Architektura /

Černobílá Ostrava se stává minulostí

Obce a města mají osudy podobné lidským. Liší se jen v tom, že města, na rozdíl od lidí, mohou mládnout. Ostravě a dalším městům moravskoslezského regionu se to od roku 1989 docela daří, i když s tím nemusí každý souhlasit. Příchozí odjinud však změny k lepšímu postřehnou citlivěji.

EARCH.CZ , 25. 2. 2010

Foto: eArch
Pokud se ostravskému magistrátu podaří v plném rozsahu realizovat jeho smělou vizi, bude nová podoba města unikátní. Ostrava se má stát nejen městem v zeleni, ale také kulturním centrem regionu.

Již od roku 1994 vypisuje město Ostrava každoročně soutěž o titul Dům roku, v níž odborná porota vyhodnotí nejlepší a nejpřínosnější stavbu uplynulého roku. Kritéria jsou přísná a náročná. Nemusí jít o zcela nový objekt, do soutěže lze přihlásit také zrekonstruované starší budovy. Tak byla oceněna například zdařilá rekonstrukce Divadla Antonína Dvořáka a dalších funkcionalistických či secesních staveb. Vyplácí se to: soutěž pomáhá kultivovat architekturu i obecný vkus obyvatel.

Nyní se však věnujme projektům, které podobu města promění zásadním způsobem.

Nová Karolina

Převratným zásahem do budoucí tváře města je výstavba navazujícího městského centra s názvem Nová Karolina na území po bývalé koksovně a dalších průmyslových podnicích. Čtvrť zahrne 240 000 m2 maloobchodních, kancelářských a rezidenčních prostor na ploše 32 hektarů. Z developerské soutěže před čtyřmi lety vzešla jako vítěz firma Multi Development, která na území buduje skutečně futuristickou lokalitu. V červnu 2010 měla být ukončena část staveb takzvané I. etapy, která představuje výstavbu velkého zábavního a obchodního centra, parkovišť, bytových domů, velkého administrativního celku (staví Passerinvest Group), hlavní ulice a náměstí. Zrekonstruovány pro kulturně-společenské účely mají být rovněž památkově chráněné historické budovy Elektrocentrály a Ústředny. Ekonomická recese posunula termín výstavby o dva roky, další tři etapy mají být dokončeny v roce 2018.

Na projektu Nové Karoliny se podílejí architekti zvučných jmen. Kancelář Rema Koolhaase je autorem projektu obchodně-zábavního centra, architektka Eva Jiřičná navrhla krásné skulpturální přemostění Nové Karoliny ke stávajícímu obchodnímu centru Karolina a autobusovému nádraží.  

Foto: eArch
Dolní oblast Vítkovic

Také sousedící brownfield Dolní oblast Vítkovic, národní kulturní památka zařazená na Seznam evropského kulturního dědictví, se nachází v blízkosti historického městského centra a navazuje na Novou Karolinu. Lokalita má vysoký potenciál přilákat zajímavé obchodní a architektonické projekty. Základními dominantami areálu Dolní oblasti Vítkovic zůstanou vysoká pec, kompresorovna a plynojem. Záměr skloubit zachování památky s moderní funkčností je nejpatrnější u bývalého plynojemu. Uvnitř stavby z roku 1921 mají vzniknout kongresové prostory pro 1500 návštěvníků. Tvůrcem zajímavého návrhu je architekt Josef Pleskot. Součástí Dolní oblasti Vítkovic se však vbrzku stanou také univerzitní centrum, vědecko-výzkumný areál a další instituce. Pozoruhodným projektem je rovněž využití vytěžené haldy pro sportovní účely.

Klastr Černá louka

Čerstvým projektem je Klastr Černá louka. Soutěž na urbanistické řešení další lokality v centru města známé jako výstaviště Černá louka vyhlásilo město 1. února 2010. Je to pilotní část kandidatury metropole Moravskoslezského kraje na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Architekt Adam Gebrian shrnul náplň tohoto území – stávající divadlo loutek se rozšíří o přístavbu, přibude městská galerie, koncertní síň, ale i vzdělávací zařízení. Území přechází přes řeku Ostravici a zahrnuje Slezskoostravský hrad, dnes dějiště mnoha kulturních akcí. I tato lokalita bude navazovat na historické jádro města, Novou Karolinu a Dolní oblast Vítkovic. Ostrava by tak mohla získat nové, pestré, zcela unikátní centrum.

Foto: eArch
Občanská vybavenost

Novou tvář Ostravy dnes tvoří pestrá mozaika moderních objektů. Nechybějí mezi nimi sakrální stavby (kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu), ale ani bytové domy, mnohdy teprve dokončované (Améba, Atrium, Městská brána) a značně odlišné od sídlišť z 50. až 80. let minulého století. Před rokem byl v Ostravě otevřen moderní hotel Park Inn. Vlakové nádraží Ostrava-Svinov se podle návrhu Václava Filandra obohatilo o novou vzdušnou budovu, letos v místě započne výstavba navazujícího moderního terminálu městské dopravy od téhož autora. Později vše doplní stavba tzv. Svinov centra – areálu obchodů, kaváren a parkoviště, který propojí železniční nádraží s terminálem městské dopravy.

Zpracováno ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy

Psáno pro časopis Projekt 1-2/2010

Foto: eArch
představujeme Zuzana Mertlíková 6 // projekty & realizace / EXPO 2010 v Šanghaji 14 / Za vídeňskými vinicemi 26 / Urbanismus Moravskoslezského kraje 34 // materiály & technologie / Světlo v interiéru i exteriéru 46 / Zabezpečení objektů 52 / Schody jako originální kus nábytku 56

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři