Ikea ve tvaru masové koule, nový park v Holešovicích a spotřebiče MORA, kulisa našeho dětství Foto: koláž EARCH.cz
Novinky a názory / názory a komentáře

EARCH TÝDENÍK: Ikea ve tvaru masové koule. Hořela výjimečná architektura. Nový park v Praze

Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje šéfredaktorka Karolína Vránková.

Karolína Vránková , 7. 4. 2025

Výjimečná architektura 90. let hořela

Diplomatická čtvrť v Tróji v sobotu 5. dubna hořela. Tím se poněkud nešťastně připomněl komplex od architektů Jana Bočana a Zdeňka Rothbauera, krásná kompozice bílých kostek a treláží na popínavé rostliny kousek od Vltavy.

Stavba byla zahájena ještě za socialismu v roce 1987 a plánovaná jako byty pro diplomaty. Dokončovala se však již v novém režimu v roce 1995. Vzniklo „výjimečné dílo“ s vlivy neofunkcionalistického a neoracionalistického směru,“ jak to charakterizoval profesor Rostislav Švácha

Foto: Požár diplomatické čtvrti

Záhy se však zjistilo, že stát diplomatické byty vlastně nepotřebuje a nechce. Za 400 milionů korun komplex v roce 2011 koupila skupina GES Group, která vlastní mimo jiné televizi Prima. Jedna část sloužila jako administrativa - právě tam v sobotu začalo hořet. Požár se povedlo uhasit během několika minut, přesné škody nejsou zatím známy.

Bude se stavět Ikea ve tvaru obří masové koule

Švédský nábytkový řetězec Ikea se dal do redesignování svých prodejen. Už zveřejnili první návrh: je to přímá rovná budova dlouhá dva kilometry. Její výhoda je, že lidé už tam nebudou bloudit – půjdou prostě pořád rovně. Švédové připravují, zatím tajně, také prodejnu ve tvaru obří masové koule.

Foto: 2 km dlouhá Ikea

A není to jediné překvapení uplynulého týdne. Volmanova vila, elegantní funkcionalistický skvost, dostane šikmou střechu, aby se lépe hodila na české maloměsto. 

Ano, po chvíli jsme pochopili, že je to Apríl, ale pár okamžiků jsme na to nevěřícně hleděli. Což je samozřejmě ten pravý aprílový pocit. A kdo nachytal 1. dubna vás?

Holešovice mají nový park

V pražských Holešovicích v ulicích U Uranie poblíž Ortenova náměstí je otevřený nový park. Je tu posezení pod stromy, nové chodníky, plastiky, vše veřejně přístupné od 7 do 20 hodin. 

Foto: Park U Uranie.Na snímku zprava: starosta Prahy 7 Jan Čižinský, designérka Anna Kozová, architektka Tereza Rapsová z ateliéru YYY a radní Jiří Knitl

Přesněji, prostranství tu bylo už dřív, ale z pošlapaného trávníku vznikl regulérní parčík podle návrhu krajinářského studia YYYY a podle současných krajinářských principů: terén je přemodelován, aby zadržoval více vody, přibylo 14 stromů a více než 700 keřů. Plastiky navrhla Anna Kozová.

Spotřebiče MORA v Technickém muzeu v Brně

Sporáky, žehličky, pračky, masomlýnky a mnoho dalšího od firmy MORA. To byly nenápadní domácí společníci několika generací. Firma vznikla už v roce 1825 jako malá železárna, postupně se rozvíjela a rostla. K výročí ji Technické muzeum v Brně uspořádalo výstavu MORA. Dvě staletí cesty dějinami. Výstava otevírá 12. dubna, návštěvníci se dozvědí vše o vývoji společnosti, uvidí její staré i nové produkty a určitě i nějaký spotřebič, který měli doma. Anebo jejich rodiče anebo možná prarodiče.

Foto: Důvěrně známé spotřebiče. Mora oslaví 200 let výstavou

Kelti vs. Pleskot. Nové úpravy keltského oppida na Závisti

Jak se vyvinul projekt Josefa Pleskota na úpravy keltského oppida na Závisti? To autor představí 8. dubna v centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech od 18 hodin.

Keltové si na Závisti vybudovali opevněnou vesnici už někdy na začátku letopočtu. Vzácné archeologické naleziště však nikdy nedostalo důstojnou podobu. V roce 2021 oslovila obec Dolní Břežany archtietka Josefa Pleskota, který navrhl podobu památníku: varevné betonové desky ve stopě dávných staveb.

Foto: Více Keltů? Nová podoba oppida Závist bude zveřejněna toto úterý.

Vzbudilo to ovšem nesouhlas občanů, aktivistů, archeologů či Klubu Za starou Prahu, který námitky výstižně shrnul – řešení má „povahu výrazného autorského gesta, které význam a povahu zdejších archeologických nálezů přehlušuje a zastírá.“

A tak se hledá nová podoba. Aby tam bylo více Keltů a méně Pleskota

Vítězové České ceny za architekturu dostanou tubus

Architekti už nenosí plány srolované v tubusu pod paží. Ale je to pořád symbol profese – a tak nová trofej České ceny za architekturu je TUBUS 01, skleněný válec a uvnitř srolovaný diplom. Navrhli ho Lenka Damová a Boris Klimek, kteří zvítězili v soutěži. Ta byla hojně obeslaná, přihlásilo se 78 designérů, sklářů a architektů a 70 studentů. 

Foto: Skleněný tubus pro Českou cenu za architetkuru

Kdo tubus chce, musí ho vyhrát. Nyní je poslední šance přihlásit svou stavbu do České ceny za architekturu. Možno do 8. dubna 2025.

Skleničky od Fuchse

Oslavili jsme 130. výročí narození architekta Bohuslava Fuchse a velikána je teď všude plno. Například se začali znovu vyrábět jeho skleničky – představila je sklárna Květná. Připomíná tak jednu kapitolu jeho tvorby, Fuchs měl totiž firmu Aka, která vyráběla spoustu předmětů denní potřeby, odpovídajících vkusu funkcionalisty.  

Byla mezi nimi i tato kolekce skla: skleničky na vodu, víno, šampaňské a koňak, mísy a vázy. Designéři Klára Janypková a Tomáš Kučera ji podle původních plánů oživili; její podoba je prý velmi blízko původní, jen není tyrkysová, ale modrá; původní barvu nelze už dnes napodobit.

Kolekce Fuchs je k vidění na výstavě Nový svět Bohuslava Fuchse a Rudolfa Sandala v Brně na Špilberku, prodává ji sklárna Květná a také vybrané obchody v Brně, Břeclavi či Luhačovicích. 

Čtení o krajině

Vyšla nová kniha teoretických textů Krajina a její architektura. Sestavila ji Jana Tichá, obsahuje texty dvanácti autorů a autorek s tématy jako je ekologie, město, názory na estetiku a představí ji tento čtvrtek 10. dubna v 18 hodin v atriu U jelena na Fakultě architektury ČVUT. Je to událost – knih o teorii krajinářské architektury u nás zatím moc nevzniklo.

Foto: Nová kniha o teorii krajinářské architetkury

Kutilové sobě

Český kutil se ale AI nebojí! A o tom je výstava Nejsem robot - právě o síle lidské kreativity a kutilství. Připravili ji architekt Jan Fabián, umělkyně Kateřina Šedá, architekt Lukáš Janout akka Dělniq a další autoři, autorky a makeři. Navštívit ji můžete v galerii Atrium Žižkov v Praze.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři