Architektura /

Kancelářské balíky všude, kam se podíváš

Zná to většina z nás: potřebujeme napsat průvodní zprávu, výkaz výměr, napsat návrh smlouvy a udělat jiné další činnosti, bez kterých se naše projekční práce také neobejde. K tomu potřebujeme odpovídající programové vybavení. S největší pravděpodobností sáhnete po nějakém kancelářském balíku. Samotný název naznačuje, že se jedná o několik programů, které jsou určeny pro práci v kanceláři. Jednotlivé produkty se liší počtem programů a množstvím funkcí v nich obsažených. Standardem je v tomto směru bezesporu Microsoft Office, který je světově asi nejrozšířenější. Na trhu je však několik dalších programů, které mu více či méně mohou konkurovat, a to nejen cenově.

Petr Vaněk , 12. 8. 2003

Microsoft Office 97/XP je komplexní kancelářský balík, který kromě textového editoru Word a tabulkového procesoru Excel v sobě zahrnuje také e-mailového klienta a plánovací systém Outlook, prezentační program PowerPoint a databázi Access. Za devět let své existence se tento produkt stal nepsaným standardem v kategorii kancelářských programů. Absence konkurence se bohužel projevila také hlavně na jeho ceně. Zdá se, že se ale blýská na lepší časy. Začínají se objevovat kancelářské balíky, které sice nedosahují všech vymožeností Microsoft Officu, ale ani ten není bez chyb. A rozdíl v množství jednotlivých funkcí konkurenčních programů oproti Microsoft Officu je snižován také faktem, že většina z nás, běžných uživatelů (90 %) využívá možností svého kancelářského balíku jen z 10 %. Přiznejme si ? kdo z nás používá a tedy i ovládá ve svých dokumentech makra či složité matematické funkce? Na základě těchto skutečností je tedy nejdůležitějším faktem pro výběr našeho programu to, aby kancelářský balík, který nám vyhovuje co do své funkcionality, byl dostatečně kompatibilní s nejrozšířenějším Microsoft Officem. Následující kancelářské balíky vás o tom mohou snadno přesvědčit.StarOffice 6.0 a OpenOffice.org jsou pravděpodobně nejvážnějšími konkurenty Microsoft Officu. StarOffice je v podstatě komerční verzí zdarma šířeného OpenOffice.org a jejich ovládání a chování je značně podobné. Oba programy podporují nativní souborový formát XML, který je, jak se zdá, souborovým formátem budoucnosti. Svědčí o tom také fakt, že pro integraci XML formátu se rozhodl také výrobce Microsoft Officu ve své plánované verzi 2003, která bude uvedena letos v létě.Kompatibilita těchto dvou programů s Microsoft Officem je hodnocena jako velmi dobrá, zvláště při již zmiňovaném faktu 10procentního využití veškeré funkcionality programů tohoto typu. Navíc některé funkce zpříjemňující práci ve starších verzích konkurence chybí. Pokud vás například mrzí absence kontroly pravopisu u tabulkovho procesoru Excel či výběr několika nezávislých bloků textu ve Wordu, pak musíte volit mezi dražší verzí Microsoft Officu XP nebo zdarma šířeným OpenOffice.org.U tohoto produktu je také pozitivní to, že je k dispozici pro několik operačních systémů včetně Linuxu.

Foto: eArch
PC Suite je ryze český produkt firmy Software602, kterou v pionýrských počítačových dobách v zemích českých proslavil textový editor T602, tehdy ještě fungující pod operačním systémem MS-DOS. Tento kancelářský balík je k dispozici také zdarma. Pokud si však chcete u svých dokumentů nechat kontrolovat pravopis, musíte si za necelých 2 000 Kč pořídit PC Suite Plus. Kromě textového editoru 602Text obsahuje balík ještě tabulkový procesor 602Tab, grafický editor 602Photo a album fotografií 602Album. Tyto další programy se však oproti propracovanému textovému editoru jeví jako mladší nedospělí bratři, ale pokud počkáme, až vyrostou, bude nadvláda Microsoft Officu zase o trochu křehčí. Koffice 1.2 je určen pro uživatele operačního systému Linux, o kterém se v poslední době hodně mluví. Nová verze Microsoft Officu 2003 bude fungovat také pod tímto operačním systémem. Samotný Koffice v sobě integruje kvalitní textový editor, tabulkový procesor, grafický vektorový editor, nástroj pro tvorbu diagramů, prezentační program a nástroj na úpravu fotografií. Co říci závěrem? Snad jen to, že při dalším zdokonalování již tak přeprogramovaných funkcí některých programů by se programátoři mohli zaměřit také na kontrolu pravopisu, třeba shodu podmětu s přísudkem. To by pro nás uživatele bylo možná přínosnější než do dokonalosti dotažené matematické funkce.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři