Budova bývalých žižkovských lázní se promění na Dům tance. Nabídne zkušebny, dílny i kavárnu
Tanec Praha obstál ve veřejné soutěži MČ Praha 3 na využití budovy bývalých žižkovských lázní se záměrem vybudovat zde první skutečný Dům tance v ČR. Taneční a pohybové umění zažívá nebývalý boom a stále více nás úspěšně reprezentuje v zahraničí. Nemá ale žádnou instituci, profesionální podmínky pro tvůrčí proces, chybí řádná péče o tanečníky i jejich produkčně-technické týmy. Taneční profese přitom patří k nejnáročnějším, a navíc věkově limitovaným uměním.
Tanec Praha , 12. 10. 2020
Záměr Domu tance získal okamžitou podporu profesní obce, postavilo se za něj přes 20 subjektů reprezentující stovky umělců se svými týmy v ČR a také desítka významných partnerů ze zahraničí včetně sítě European Dancehouse Network.
Čtyřpatrová budova bývalých lázní má vynikající dispozice pro vytvoření čtyř zkušeben, dílen, zvukového studia, wellness centra otevřeného i pro veřejnost, co-working space a samozřejmě i kavárny a propojení Husitské ulice s cyklostezkou. Dolní Žižkov je tak o krůček blíž revitalizaci díky několika zásadním kulturním objektům: Dům tance, PONEC – divadlo pro tanec a Krenovka v těsné blízkosti Vojenského muzea a plánovaného Železničního muzea spoluvytvářejí kreativní klastr s velkým potenciálem přímo na hranici Starého Města, Karlína a Žižkova.
Více k tématu
Zmíněná Krenovka bude novým uměleckým centrem tance, hudby, architektury a výtvarného umění. Jeho otevření se chystá v roce 2021, své sídlo v něm bude mít Unijazz, svou první zkušebnu tam otevře Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec, další části objektu jsou plánovány pro výtvarné umění a architekturu i jiné neziskovky. Osvícení majitelé se rozhodli investovat do kultury a také vzít do péče val vedoucí k cyklostezce, tzv. Žižkov Highline.
„Nesmírně si vážím nabídky majitelů Krenovky, protože i na Praze 3 se rapidně zvyšují nájmy a oni jsou ochotni investovat do rekonstrukce budovy a garantovat nekomerční nájemné na 10 let. Perspektiva Domu tance je dlouhodobá, budeme rádi, když se podaří ho otevřít do 5 let,” říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha z. ú., a pokračuje: „architektonickou studii nám zpracovalo Studio Reaktor, šlo o vzácné pochopení specifických potřeb našeho oboru, doporučení projektu dal i IPR – Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a důležitý je samozřejmě kladný postoj ministra kultury Lubomíra Zaorálka, stejně jako radní pro kulturu Hany Třeštíkové. Věřím, že vláda pochopí význam takové investice a najdeme podporu napříč rezorty. Myšlenku Domu tance jsme mediálně otevřeli již za působení Ilji Šmída, ale až nyní pro ni máme vhodnou budovu.“