Vídeň | Jak reagovat na město?
Vídeňské muzeum MAK prezentuje do 12. září nové strategie pro město, které vzešly z projektu „How to react to a city?“
EARCH.CZ , 13. 7. 2010
Název:
Project Vienna – A Design Strategy. How to React to a City¨?
Kdy: 30. 6. - 12. 9. 2010
Kde: MAK DESIGN SPACE, Stubenring 5, 1010 Vídeň
Pořádá: MAK DESIGN SPACE, "departure"
Více informací: www.mak.at
Agentura pro kreativitu města Vídně „departure“ a vídeňské muzeum užitého umění MAK iniciovaly v roce 2010 poprvé soutěž nápadů „Project Vienna – A Design Strategy. How to React to a City?“, která byla uskutečněna v rámci společného programu departure a MAK „design> neue strategien“ (design> nové strategie). Z celkem 101 předložených prací z 20 zemí bylo 22. dubna odbornou porotou vybráno 20 nejlepších projektů, z nich pak tři vítězné projekty. Významný byl při rozhodování modelový a konceptuální přístup jednotlivých projektů, které vykazují vysoký rozvojový potenciál. Humorně-kritickým způsobem byly otevřeny nevšední pohledy na město a jeho obyvatele. Práce vyznamenaných architektů Klause Stattmanna, Gregora Hoffelnera a Sebastiana Schmida, jako i designérek Marei Wollersberger a Jessicy Charlesworth stojí ve středu výstavy, která byla zahájena v úterý 29. června v MAK DESIGN SPACE. K příležitosti této výstavy vyjde také publikace, která dokumentuje všech 20 projektů.
Klaus Stattmann (úřad pro architekturu a výzkum) představuje „A.R.S.A #01 Architecture Saves Austria“: na komiksové koláži, pokrývající celou stěnu je výpravně zobrazena funkčnost vyvinuté „oční protézy“ pro sochu řecké bohyně Pallas Athene stojící před Rakouským spolkovým parlamentem na slavné třídě Ringstrasse.
Architekti Sebastian Schmid (ex.it-architektur) a Gregor Hoffelner (VERY Architects) jsou zastoupeni svým vítězným projektem „Upgrading VIENNA“. Tito dva architekti ukazují modelovou utopii, jak by byla Vídeň vnímána, kdyby se chráněné Vídeňské symboly nacházely ve výšce kopce Kahlenberg.
Designérky Marei Wollersberger a Jessica Charlesworth byly vyznamenány za svůj projekt „Citizen Evolution“. Designérky vycházely z případu, že centrální zásobovací systémy, na které se v současnosti spoléháme, přestanou fungovat. Pro tento případ by měli být Vídeňané státem vybaveni všemi prostředky k sebezaopatření, především Open-Source-Biotechnologií.