Co přinesl letošní ročník festivalu Open House Praha?
Tradiční víkendový svátek všech milovníků architektury, festival Open House Praha, přilákal o víkendu 18. a 19. května 2019 do otevřených budov v letošním roce přes 76 000 návštěv, což je o 40 procent více než v loňském roce. Světoznámý festival, který otevírá již pátým rokem běžně nepřístupné budovy a prostory, ukázal celkem 80 architektonicky zajímavých objektů na území 10 městských částí Prahy.
Open House Praha , 25. 5. 2019
„V letošním roce jsme se zaměřili na otevírání objektů v okrajových městských částech jako třeba Ďáblice, Suchdol, Strašnice či Modřany a byli jsme velmi překvapeni, kolik návštěvníků se podařilo nalákat,” říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Jen v Ďáblicích se přišlo na prohlídky místní hvězdárny, základní školy, obecního domu, kaple, hřbitova či komunitního centra podívat přes 1100 lidí.
Z novinek byl největší zájem jak o moderní šetrné budovy Visionary v Holešovicích a Dock in Two v Libni, tak o historické paláce na Hradčanech a Malé Straně jako Hrzánský, Trauttmansdorffský či Lichtenštejnský. „Jsme rádi, že návštěvníci současné realizace vyhledávají a zajímají se o to, jak se hlavní město Praha rozvíjí a jaká architektura v dnešním době vzniká,” doplňuje Andrea Šenkyříková. Zdaleka největší lákadlo však představoval pro návštěvníky festivalu Velký strahovský stadion, do kterého zavítalo 6300 lidí. „Příběh spojený s historií stadionu přitáhl pozornost nejen pamětníků, ale i mladé generace, pro kterou již například spartakiádní přehlídky představují dávno zapomenutou historii a naopak se zajímají o další osudy tohoto jednoho z největších světových sportovních stadionů,” dodává Andrea Šenkyříková.
Kromě stadionu si festival pro návštěvníky připravil i další speciality jako třeba Vodárenskou věž na Letné, Krematorium Strašnice, parník Vyšehrad, Velodrom na Třebešíně nebo dva protiatomové kryty. Zpřístupněny byly různé typy prostor od administrativních a rezidenčních budov, škol, technických staveb po kulturní památky.
Více k tématu
Nejdelší fronty o délce 2,5 hodiny se stály u Hotelu International Praha v Dejvicích, který se stal i hlavním vizuálním motivem letošního festivalu. Hodinovou frontu si lidé také museli vystát u Rezidence primátora hl. města Prahy, kde dokonce první prohlídku zahájil přímo pan primátor Zdeněk Hřib. Ze stálic, které každým rokem lákají davy zvídavých zájemců, se nejvíce lidí podívalo do Petschkova paláce (více než 3300 lidí), kde rovněž první prohlídku přivítal přímo pan ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. O návštěvníky se v budovách staralo více než 350 dobrovolníků z řad organizátorů Open House Praha, ale také další zaměstnanci, majitelé či správci budov. „Proběhlo i několik prohlídek přímo s architekty či historiky, kteří se zapojili do festivalu dobrovolně a poskytli návštěvníkům odborný výklad,” říká Andrea Šenkyříková.
Doprovodné programy
Bohatý doprovodný program přilákal i rodiny s dětmi, pro které byla připravena otevřená lego dílna a celkem 16 speciálních komentovaných prohlídek pro děti v 6 festivalových budovách, a dokonce i zážitková hra. Speciálních programů pro děti se nakonec zúčastnilo více než 350 dětí. Také se uskutečnily 3 prohlídky pro neslyšící s tlumočením do českého znakového jazyka, včetně simultánních přepisů ve dvou budovách. Zájem byl i o prohlídky s anglickým výkladem, které probíhaly v sedmi budovách. K pátému výročí oslav festivalu proběhlo v týdnu před festivalem několik speciálních akcí.
5 let festivalu
Organizátoři festivalu Open House Praha za pět let zpřístupnili celkem 272 budov, které zaznamenaly dohromady přes 260 000 návštěv. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, a to nejen z řad obyvatel hlavního města, ale lidí z celé České republiky a zahraničí. Open House je největší světovou architektonickou akcí.
Historie Open House
Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 a od té doby se rozšířil do 46 měst po celém světě. Před šesti lety se i Praha stala součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide a od roku 2015 otevírá široké veřejnosti více budov. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu Open House a byla jeho součástí téměř dvacet let. Organizátorem akce je stejnojmenná organizace Open House Praha, z. ú., která se vedle pořádání festivalu věnuje také celoročním aktivitám, včetně rozvoji vzdělávacích programů pro dobrovolníky, děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.