Tensegrity Tower
Cílem bylo navrhnout výškovou budovu, která bude reagovat na nové trendy ve stavitelství, jako například ekologie, optimalizace stavebního díla, modulová prefabrikace a s ní spojená prostorová flexibilita a mobilita. Na neposledním místě byl určující psychologický dopad na lidi, žijící ve výškových budovách.
EARCH.CZ , 20. 3. 2009
Tensegrity tower představuje možný koncept výškové polyfunkční budovy. Ta je tvořena vnitřní prostorovou skladbou buněk, klima-aktivní vrstvou zeleně a vnějším obvodovým pláštěm.
Vnitřní skladba buněk je zavěšena na vertikálním komunikačním jádře a spolu tvoří otevřený modulární systém, který umožňuje dodatečný růst stavby expanzí buněk, až po mez vyčerpání únosnosti jádra.
Zeleň na každém patře má pozitivní klimatický i psychologický vliv na člověka.
Vnější pohyblivý obvodový plášť je tvořen spolupůsobením nosné konstrukce - tensegrity a výplňové transparentní elastické membrány. Taková konstrukce je schopna lépe odolávat účinkům větru.
Ondřej Otýpka
Tensegrity Tower
Ateliér: Ing. arch. Miloš Florián Semestr: zima 2008
Olověný Dušan 2009
ZÁKLADNÍ SPECIFIKACE
výška: 166m
podlažnost: 37 NP a 4 PP
funkční využití: polyfunkční, převládající administrativa
nosná konstrukce: vnitřní ztužující jádro - ocelová příhradová konstrukce zavěšené prefabrikované výplňové buňky s možností prostorové změny - ocelová rámová konstrukce, LOP
kce obvodového pláště: nosná konstrukce - tensegrity - tyčová a lanová s možností ovládání vnitřního napětí klima-aktivní vrstva - vzrostlá zeleň - výška až 5m výplňová konstrukce - transparentní elastická mambrán - s možností ovládání propustnosti slunečního záření
<p> </p>
<p> </p>
<p> </p>
<p> </p>