Demolice Transgasu může začít v polovině srpna. Majitel už podal žádost
Mezinárodní developerská společnost HB Reavis podala žádost o demolici souboru budov Transgasu na Vinohradské třídě v Praze. Po dvacetidenní lhůtě pro podání námitek tak bude moci majitel stavby odstranit.
EARCH.CZ , 24. 7. 2018
Smutný příběh kauzy okolo záchrany Transgasu se podle všeho chýlí ke konci. Mimořádná ukázka brutalismu totiž ani po vyostřených debatách mezi odborníky a dotčenými úřady nezískala památkovou ochranu a současnému majiteli tak prakticky nic nebrání v demolici. Aktuálně totiž běží dvacetidenní lhůta pro podávání případných námitek ze stran účastníků řízení.
Lhůta uplyne 15. srpna a poté může HR Reavis s demolicí začít. Zmizet by měla hlavní budova dispečinku, oba věžovité objekty, fontána, obchody i podzemní kolektory areálu. V minulosti proběhlo několik happeningů i demonstrací s cílem budovy Transgasu památkově ochránit. Poslední naději na prohlášení Transgasu památkou pohřbil bývalý ministr kultury Daniel Herman ke konci minulého roku. V reakci na to proběhla před budovami Transgasu velká demonstracea po pár týdnech následovala guerillová akce umělecké skupiny Bolt958, při které celý areál zalil růžový dým.
Projekt areálu Ústředního dispečinku tranzitního plynovodu zpracoval tým architektů Václava Aulického, Jiřího Eisenreicha, Iva Loose, Jindřicha Malátka a významného konstruktéra Jiřího Kozáka už v druhé polovině 60. let. Díky tomuto uvolněnému období získal návrh progresivní podobu ve stylu brutalismu. K samotné realizaci komplexu došlo mezi lety 1972 a 1978.
Kauza Transgas není v současné době jediným dokladem zcela nekoncepčního zacházení s architektonickým dědictvím druhé poloviny minulého století. Už v minulosti došlo k demolici například obchodního domu Ještěd v Liberci, hotelu Praha či telefonní ústředny v Dejvicích. Další mimořádné objekty jako česká ambasáda v Berlíně nebo karlovarský hotel Thermal pak nutně vyžadují celistvou rekonstrukci, která je ovšem stále v nedohlednu.