Česká komora architektů apeluje na otevřený dialog ohledně výstavby metra D
Česká komora architektů (ČKA) se znepokojením sleduje aktuální situaci ohledně výstavby metra D. Domnívá se, že nedávná realizace nových stanic metra A, jež vznikly bez architektonické soutěže, a které sklidily četnou kritiku jak u odborníků, tak veřejnosti, jsou dostatečnou ukázkou toho, jak nemá takto významná veřejná investice vznikat.
EARCH.CZ , 18. 8. 2016
Komora apeluje na dodržení základních požadavků, jež mají být v případě zadávání veřejných zakázek ve stavebnictví naprostým standardem: transparentnost celého procesu, výběr zhotovitele stavby na základě kvality, nikoliv ceny, na nezávislé posouzení více návrhů odbornou porotou.
Tyto požadavky Česká komora architektů doporučuje naplnit formou architektonické soutěže. O výhodách tohoto řešení přitom ČKA v minulosti informovala již několik pražských primátorů i vedení společnosti Metroprojekt, kterým nabídla svoji součinnost při uspořádání nezávislé architektonické soutěže. Tento apel Komory na kvalitu zadání zakázky na nové metro však nebyl dosud reflektován. Přitom se bezesporu jedná o klíčovou zakázku z oblasti architektury, dopravní infrastruktury a urbanismu. S předpokládanými náklady ve výší 500 miliard se zároveň jedná o velmi výraznou investici hlavního města hrazenou z veřejných prostředků.
Navzdory informacím, které zaznívají, není realizace soutěže zdlouhavým procesem, který by mohl ohrozit výstavbu nového metra. Je pravdou, že časově náročnější je příprava jejího zadání, nicméně vzhledem k tomu, že vyhlašovatel vysoutěží detailní studii, lze následně zkrátit trvání jednotlivých projekčních fází a celkově tedy i dobu realizace celé zakázky. Ve výsledku tak nemusí k žádnému zdržení vůbec dojít. Architektonické soutěže dále nepřinášejí jen kvalitu, ale rovněž ekonomickou výhodnost. Potvrzuje to nedávná analýza společnosti EEIP Dopady architektonické praxe na ekonomiku ČR.
Kromě nesporných kvalitativních a ekonomických výhod soutěž zadavateli přinese i možnost celý proces výstavby komunikovat s veřejností, čímž se kromě transparentnosti může docílit i žádoucího zapojení obyvatel hlavního města do procesu výstavby takto významné dopravní realizace. Při vypsání soutěže o návrh má investor možnost vybírat podle poměru ceny a komplexní kvality návrhu. Výhodou je dále možnost porovnávat mezi sebou větší množství návrhů, které jsou zaslány různými týmy přihlášenými do soutěže. Investor si pak s pomocí odborné poroty vybere nejvhodnější variantu a s ní i schopný autorský tým.
Připomínáme, že architektonické soutěže na stanice metra jsou v Evropě i ve světě zavedeným způsobem výběru projektanta, za všechny jmenujme Riyadh v Saudské Arábii či uskutečněné soutěže v Moskvě či Hamburku. Česká komora architektů by i v domácím prostředí uvítala více kvalitních architektonických realizací vzniklých z veřejných prostředků. V případě metra D by byla škoda tuto příležitost promarnit a neposkytnout naší metropoli možnost srovnání s ostatními evropskými městy, která se mohou pyšnit kvalitně řešenými dopravními stavbami.