Messnerova horské muzeum od Zahy Hadid je na vrcholku italského Kronplatzu, ve výšce 2275 metrů nad mořem. Odlitá betonová konstrukce je vložená do skály, a tak působí jakoby ji zasypala půda. Foto: MMM.it
Novinky a názory / historie a teorie

Chystáte se na "jarňáky" do Itálie? Navštivte horská muzea či hotel s bazénem, co se vznáší

V tyrolském lyžařském středisku Kronplatz se ze sněhu noří elegantní betonová konstrukce. Messnerovo muzeum v Corones je ikonou Jižního Tyrolska. Jakou další architekturu zde navštívit? Například hudební školu v Brixenu nebo stromový hotel My Arbor. Další pokračování volného seriálu Tip na architrip.

Magdaléna Medková , 14. 2. 2025

Jižní Tyrolsko je v oblasti designu a moderní architektury jedním z nejprogresivnějších regionů v Evropě. Díky množství turismu a osvíceným investorům v něm kromě kvalitních hotelů vzniká i řada zajímavých muzeí nebo vyhlídek. K těm nejnavštěvovanějším patří Messnerovo horské muzeum (MMM Corones) od Zahy Hadid. Betonová konstrukce, kterou zčásti jakoby zasypala půda, stojí na vrcholu střediska Kronplatz a její terasy vyhlíží na pohoří od Zillertalských Alp, přes Ortler až po Dolomity. Uvnitř je pak expozice horolezeckých skob a turistického vybavení z 19. století. Vstupné pro dospělé je okolo pětistovky, děti vyjdou na polovinu.

Hrad podle Messnera

Pro Messnerovo horské muzeum, které má v Alpách celkem šest poboček, pracovalo i studio EM2. Investor Reinhold Messner architekty požádal, aby navrhli rekonstrukci středověkého hradu Bruneck a jeho expozici zasvětili horským národům. Dnes je MMM People v Brunecku příkladem citlivé konverze historické architektury, kterou doplňují moderní materiály jako je sklo nebo opracované dřevo. 

Ateliér EM2 se později uchytilo i v soutěži na návrh moderního Muzea horské fotografie (Museum der Bergfotographie) na vrcholu střediska Kronplatz. Lumen je bílá stavba v archetypálním tvaru, má visutou prosklenou restauraci a nádherný výhled na okolní pohoří. Vstup vyjde na zhruba 430 korun.

Foto: Messnerovo horské muzeum, Zaha Hadid Architects

Nové krásy Brixenu

Italskou autonomní provincii Bolzano a její třetí největší město Brixen Češi znají hlavně kvůli vyhnanství Karla Havlíčka Borovského, který v něm nedobrovolně strávil konec života. Kromě domu s pamětní deskou a historického jádra jsou v něm ale i další místa, která stojí za to vidět. Výjimečná je například moderní Hudební škola s probarveným betonem od architektonické kanceláře Carlana Mezzalira Pentimalli nebo turistické informační centrum TreeHugger od studia MoDus Architects. 

Betonová hmota nedaleko biskupského paláce má prosklený parter a díky tomu zdálky působí, jakoby levitovala nad zemí. Až budete mít dost, zajděte si odpočinout do bistra Brix 0.1. Moderní pavilon v parku Legatto od studia Markuse Taubera má cortenovou střechu v podobě spadaného listí a vyhlíží na vodní plochu.

V samotném centru celé provincie, ve městě Bolzano, navštivte New Museion. Galerie současného moderního umění, kterou najdete v Danteho ulici, sídlí v jedné z mála moderních budov ve městě. Kvůli historickému jádru a řadě památkově chráněných budov má ve smyslu současné architektury stavební úřad přísné regule. Vidět tu něco nového je tak spíše svátek. Chrám s prosklenou čelní fasádou a lávkami v organickém tvaru navrhlo berlínské studio KSV.

Foto: New Museion, KSV

Bolzano s lezeckou stěnou

Ikonu moderního Bolzana budete muset hledat dál od centra. Kancelářská budova Salewa Headquarters stojí poblíž dálnice A22 a při pohledu z auta působí jako ledoborec nebo Titanic, který si proráží cestu krajinou. Tři kancelářské budovy z betonu a skla navrhlo studio Cino Zucchi Architetti a Park Associati. Svým tvarem má opisovat charakter okolních hor a vytvářet tak dialog mezi krajinou a městem.

Foto: Salewa Headquatres, Cino Zucchi Architetti a Park Associati

Špičkové hotely jako otisk přírody

Z pohledu luxusního ubytování je Jižní Tyrolsko špičkou- zmiňme tedy některé hotely. Ty o čtyřech a pěti hvězdičkách jsou výjimečné tím, že využívají lokální zdroje - od výroby materiálů, přes farmy a zemědělské usedlosti až po pěstitelé organických vín. Omezení a vysoké nároky na stavby ze strany tamních úřadů navíc vede investory k najímání renomovaných architektů, kteří hotely dokážou navrhovat v souladu s ekologií a okolní přírodou. Jedním z nich je Gerhard Tauber, jehož práci můžete vidět ve vsi San Andrea asi patnáct minut od Brixenu. Jeho stromový hotel My Arbor, který působí jako by stál na obřích kuřích nohách, opisuje terén a díky tomu není dole v údolí téměř vidět. Přestože ho obklopuje divoká příroda, při jeho stavbě nepadl jediný strom. Jedna noc tu vyjde na 12 tisíc korun, nasát atmosféru ale můžete i při procházce po okolí nebo při večeři v restauraci. 

Renomé má mezi soukromými investory také architekt Peter Pichler, který momentálně připravuje projekt několika luxusních chat ve výšce korun stromů nedaleko Kützbühlu. Jeho práci ale můžete vidět i kousek od Bolzana, v malé vsi Meranzen. V návrhu hotelu Milla Montis podle svých slov vycházel z tvaru okolního pohoří a vidlí, jimiž se na svých zemědělských usedlostech ohánějí místní farmáři. Moderní stavba s výhledy na Dolomity nabízí luxusní ubytování a wellness. Cena za noc vyjde na deset tisíc korun pro dva.

Foto: Milla Montis, Petr Pichler

Pichlerův rukopis najdete i ve městě Castelrotto, které leží na půli cesty z Brixenu do Bolzana.  Architekt v něm dostal za úkol proměnit dosluhující alpskou architekturou na luxusní chrám jídla a ubytování. Hotel Schgaguler má moderní estetiku odkazující na archetypální tvar domů se zkosenými střechami. K luxusním nemovitostem v regionu se řadí také hotel Hubertus s visutým bazénem nad údolí města Olang. Ateliér NOA ho obalil do kmenů stromů a vytvořil tak zajímavou podívanou, která stírá hranice mezi tím, co vytvořil člověk a co příroda. 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři