work Architects, které projektovalo také citlivou rekonstrukci baťovských továrních budov 14 a 15. I nová věž vypadá dle vizualizací kultivovaně. Jde jen o to, jestli poněkud ospalý Zlín se 75 tisíci obyvateli a spoustou nevyužitých budov z Baťovské éry potřebuje právě další věž. Nevíme – a neví dokonce ani Facebook, debata, kterou to spustilo, je bouřlivá.

Mosty nejsou fit

Tři tisíce mostů v Česku je ve špatném stavu, 50 z nich v havarijním, informovala Česká televize. Čísla jsou ovšem jen přibližná, protože mnoho mostů je na místních silnicích a jejich centrální evidence chybí. Ty v havarijním stavu je třeba často kontrolovat a případné závady řešit. Mosty totiž mohou spadnout, jak nás v posledních letech několikrát nepříjemně přesvědčily: v roce 2017 spadla Trojská lávka, 2018 most v Janově, 2024 most v Drážďanech.

Foto: Zhroucený most v Drážďanech

Luxusní Myslivna

V Brně se od začátku roku prodalo 479 nových bytů, což je víc než za rok 2023 dohromady, uvádí se v analýze realitní agentury Trikaya. Ceny v novostavbách jsou jako všude, tedy astronomické – v průměru 135 tisíc za metr čtverečný. V Brně je táhne vzhůru nejluxusnější projekt Nová Myslivna, kde ceny dosahují částky přes 200 tisíc za metr.

Foto: Nová Myslivna - vizualizace

Ano, je to development na místě zbouraného hotelu Myslivna od architekta Jana Dvořáka – byla to pěkná ukázka socialistické moderny, kterou podtrhoval dobový design a grafika od Jana Rajlicha. Jenže to už je jen vzpomínka, Nová Myslivna roste a je to zřejmě o poznání výdělečnější podnik než ta původní.

Foto: Bývalý hotel Myslivna

Který architekt zaslouží poctu?

Kdo by měl letos dostat cenu Pocta komory architektů za přínos architektuře? Pokud o někom víte, pište do 30. dubna. Z návrhů vybere porota, v níž zasednou erudovaní odborníci, kteří si sami už také mohou připsat nějaký ten architektonický přínos: architektka Litomyšle Zdeňka Vydrová, krajinářská architektka Martina Forejtová, spoluzakladatelka soukromé architektonické školy ARCHIP Regina Loukotová, organizátor architektonických soutěží Miroslav Vodák a bývalý šéfredaktor EARCH.CZ Matěj Beránek. Budou rádi za tip.

Ohrožený druh – telefonní ústředny

Vymírající architektura – to jsou budovy telefonních ústředen. Na telefonování nejsou potřeba a často stojí na lukrativních pozemcích v centrech měst, takže je zřejmě čekají demolice a nahrazení nějakým tím bytovým komplexem či kancelářemi – jako se to stalo automatické telefonní ústředně v Praze-Dejvicích.

Foto: Některé telefonní ústředny se vydání knihy nedočkaly - třeba ta v Dejvicích

Nyní o nich vychází kniha ATÚ: Automatické telefonní ústředny. Společnost, technologie, architektura, kterou vydal kolektiv autorů z Výzkumného centra průmyslového dědictví. Snad ne na rozloučenou – jak je z knihy vidět, budovy jsou to působivé a nové využití je možné.

Ctihodný Gaudí

Zemřel papež František. Každý rok povýšil několik osobností mezi ctihodné – a při posledním jmenování 14. dubna stihl tento titul udělit architektu Antonio Gaudímu za to, že „věnoval plody své práce Bohu. Tím hlavním plodem je chrám Sagrada Familia, dominanta Barcelony.

Této stavbě věnoval architekt skutečně většinu své kariéry a života, celkem 44 let od roku 1883 do roku 1926, kdy ho cestou do chrámu srazila tramvaj. Od té doby stavba stále pokračuje a dokončení je v nedohlednu – tenhle podnik vyžaduje skutečně svatou trpělivost.

Foto: Architekt Antoni Gaudí

Corbusier z Vysočiny

V Humpolci je možné navštívit tamní vilu od Josefa Gočára, který ji navrhl pro obchodníka s látkami Otakara Meda. Jak si všímají odborníci, dlouhé pásové okno nezapře inspiraci Le Corbusierem.

Vila byla Medovým znárodněna komunisty a uvnitř následně fungovalo zdravotní středisko. Rodina tu však směla zůstat bydlet, a tak se byt zachoval v původním stavu – je tu rozlehlý obývací pokoj, jehož ozdobou je právě pásové okno a velká knihovna. Prohlídky těchto prostor, dosud soukromých, se konají 3. května, vstupné je 100 korun a vstupenky je možné zakoupit online.

Foto: Medova vilav Humpolci

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři