Architektura /

Moderní fasády z vláknocementu

Obvodový plášť budov tvoří největší plochu z vnější konstrukce každého objektu. Proto zásadním způsobem ovlivňuje nejen vzhled objektu, ale i jeho užitkové vlastnosti.

EARCH.CZ , 18. 1. 2010

Foto: eArch
Úskalí konstrukce obvodového pláště spočívají zejména v množství, v rozmanitosti a mnohdy i v rozporuplnosti nároků, které jsou na tuto část stavby kladeny. Požadavky na obvodové pláště vyplývají z potřeby vytvoření optimálního vnitřního prostředí při respektování ekonomických, technických, technologických i estetických hledisek a z hlediska minimální energetické náročnosti. Vzhledem ke změnám v oblasti tepelně-technických požadavků se výrazným způsobem mění téměř všechny konstrukce, ze kterých se obvodové pláště skládají. Od dob prvních zateplovacích systémů z pěnového polystyrenu, použitých v padesátých letech ve Švýcarsku, se již mnohé změnilo. Nabídka možností zateplení se rozrostla o funkční a spolehlivé systémy dvouplášťové větrané konstrukce.

Výhodou větraného zateplovacího fasádního systému oproti kontaktnímu je předsazená pohledová konstrukce, která nebrání prostupu vodní páry, a výrazně tak snižuje riziko její kondenzace v obvodové konstrukci. Pro správné fungování celé konstrukce je ale nutné dodržet některá základní pravidla. Její konstrukční řešení musí počítat se vzájemným působením jednotlivých prvků systému a zajistit spolehlivé fungování větrané mezery.

Foto: eArch

Jednou z materiálových možností pro zavěšené větrané fasády je použití vláknocementových desek Cembrit. Výhodou těchto desek je jejich variabilita. Pomocí drobných rozdílů v odstínech barev, kterými se fasádní deska přibližuje optickým vlastnostem přírodních materiálů, lze vytvořit živou barevnou fasádu stejně tak dobře jako futuristicky jednolitou fasádu konstantní barvy s vysoce lesklým povrchem.

Sortiment vláknocementových desek je široký. V nabídce jsou desky probarvené do hmoty materiálu, které jsou broušeny a opatřeny hydrofobní úpravou pro větší odolnost vůči vnějším klimatickým jevům. K dispozici jsou i základní vláknocementové desky v šedé barvě, které jsou vhodné k dalšímu barvení. Významné přednosti desek, ke kterým patří také vysoká mechanická odolnost, nehořlavost a odolnost proti vlhkosti, plísním a jiným biologickým škůdcům, zaručuje po dlouhou dobu životnosti fasády její bezchybnou funkci a vzhled i ve spodní části fasády a oblastech soklu.  

Typy fasádních desek:

Cembrit Edge jsou přírodní šedivé desky opatřené dvojím nátěrem poloprůhledné lazury. Cembrit Metro mají barevně rovnoměrný povrch v barvě dle vašeho výběru, s dokonale homogenním vzhledem Cembrit True jsou do hmoty probarvené přírodní desky, povrchově upravené speciálně vyvinutou transparentní barvou. Cembrit Fusion jsou do hmoty probarvené desky se dvěma vrstvami pevné poloprůhledné povrchové úpravy. Cembrit Raw jsou desky bez povrchové úpravy s autentickým šedým přírodním odstínem. Tyto desky jsou vhodné pro dodatečné barvení. Díky jejich odolnosti proti plísním a houbám se mohou instalovat i do trvale vlhkého prostředí například v oblasti soklu. Cembonit FDA jsou do hmoty probarvené desky s jemným brusem v podélném směru desky. Při kladení desek v různých směrech mohou proto vykazovat zajímavé barevné odlišnosti.

Vláknocementové desky vynikají především svou schopností přizpůsobit se požadavkům architekta a vyrovnat se s náročnými technickými požadavky, kladenými na obvodový plášť budovy. S tím je spojena i jednoduchá možnost formátování desek a montáž na podkladní rošty ze dřeva nebo lehkých slitin.

Fasádní desky Cembrit jsou díky svým vlastnostem předurčeny k širokému spektru použití ve stavebnictví. Lze je využít pro občanské, průmyslové i zemědělské stavby jako finální vrstvu větraných fasád a obklad stěn v exteriéru i interiéru.

Veškeré informace získáte na webových stránkách www.cembrit.cz.

Ing. Jana Musilová, Cembrit a. s.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři