EARCH TÝDENÍK: Na architektuře se šetří. Prager se rekonstruovat nebude. Ani vyhlášená galerie v Českých Budějovicích
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Viktorie Majoberová.
Viktorie Majoberová , 16. 12. 2024
Prágerovy kostky budou dál chátrat
Brutalistní klenot v centru Prahy je v havarijním stavu. „Pragerovy kostky“, tedy budovy, kde sídlí Institut plánování a rozvoje (IPR) a Centrum architektury a městského plánování (CAMP), se ale prozatím rekonstruovat nebudou. Definitivně o tom rozhodlo ve čtvrtek 12. prosince Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
Na stavební akci za 1,6 miliard je přitom už připravený projekt se stavebním povolením. Politici ale upřednostnili jiné investice: odkoupí například Nákladové nádraží Žižkov, nebo postaví nový výběh ledním medvědům v Pražské ZOO.
Je škoda, že se nedostalo i na Pragera. CAMP navštíví ročně 120 tisíc lidí všech věkových skupin, maminky, senioři i další, seznamují se tu s rozvojem Prahy a je to také oáza pro místní v centru města.
Petr Hlaváček, pražský náměstek pro uzemní rozvoj, sice souhlasí, že je třeba Pragerovy kostky opravit, avšak ve čtvrtek pro to nehlasoval. Na svém instagramu argumentuje, že IPR i CAMP můžou dál fungovat i na jiném místě. To je nepravděpodobné, ale možné. Nicméně to neřeší otázku, co bude s kostkami? Buď budou dál chátrat, anebo je město prodá, a to pak budova bez památkové ochrany může jít klidně k zemi.
Praha koupí Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč
Jedna z investic, které zastupitelstvo na čtvrtečním zasedání odhlasovalo, je nákup historické budovy Nákladového nádraží Žižkov a přilehlých pozemků od Českých drah za částku přibližně 1,43 miliardy korun.
Památkově chráněný objekt má projít rozsáhlou rekonstrukcí a stát se centrem nové čtvrti, kterou v okolí staví soukromí investoři, hlavně Central Group a Sekyra Group. Plán počítá s přeměnou nádraží na multifunkční prostor, který bude zahrnovat kulturní instituce, školský kampus, bytové jednotky i kanceláře. "Předpokládáme významné školské stavby, nástavbu bydlení, případně polikliniku, zájem má Národní filmový archiv, jedná se o datovém centru," přiblížil dnes primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN) možná využití budovy.
CIHELNA KADAŇ
Nový územní plán Brna
Dvacet let trvalo, než se v Brně dohodli o podobě nového územního plánu. Povedlo se to v úterý 10. prosince, kdy ho schválili zastupitelé. Platit začne od února příštího roku a má městu přinést nové možnosti pro výstavbu bytů, rozvoj infrastruktury, i vznik zelených ploch. Základní rozdělení nového plánu je na plochy stabilizované a plochy změn. Ve stabilizovaných plochách město nepředpokládá nepřiměřenou přestavbu území.
Domy, byty, lidi: Nová kniha odkrývá příběhy bydlení v Praze
V pátek 13. prosince se v CAMPU pokřtila nová publikace nakladatelství IPR Praha. Kniha se jmenuje Domy, byty, lidi a prostřednictvím příběhů několika pražských domácností přibližuje současné podoby bydlení.
Čtenáři se například setkají s příběhem ženy, která našla domov v atypickém ateliéru, nebo mladého páru, který se musel smířit s životem v malém bytě kvůli vysokým cenám nájemného. Text doplňují autentické fotografie, které zachycují nejen prostředí, ale i atmosféru každodenního života v těchto prostorech.
Autory publikace jsou kurátor Centra architektury a městského plánování Eugen Liška a fotograf Vojtěch Veškrna. Kniha nabízí osobní vyprávění obyvatel Prahy, jejich zkušenosti s bydlením a cestu k nalezení domova ve městě.
Více k tématu
Co bude s Domem umění v Českých Budějovicích?
Město České Budějovice se rozhodlo zrušit plány na rekonstrukci Domu umění. To vyvolalo nesouhlas široké veřejnosti i odborníků. Hlavním důvodem tohoto kroku jsou prý rostoucí výdaje na jiné kulturní projekty, jako je přestavba kulturního domu Slavie nebo stavba nové Alšovy jihočeské galerie. Místo investic do stávající budovy radnice uvažuje o přesunutí galerie současného umění do jiných prostor poblíž centra města.
Více než 250 lidí se shromáždilo v úterý 10. prosince před Domem umění na náměstí Přemysla Otakara II., aby vyjádřili své rozhořčení nad těmito plány. Budova Domu umění je totiž nedílnou součástí náměstí Přemysla Otakara II. a její význam přesahuje samotnou galerii – slouží jako důležité místo kultury v historickém jádru města a také vzdělávací centrum pro děti.
České Budějovice navíc vyhráli svoji kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028. Rekonstrukce Domu umění byl jeden z bodů jejich vítězného projektu. Teď hrozí, že budou městem kultury bez galerie.