Beton TKS 3 | 2013 : Sanace a rekonstrukce panelových sídlišť
Před několika dny proběhl v Brně již 23. ročník mezinárodního sympozia Sanace 2013, jehož tradičním pořadatelem bylo Sdružení pro sanace betonových konstrukcí.
BETON TKS, s. r. o. , 9. 7. 2013
Historie našeho sdružení odráží vývoj sanací a oprav betonových konstrukcí od skromných začátků počátkem devadesátých let k plnohodnotnému segmentu na trhu stavebních prací v současnosti. Klademe si za cíl šíření nejnovějších poznatků pro odbornou veřejnost, legislativní posílení oboru, zprostředkování zkušeností z realizací v tuzemsku a v zahraničí, ale i analýzu minulých omylů a důsledků přehnaného optimismu v otázkách životnosti betonových konstrukcí.
Letošního ročníku mezinárodního sympozia se i přes současné složité období zúčastnilo více jak dvě stě odborníků z oboru sanací betonových konstrukcí. Na této tradiční a otevřené platformě jsme tak měli možnost se setkat jak s našimi členy, tak se zástupci potencionálních investorů, výrobců materiálů, dodavatelských a inženýrských firem, se zástupci významných škol, studenty i širší odbornou veřejností. Program byl navíc významně rozšířen propojením s mezinárodní konferencí Popílky ve stavebnictví pořádanou Asociací pro využití energetických produktů.
V živé paměti mi zůstaly především přednášky pana Prof. Francesca Biasioli z Itálie s tématem „Udržitelný rozvoj a stavební materiály: Mýty, fakta a bludy“, který se věnoval nejen možnostem mého milovaného betonu, pana Prof. Rudolfa Hely z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně s jeho sugestivně podanými vlivy technologie na vady v betonech, nebo Ing. Kulhánkové z Ministerstva průmyslu a obchodu na téma implementace politiky druhotných surovin.
Slovo mezinárodní v názvu sympozia nezůstalo prázdným pojmem. Vždyť kromě pana Prof. Francesca Biasioli z Itálie, zde dále vystoupili například pan Prof. Ulrich Diederichs z německé univerzity v Rostocku, Prof. Pavel Krivenko z ukrajinské univerzity v Kyjevě, paní MSc. Deya Over Kaman z turecké univerzity Anadolu, nebo pan Prof. Juraj Bilčík ze slovenské univerzity v Bratislavě.
U příležitosti sympozia udělujeme každoročně prestižní ocenění významná osobnost v oboru sanací betonových konstrukcí, sanační materiálu roku a sanační dílo roku. Více o nominacích a oceněných se dozvíte na stránkách tohoto časopisu.
Byl jsem překvapen jak v současné době, plné informačních technologií a možností komunikace, lidé znovu nacházejí potřebu hovořit spolu osobně. To jsem spolu s plnými sály považoval za nesmírně pozitivní impuls.
Diskutovali jsme k jednotlivým příspěvkům, ptali jsme se a odpovídali si na otázky. Nechyběla vysoká odborná úroveň, slušnost, úcta i emoce. Mluvili jsme spolu v přednáškových sálech, na doprovodné výstavě, ale i jen tak, při vzájemných setkáních a společenských příležitostech.
A z těchto vzájemných rozhovorů vznikla postupně iniciativa, kterou jsme nazvali „Memorandum účastníků sympozia Sanace 2013“.
Rádi bychom toto memorandum představili co možná nejširší veřejnosti a získali pro něj co možná největší podporu. Stránky tohoto prestižního časopisu jsou dalším logickým krokem jak toto předsevzetí naplnit. Dovolte mi proto, abych Vás na tomto místě s úplným zněním „Memoranda účastníků sympozia Sanace 2013“ seznámil.
Memorandum navazuje na workshop, který se konal za účasti představitelů českých vysokých škol stavebního zaměření, zástupců mnoha odborných svazů a asociací, činných ve stavebnictví na počátku roku 2012 v Humpolci a jehož tématem byla podpora rozvoje a prestiže stavebnictví.
Dnes, rok po konání tohoto setkání, cítíme stále podobné obavy z postavení stavebnictví a jeho dalšího vývoje, které jsou vyvolány výrazným ekonomickým propadem v tomto sektoru hospodářství. Vycházíme přitom z přesvědčení, že stavebnictví má v České republice kvalitní základ v propracovaném vzdělávacím systému na všech jeho úrovních a České stavební společnosti jak výrobní, realizační, projektové, anebo inženýrské, mají kvalitativní úroveň zcela srovnatelnou s mezinárodním měřítkem. Stavebnictví v České republice tvoří významnou část hrubého domácího produktu a zaměstnává přes 9 % práceschopného obyvatelstva.
My účastníci mezinárodního sympozia Sanace 2013 proto vyzýváme nejširší odbornou i neodbornou veřejnost a zejména zástupce státní správy na všech úrovních k zahájení společného dialogu, který povede k racionálnímu přístupu k rozvoji stavebnictví i jeho odpovídajícímu postavení v České republice.
Za klíčová témata považujeme dosažení těchto změn:
Stát je v nejširším slova smyslu největším zadavatelem stavebních zakázek, proto je nezbytné obnovit tvorbu vizí, dlouhodobých, střednědobých i krátkodobých plánů výstavby a údržby veřejných staveb a pracovat na jejich naplňování.
Odpovědně a efektivně využít všechny zdroje a možnosti financování stavebních zakázek.
Změnit systém zadávání veřejných zakázek, kdy jediným hodnotícím kritériem je pouze cena.
Vyřešit legislativu v oblasti stavebního zákona, zejména zjednodušit komplikovaný systém připomínkování ve všech stupních schvalování.
Dbát na profesní odbornost všech účastníků výstavby, tedy i odpovědných osob ve státní správě a státem řízených institucích, bez ohledu na politickou reprezentaci.
Dbát na kvalitu a efektivitu stavebního díla ve všech fázích jeho vzniku a životnosti (příprava, projekt, realizace, dozor, provoz a údržba).
Všem, kteří nás podpořili, i všem kteří se k tomuto memorandu připojí v budoucnu, děkujeme.
Stavebnictví nevytváří virtuální svět, je skutečné a hmatatelné. Ten obor jsem si vybral před lety právě pro ten úžasný pocit, že když se ohlédnete, je za vámi něco vidět. Dělejme po vzoru starých stavitelů vše tak, jak nejlépe v danou chvíli dovedeme, příště to zase budeme umět určitě o trochu lépe a nebudeme se bát ohlédnout. Přeji Vám hodně úspěchů, štěstí a radosti při realizaci vašich projektů.
Ing. Aleš Jakubíkviceprezident SSBK
OBSAH ČÍSLA
Úvodník
Aleš Jakubík / 2
téma
Porozumění panelovým sídlištím jako předpoklad pro jejich regeneraciLucie Zadražilová /3
Pražská panelová sídliště v časeLudmila Doudová /7
JAK DÁL S PANELÁKEM? EXPERIMENTY V BYTOVÉ VÝSTAVBĚ Z LET 1959 až 1961Eva Novotná /12
Regenerace panelových sídlišťHana Šimková /16
Jak a proč rekonstruovat (nejen) panelové domy komplexněJan Picpauer /18
sanace a rekonstrukce
Třicet let sanací a regenerací panelových budov – zkušenosti z uplynulých letHana Gattermayerová /22
Dodatečné provádění otvorů v nosných stěnách vícepodlažních panelových budovJiří Witzany, Jiří Brožovský, Tomáš Čejka, Radek Zigler /30
Dodatečné zásahy do nosných konstrukcí panelových budovVáclav Vimmr, Tomáš Černý /37
Statické posouzení prefabrikované stropní desky panelových budov při modernizacíchJiří Witzany, Radek Zigler /40
Park Hill, Sheffield, Velká BritánieJana Margoldová /46
Trvanlivost a možnosti oprav stávajících betonových fasádJukka Lahdensivu /52
Sanace a rekonstrukce nosných stěn malorozponových panelových soustav s ohledem na vyztužení panelůJaromír Vrba /56
Zhodnocení Oprav Plečnikovy lávky na Pražském hraděVítězslav Vacek, Milan Hrabánek, Jiří Kolísko /61
Konverze průmyslové architektury a železobetonPetr Vorlík, Anna Kašíková /64
materiály a technologie
Ošetrovanie čerstvého betónu – 9. Metódy ošetrovania a vplyv na mechanické vlastnostiPeter Briatka, Peter Makýš /70
Věda a výzkum
Zkoušení betonu ultrazvukovou impulsovou metodouPetr Cikrle, Dalibor Kocáb, Ondřej Pospíchal /74
Aktuality
fib sympózium Tel Aviv 2013 /11XXIII. mezinárodní sympozium Sanace 2013 a I. mezinárodní konference Popílky ve stavebnictví /21Vernisáž k soutěži Beton a architektura 2013 /21Recenze /20, 51Rešerše ze zahraničních časopisů /73Výsledky architektonické soutěže Města bez smogu /79Semináře, konference a sympozia /80
Firemní prezentace
Povrchové úpravy ve stavebnictví 2013 /45TAZUS /71Betosan /71Construsoft /73Beton TKS /3. strana obálkyIng. Software Dlubal /3. strana obálkyŠtěrbův betonářský slovník /4. strana obálky