Je z betonu a částečně pod zemí. Modlitebna Církve bratrské, jeden z nenápadných nových skvostů Litomyšle. Foto: Studio Petrohrad
Novinky a názory / názory a komentáře

Co vidět v Litomyšli? Tipy na návštěvu hlavního města architektury

Litomyšl má svůj renesanční zámek, rodný dům Bedřicha Smetany i náměstí s podloubím. To vše chrání UNESCO a navštěvují turisté. A tomu všemu se lze vyhnout a navštívit „jinou“ Litomyšl plnou soudobé architektury. Co doporučil web Rare Places? Připravili pro vás další díl volné série Tip na architrip.

Rare Places , 1. 4. 2025

Horizontála, která spojuje

Na Smetanově náměstí, historickém centru Litomyšle, panuje klid – auto projede jen sem tam, jinak se tu vyskytují pouze pěší. Asi o 200 metrů dál vypadá realita dost jinak. Ulice Kapitána Jaroše je rušnou komunikací a hlavním tahem napříč Litomyšlí. Tato dvě místa působí jako úplně jiné světy. Světy, které spojuje první z našich zastávek: Smetanova lávka a vyhlídka na město od architektonického ateliéru Ehl & Koumar.

Foto: Lávka v Litomyšli od EHL & KOUMAR ARCHITEKTI

Věž lávky vidíme už z náměstí. To, co cítíme, se dá jen těžko popsat –možná to je překvapení? Tenhle betonovo-ocelový monolit působí impozantně. Kontrastuje s podloubími na náměstí, má vlastní duši a charakter. Není jen lávkou nad cestou, je horizontálou spojující minulost a přítomnost: návštěvník se v historickém centru Litomyšle uzavírá do renesanční bubliny. Pak najednou přijde šok a tahle bublina jedním pohledem směr lávka praskne. Člověku to připomene, v jaké epoše se vlastně nachází a že město nemusí být zakonzervovaným muzeem. 

Nahoru na lávku vyjíždíme výtahem – odtud se nám naskýtá pohled, který nám opět připadá tak trochu jako tunel v čase. Sluneční paprsky se odráží na současné čisté architektuře lávky, na moři starých střech historického centra Litomyšle a v řece Loučné, která pomalu šumí hluboko pod námi. Tohle prostředí působilo jako jedna ze Smetanových skladeb – každá část sice fungovala svým vlastním způsobem, ale společně vytvářely nepřekonatelný celek. 

Betonová spiritualita 

Od Smetanovy lávky se vydáváme k další zastávce na našem seznamu. I když to je zacházka, vezmeme to přes náměstí – toužíme po chvilce odpočinku, dobré kávě a možná něčem sladkém k zakousnutí. To všechno nacházíme v perfektní kvalitě v kavárně Dvorek, které tak dáváme pět hvězdiček. 

I druhá z vybraných staveb stojí v blízkosti nejrušnější tepny napříč Litomyšlí, kudy projíždí jedno auto za druhým. Budova, která vznikla v její blízkosti podle návrhu Zdeňka Fránka, nabízí naopak klid. Jde totiž o modlitebnu Církve bratrské.

Foto: Modlitebna Církve bratrské, Fránek Architects

Vnitřní klid v budově byl jedním ze zásadních požadavků, proto je celá struktura zasazena do země: ruch blízké komunikace se tak uvnitř úplně ztrácí.

Víme, jakou má stavba funkci – což dokládá i kříž nad vchodem, dílo českého umělce Václava Ciglera. Dále vidíme holé monolitické betonové zdi. Sklo. Kov. Všechny tyhle materiály se vyskytují v současné architektuře často. A přece, v tomto případě říkají něco úplně nového: byly jsme tady a budeme. Celá stavba působí tajemně, jako by přímo vybízela nechat logiku a starosti všedního dne za dveřmi a poddat se působení jiných předností lidské duše. 

Surová pieta s respektem 

Tvůrcům současné architektury se vytýká celá řada věcí. Často je to nedostatek respektu: k okolí, k prostředí, k obyvatelům, k minulosti. To ale není případ poslední z trojice litomyšlských staveb, které jsme navštívili. Jde o zázemí vezdejšího hřbitova, jehož autory jsou Kuba & Pilař Architects

Foto: Zázemí hřbitova v Litomyšli, Kuba & Pilař architekti

Blížíme se k jižnímu vstupu na hřbitov. Dvě monolitické betonové krychle se před námi objeví znenadání. Vidíme, že jde o soudobý zásah do prostředí. Všímáme si, že vizuálně jsou tyto dvě stavby skutečně povedené. Ale přeci – nestrhávají na sebe přílišnou pozornost.  V hlavní roli zůstávají náhrobky za branou. Soudobá architektura vyjadřuje pohřbeným respekt.

Litomyšl je místo plné kontrastů. V jednom odpoledni si může návštěvník užít celých devět století architektury – můžete se projít spolu s námi.

Co dalšího vidět v Litomyšli?

- Lidl na ulici Sokolovská – dokonce ani supermarket není v Litomyšli obyčejná krabice. Ukázkovou prodejnu navrhl architektonický ateliér VAS, okolí vzniklo podle návrhu krajinářského ateliéru PARTERO. Je skoro jako park a dá se tam posedět.

Foto: Lidl v Litomyšli od Ateliéru VAS

- Nábřeží řeky Loučné – potřebujete si během výletu na chvíli odpočinout? Pak nábřeží kolem řeky Loučné v bezprostřední blízkosti historického centra Litomyšle je tím pravým místem. Pro architekty z ateliéru Rusina Frei Architects bylo zásadní posílit přirozený přírodní charakter kolem řeky a nabídnout občanům místo k volnočasovému vyžití.

Foto: Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, Rusina Frei Architects

- Galerie Miroslava Kubíka – v prvním patře měšťanského domu na Smetanově náměstí se nachází od roku 2011 galerie. Čistá estetika a řešení prostoru, který je propojený s přírodou, určitě stojí za návštěvu.

Foto: Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli, Michal Motyčka

- 1ar(t) a 2ar(t): zenové zahrady – 1ar(t) a 2ar(t) jsou dva veřejné prostory o ploše 100 m² a 164 m² v Mariánské ulici v Litomyšli. Oba jsou navrženy Josefem Pleskotem: v první se nachází studánka Václava Ciglera, druhá vznikla ve spolupráci se Zdeňkem Sklenářem a obě nabízí Litomyšli nový společenský prostor.

Foto: Zenové zahrady 1ar(t) a 2ar(t), Josef Pleskot

- Rekonstruovaný zámecký pivovar – i tato realizace vznikla podle návrhu Josefa Pleskota. V bývalém pivovaru vykonává organizace YMCA vzdělávací činnost – Josef Pleskot navrhl úpravu zdejšího prostoru se silným respektem k minulosti.

Foto: Rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli, Josef Pleskot

- Turistické zázemí u Smetanova náměstí – v Litomyšli jsou na návaly turistů velmi dobře připraveni. Na radničním dvorku vzniklo turistické zázemí vybavené vším od přebalovacího pultu až po úschovnu zavazadel a kol – to vše podle návrhu architektonického studia Burian – Křivinka.

Foto: Turistické zázemí u Smetanova náměstí, Burian – Křivinka

- Městský bazén – tato Stavba roku 2011 láká své návštěvníky netradičním vzhledem zasazeným plynule do krajiny. Budova vznikla z projektu D.R.N.H. Architects a nabízí bohaté vodní vyžití.

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři