EARCH TÝDENÍK: Místo Prioru bagry - brněnský obchodní dům se bourá. Uzavřená výstava v galerii Jaroslava Fragnera - je to cenzura, vzkazuje její vedení
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Viktorie Majoberová.
Viktorie Majoberová , 20. 1. 2025
Prior jde k zemi
Hluk a prach u Hlavního nádraží v Brně znamená konec Prioru. 13. ledna začala dlouho plánovaná demolice brutalistního obchodního domu od architektů Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka z let 1975 - 1980. Bývalý „obchoďák“ promění developer v novou čtvrť o šesti domech s obchody, kancelářemi i bydlením pro studenty.
Na fasádě obchodního domu byl betonový reliéf od výtvarníka Miloslava Buřivala, který byl rozřezán a po částech prodán zájemcům – dostalo se na 120 lidí, výtěžek putoval na provoz dětského hospice Dům pro Julii v Brně.
Fragnerka zavřela výstavu
V galerii Jaroslava Fragnera předčasně uzavřeli aktuální výstavu Svědectví prostoru. Představovala projekty tzv. forensní architektury, což je využití architektonických metod k odhalování lidskoprávních nebo válečných zločinů.
Zřizovatelem galerie je České vysoké učení technické, jehož rektor Vojtěch Petráček vyzval autory některých videí k úpravám jejich obsahu. Studia Forensic Architecture & Forensis, Alison Killing a Beirut Urban Lab odmítla a postavilo se za ně také vedení galerie. „Tyto zásahy vnímáme jako formu cenzury a ohrožení akademických svobod,“ píše se v jejich prohlášení. Najdete tu také linky na všechna videa z výstavy. Ostatní akce v galerii probíhají podle plánu.
Liberec investuje do bývalého areálu výstavních trhů. Technikův pavilon čeká nový život
Technikův pavilon v libereckém areálu výstavních trhů projde rekonstrukcí. Ta má navrátit jeho původní kouzlo. KAM Liberec a atelier ANUK vdechnou nový život stavbě, kterou původně navrhnul brněnský rodák Svatopluk Technik pro výstavu Budujeme osvobozené kraje, která tu proběhla v roce 1946.
„Rekonstrukcí vznikne velmi atraktivní multifunkční místo, které v přízemí nabídne veřejnosti zázemí informačního centra, včetně odpočinkové zóny a toalet. V patře pak bude k dispozici prostor pro promítání, přednášky, a výstavy,“ řekl náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.
Jak rostl nový bankovní dům?
Filmový dokument Jak roste město představí příběh budovy Československé obchodní banky na Eliščině nábřeží v Hradci Králové. Režisérka a scénáristka Marie Šandová formou časosběru zachytila vznik jedné z nejmodernějších administrativních budov v Evropě. Film zaznamenal všechny fáze projektu- od architektonické soutěže, přes výstavbu a otevření budovy až k dalšímu rozvoji nové městské čtvrti.
Předpremiéra proběhne 22. ledna 2025 přímo v budově. Mezi pozvanými hosty jsou i autoři projektu Ivo Koukol a architekt Roman Brychta.
SCAN4BIM
Rekonstrukce Domu umění. Bude?
Rekonstrukce Domu umění v Českých Budějovicích - příběh pokračuje i v novém roce. Jak jsme informovali, vedení města nezařadilo rekonstrukci Domu umění, kde sídlí Galerie současného umění a architektury, do letošního rozpočtu. Její kurátor a šéf Michal Škoda oznámil, že v pokud nedojde k rekonstrukci, odstoupí z funkce.
Michal Škoda přitom vede galerii již 26 let a vybudoval tu prestižní instituci s velkou základnou příznivců, kteří ho podporují. Počítalo se také, že galerie a Dům umění budou důležitým dějištěm akcí, až budou České Budějovice v roce 2028 Evropským městem kultury.
Zastupitelstvo se proto ke kauze vrátí na zasedání 17. února. "Na zastupitelstvu chceme koalici předložit konkrétní rozpočtové opatření,“ sdělil opoziční zastupitel Juraj Thoma.
Osudy architektů a architektek jako inscenace
Životy některých architektů a architektek jsou natolik zajímavé, že by se o nich daly psát romány nebo divadelní inscenace. Začali s tím v Brně. Připravují se tu dvě performance, které přibližují životní osudy architektů a architektek.
Více k tématu
Konkrétně se můžete těšit do divadla Mikro-teatro, které na květen připravuje představení o architektce a designérce Růženě Žertové. Inscenace nazvaná Navždy se uchová, Růžena Žertová se prý plánuje hrát v objektech, které Žertová navrhovala. Ve kterých konkrétně, to zatím zůstává překvapením.
V Brně si také připomínají 130. výročí narození architekta Bohuslava Fuchse. Na jeho počest připravují na kdy tři architektonicko-divadelní workshopy s prvky zážitkové pedagogiky Žil byl Bohuslav Fuchs, které seznámí se životem a dílem tohoto tvůrce. Výsledkem bude taktéž divadelní hra o životě významného tvůrce.