Už za dva týdny vyroste v Praze největší les českého designu. Designblok představí stovky designérů
Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší středoevropské přehlídky designu a módy, s tématem LES proběhne od 5. do 9. října 2022 ve dvou výstavních prostorech: Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Novinky představí přes 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd. Bohatý program nabídne také řadu speciálních výstav věnovaných českému sklu a porcelánu, současnému ukrajinskému designu, rodinnému podnikání i progresivní studentské tvorbě. V rámci festivalu se po celé Praze otevře také řada showroomů, prodejen a ateliérů.
Designblok , 21. 9. 2022
I letos nabídne festival Designblok ucelenou prezentaci novinek současného českého i mezinárodního designu, módy a šperku a to v tradičních formátech Superstudia a Openstudia. V Superstudiu v Gabriel Loci se setká padesátka firem z celé Evropy – ikonické zahraniční značky jako Vitra, Moroso nebo holandské studio Toer s českými výrobci Johann Malle, Master&Master, TON a mnoho dalšími. Chybět nebudou ani čerstvé projekty, které teprve začínají získávat své příznivce. Komplexní pohled na současnou tvář českého designu poodkryje Openstudio. Na více než sto instalací a pop-upů nezávislých tvůrců v Gabriel Loci naváže dvacítka současných designérů, kteří budou demonstrovat použití tradičních technologií a řemesel v novém pojetí v druhé lokaci Openstudia – Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, dětské hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu inspirovanou lesem a houbami, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Veškeré dekorace jsou vyrobeny z již použitého nebo recyklovaného materiálu.
Více k tématu
Výše zmíněná Reflex Stage v Designerii denně nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších. Nizozemská designérská hvězda, Richard Hutton, promluví o cirkulárním designu; UMPRUM se bude zabývat otázkou inkluzivity; web EARCH.cz upozorní na greenwashing v architektuře; Jakub Berdych, Daniel Piršč a Maxim Velčovský se zamyslí nad udržitelností české produkce; #HolkyzMarketingu poradí, jak na efektivní marketing pro malé tvůrce; úspěšná ukrajinská designérka a další z významných zahraničních hostů, Victoria Yakusha, dokáže, že kultura je živnou půdou národa a platforma Sázíme česko pohovoří o významu lesů v době klimatické krize. Kácet, nebo nekácet?Budoucnost českých lesů rozsekne diskuze týdeníku Reflex s profesionálními dřevorubci. Kompletní doprovodný program najdete už nyní na stránkách designblok.cz.
V Gabriel Loci se ve speciální výstavě Sláva Ukrajině! předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se v Openstudiu představí Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA.
„Za hlavní město festival Designblok dlouhodobě podporujeme a vážíme si toho, že se koná právě zde. Osobně tuto událost vnímám jako přehlídku současného autorského designu, která má mj. skvělou schopnost reagovat na aktuální dění. V letošním roce proto oceňuji, že budou mít návštěvníci možnost seznámit se nejen s novinkami etablovaných českých jmen, ale i s tvorbou vybraných ukrajinských designérů,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Jaké designérské objekty by dnes sbíral významný český podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel pražského Uměleckoprůmyslového musea Vojtěch Lanna mladší? Odpověď nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel. Lannova sbírka skla v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Velkorysou sbírku sklářského umění od antiky až po 19. století doplní například spolupráce Federica Díaze se sklárnou Moser, tvorba Zdeňka Lhotského, Lady Semecké, Pauly Benčaťové, studia LLEV, Lukáše Nováka a dalších současníků. „Je skvělé, že prostřednictvím Art Housu můžeme k Lannově sbírce upřít pozornost a přimět k jejímu docenění i lidi, kteří by se o ni běžně nezajímali. Tato jedinečná sbírka a postava jejího zakladatele Vojtěcha Lanny si to totiž zaslouží!“ dodává kurátorka Danica Kovářová.
Sumář nejzajímavějších porcelánových objektů z posledních let i zcela nová díla nabídne další z hlavních výstav letošního Designbloku s názvem Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře Uměleckoprůmyslového musea. „Více než pětadvacet autorů naznačí sice fragmentovaný, ale navzájem kompatibilní obraz českého autorského porcelánu. Zároveň s ním přinese i kombinovanou zprávu o naší každodennosti, v níž rezonují i taková témata jako jsou například ekologie, udržitelnost, inkluze nebo pandemická situace. Nesmí se zapomenout ani na to, že také současný autorský porcelán je katalyzátorem emocí a způsobem komunikace. Některé práce přitom dosahují až existenciálního rozměru a balancují na hranici volného umění,“ poodkryl kurátor výstavy, teoretik umění Radek Wohlmuth.
V Uměleckoprůmyslovém museu rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Prezentace 12 úspěšných rodinných firem – Brokis, Dílna Šesták, Kaplan Nábytek, Kozel Fenestra, Le bon, MOW, Qubus, ROBOT by Bohematic, Tkalcovna Kubák, USSPA, Vasky, Wuders – odvypráví příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen i úspěchy etablovaných značek, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Protože základní průmyslová jednotka státu je prostě rodina.
Ani letos nebude chybět svěží inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu Diploma Selection. Třicítka mladých designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek organizovaných ve spolupráci se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC. Výstavu produktového designu najdete v prvním patře výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově. Na další talentované autory upozorní instalace Erste Premier Talent Cards ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea, která vznikla díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier.
Organizace čtyřiadvacátého Designbloku by se neobešla bez podpory partnerů. Generálním partnerem festivalu je již po jedenácté Erste Premier. „Téma Designbloku je tentokrát nadčasové a současně nesmírně aktuální – les… Lesy jsou pro život na planetě Zemi nenahraditelné. A přesto je jich stále méně. Nejen deštných pralesů za oceánem. I u nás doma lesy mizí. Kvůli kůrovci, požárům nebo necitlivé těžbě. Ať je letošní festival designu oslavou toho zeleného životodárného bohatství a připomínkou, jak moc je pro nás všechny důležité,“ říká ke spolupráci Martin Fuchs, ředitel Erste Premier.
V roli hlavního partnera, jehož flotila zajišťuje přepravu hostů mezi výstavními prostory, pokračuje automobilka Hyundai. „Jsme rádi, že v roli hlavního partnera festivalu zůstáváme i nadále, a pro letošní ročník se nám povedlo do České republiky vůbec poprvé přivézt naši horkou novinku, elegantní elektromobil IONIQ 6. Vůz navíc v areálu Gabriel Loci doplníme efektní světelnou instalací, která propojí naši venkovní a vnitřní expozici, a návštěvníkům přinese skutečně nevšední zážitek,“ zve Martin Saitz, generální ředitel Hyundai Motor Czech.