EARCH TÝDENÍK: Dům ve tvaru kohouta, nový most vedle starého a pod stromeček beton z Prioru
Novinky a tipy z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje šéfredaktorka Karolína Vránková.
Karolína Vránková , 25. 11. 2024
Na začátek jedna obří ptákovina
V zábavním parku v Talisaj City na Filipínách vznikl nový hotel ve tvaru kohouta – a byl už oficiálně zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako „největší budova ve tvaru kura“. Fanoušci architektury upozorňují, že se svými pětatřicet metry předhonil i Velkou kachnu, budovu ve tvaru kachny postavenou ve 30. letech v New Yorku, o níž psali teoretici architektury Robert Venturi a Denise Scott Brown. Kohout zatím do dějin architektury nevstoupil, jen na Instagram a Tik Tok.
Nový most vedle starého
V Praze se řeší, jestli se může postavit vedle starého mostu nový. Jak to může vypadat, lze vidět na Orlíku. Tento týden se otevírá nový železniční most na trase Tábor – Písek, který povede vedle mostu starého z roku 1889. Na fotkách vypadají obě struktury trochu nesourodě, v realitě bude možné je vidět i vyzkoušet od tohoto pátku 29. listopadu, kdy tu začíná provoz. Zatím prošel nový most zátěžovou zkouškou a projely se po něm historické lokomotivy Naftový Sergej (T679.1600–116 tun) a parní Pětasedma (475.111 – cca 150 tun s vodou a uhlím), jak uvedl server zdopravy.cz.
Oblouk nového mostu má rozpětí 156 metrů, čímž předčil dosavadní českou jedničku Podolský most (150 m). Jde tak o největší železobetonový oblouk v tuzemsku. Celková délka nového mostu je 316 metrů. Celkové náklady činí dle Správy železnic 684 milionů korun, plánovaná cena, se kterou zakázku vystoutěžily firmy skupiny Metrostav, měla 544 milionů korun.
Josef Štulc – bezmála šedesát let v památkové péči
Doc. PhDr. Josef Štulc získal ocenění osobnost památkové péče za svou práci pro památky, které se věnuje téměř šest desítek let. Do Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody nastoupil totiž již v roce 1967. Věnoval se přípravě vyhlášení městské památkové rezervace v Chebu či Olomouci. Zpracoval stavebně historické analýzy mnoha památek – díky nim byly posléze obnoveny například kostely v Záboří, Polné nebo Templ v Mladé Boleslavi. Vedl restaurování kláštera sv. Anežky v Praze prosazoval citlivé postupy při obnově Národního divadla – restaurování místo nahrazení replikami. Podcast, kde hovoří o „památkové apokalypse“ za socialismu, je možno si poslechnout zde.
Ocenění dostal v rámci cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Další ceny putovaly těm, kdo se podíleli na péči o konkrétní památky: na záchraně kapucínského kláštera v Žatci či jízdárny ve Světcích u Tachova, zpřístupnění dolu Jan Šverma v Lamperticích poblíž Žacléře, restaurování hřbitova v Kamenickém Šenově či obnově zámečku Terzínov v Albeři. Průběžně o nich budeme na EARCH.cz informovat.
Klinker Centrum s.r.o.
Keramika podle Kumy
V Číně bylo otevřeno muzeum keramiky, které navrhnul ateliér Kengo Kuma Associaties. Muzeum je ve městě I-sing (Yixing) v provincii Ťiang-su, které je známé produkcí isingské keramiky – keramické konvičky na čaj se tam vyrábějí už tisíc let.
Ruční výroba keramiky ustupuje, ale připomíná ji 3600 ručně dělaných keramických tašek na fasádě a střeše nového muzea. Nové muzeum patří pod UCCA Center for Contemporary Art, tedy největší čínskou instituci, zaměřenou především na současné umění.
Kronika okrsku pod spalovnou
Zde si dovolím propagovat svoji práci – ale nejen svou. Spolu s dalšími obyvateli a fanoušky Malešic jsme připravili knihu Malešická kronika: z pole do metropole. Milovníci architektury tu najdou například zasvěcené texty o malešickém sídlišti – jednom z nejstarších v Praze (napsal architekt David Mateásko) či o tamním domově důchodců od architektů Vlado Miluniće a Jana Línka (autorem je historik architektury Tomáš Řepa). Kniha se hodí také jako návod na procházky po svérázném kusu města, kde najdeme středověkou tvrz i spalovnu odpadu. Mapa s ilustracemi od Kakalíka je součástí každého výtisku.
Kolik berou architekti v Anglii
Organizace Pay 100, která sleduje platy architektů ve Spojeném království, ukázala nové tabulky, kde zveřejnila příjmy architektů. Zjistilo se, že nejlépe platí kancelář Patty a Michaela Hopkinsových, kde architekt s praxí pod pět let dostává 54 500 liber za rok. Čili v přepočtu asi 135 tisíc korun měsíčně. Pro útěchu českých pracovníků, není to tak všude. V hůře platících firmách je to zhruba polovina.
Více k tématu
Karlovarské náměstí má narozeniny
V kanceláři architektury města Karlovy Vary (KAM) oslaví 85 let tamního náměstí přednáškou. Karlovarský rodák, patriot, historik Jindřich Nový s kolegou Ladislavem Helsnerem povypráví o historii náměstí Dr. M. Horákové a promítnou dobové fotografie – koná se v kanceláři KAM přímo na náměstí tuto středu.