Na 75. pražské PechaKucha Night vystoupí čerství držitelé České ceny za architekturu
Již 75. večer PechaKucha Night Prague proběhne ve středu 24. listopadu v pražském Boutique Cinema Přítomnost. Promluví třináct autorů a autorských kolektivů, mezi nimi například vítězové letošní České ceny za architekturu Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z atelier-r, dokumentarista a spoluzakladatel Studia Družina Jan Látal, malíř a grafik Viktor Karlík nebo fotografka a doku-mentaristka Gabriela Kontra společně s kurátorem Radimem Kopáčem. Pro-stor kina se otevírá v 19.20 a o hodinu později začne mluvit první mluvčí. Pro návštěvníky bude nachystaný speciální PechaKucha drink, prodej vybraných knížek z knihkupectví Artmap a PechaKucha fotostěna. Hudbu před a po pro-gramu vybírá Radio 1.
, 20. 11. 2021
Pražská PechaKucha podruhé navštíví unikátní prostor pražského Boutique Cinema Přítomnost, které je specifické mimo jiné umístěním baru přímo v sále. “Jsme moc rádi, že jsme se rozhodli k přesunu do kina Přítomnost, které je pro náš typ akce ideální. Při minulém PechaKucha večeru se to skvěle osvědčilo. Rozlehlý prostor kina nabízí příležitost vymyslet doprovodné akce pro diváky, jako je například prodej vybraných speciálních knih od knihkupectví Artmap. Na nadcházející večer se velmi těším mimo jiné i proto, že na něm vedle sebe vystoupí rodič a potomek – malíř, grafik a spoluzakladatel zásadního českého periodika Revolver Revue Viktor Karlík a jeho dcera Josefina Karlíková, která působí jako grafická designérka a divadelnice.“, dodává zakladatelka pražské PechaKucha Jana Kostelecká.
Třináct autorů a autorských kolektivů ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin představí sebe a svoji práci. Nový projekt art re use, který slouží jako Sklad uměleckého materiálu za odvoz a je společnou aktivitou spolků ArtMap a Skutek, představí Jan Vincenec. Výtvarnice, DJka a dramaturgyně brněnského klubu Fléda Marie Butula Cichá na PKNP představí svoji tvorbu, ve které ztvárňuje zdánlivě absurdní situace se specifickým humorem a mimo malby se věnuje také komiksu a ilustraci. Čerství držitelé České ceny za architekturu za rekonstrukci paláce hradu Helfštýn architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z atelier-r promluví o vítězné přestavbě a představí práci ateliéru. Svoji tvorbu uvede grafický designér Bohdan Heblík, který se specializuje na tvorbu filmového plakátu. Dokumentarista a spoluzakladatel Studia Družina Jan Látal je zároveň tvůrcem veřejně prospěšných kampaní a v současnosti připravuje hraný celovečerní snímek o skautech, kterým ve vlaku zhasne betlémské světlo. Ilustrátorka a grafická designérka Karla Gondeková, která vystoupí na PKNP, ráda experimentuje s různými technikami, které vždy začínají analogově. Architekti Jiří Markevič (Public Atelier) a Jaroslav Sedlák (Studio FUUZE) divákům představí společný projekt přestavby a rekonstrukce základní školy ve Vřesovicích.
Dalším vystupujícím bude Milada Rezková, která je autorkou několika dětských knih pro nakladatelství Labyrint a Paseka, a zároveň redaktorkou časopisu Raketa. Autor plastik a objektů, malíř a grafik Viktor Karlík do pádu komunismu své práce důsledně zveřejňoval mimo oficiální scénu, od roku 1989 bylo jeho dílo představeno na výstavách doma i v zahraničí a v současnosti vystavuje cyklus LITERATURA v pražském DOXu, o kterém mimo jiné na PKNP promluví. Grafická designérka a divadelnice Josefina Karlíková, která na PKNP vystoupí, získala za rimbaudovský knižní esej „Vedle mne jste všichni jenom básníci“ 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku. Zároveň je zakladatelkou a aktérkou souboru „Strop je nahoře, podlaha je dole“, kde působí jako režisérka, scénografka, grafička a herečka. Nezávislá fotografka a dokumentaristka Gabriela Kontra promluví na PKNP spolu s literárním a výtvarným kritikem a kurátorem Radimem Kopáčem a představí společně připravovanou knihu Padáme i na tvou hlavu. O svou tvorbu se s diváky dále podělí absolvent UMPRUM, malíř Roman Výborný tvořící pod jménem Namor Namor.