Architektura /

Beton TKS 3|09 Sanace

Vážení přátelé, sanace betonu a železobetonu jsou nedílnou součástí stavební technologie již více než dvacet let. Jejich nástup byl nenápadný a v evropském nebo celosvětovém měřítku ho lze zachytit v odborné literatuře v sedmdesátých letech minulého století. Příčina, proč se obor sanací konstituoval více než sto let po aktivním inženýrském využívání betonu a železobetonu, je dobře pochopitelná z historických souvislostí.

EARCH.CZ , 30. 6. 2009

Cementy v druhé polovině devatenáctého století a první polovině století dvacátého byly velmi hrubě mleté a i když byly standardně hodnoceny ve 28denním stáří tak, jak je tomu i v současnosti, docházelo v čase k nárůstu vaznosti a následně pevnosti betonu v řádu desítek až stovek procent. Beton z hlediska trvanlivosti byl tedy materiálem, jehož pevnost v čase nejen že neklesala, ale naopak významně stoupala.

Teprve pokrok ve výpočetních metodách, obecné okouzlení tenkostěnnými konstrukcemi, např. skořepinami, na přelomu prvé a druhé poloviny dvacátého století vedlo k navození situa-ce, kdy s ohledem na karbonataci betonu a současně nedostatečnou tloušťku krycí vrstvy betonu nad výztuží docházelo k rozběhu elektrochemické koroze výztuže již po deseti i patnácti letech.

Moderní technologie betonu i návrhové metody na to reagují zvyšováním tloušťky krycích vrstev a hutnosti betonu (používáním vyšších tříd betonu), současně se však velmi okrajově řeší riziko vzniku trhlin, jejichž výskyt může ochranu poskytovanou zvětšenou tloušťkou krycí vrstvy zcela eliminovat. Proto je zájem o sanace v posledních desetiletích zcela přirozený a bude mít nepochybně spíše narůstající tendenci.

Současně však, byť krátké, zkušenosti ukazují, že i v oblasti sanací se mnozí dopouštějí závažných pochybení jak při jejich návrhu, tak provádění. Proto je snahou investorů co nejpečlivěji definovat požadavky na provádění sanací i kvalitové parametry, které je nezbytné kontrolovat. Tuto situaci zdaleka nevyřeší jen nové evropské normy v oblasti sanací. Stále nezastupitelnou roli mají proto Technické podmínky, které v 90. letech minulého století vydalo mimo jiné Ředitelství silnic a dálnic, ČEZ, a. s., a zejména pak Sdružení pro sanace betonových konstrukcí. To vydalo svoje první Technické podmínky již v roce 1996 (TP SSBK I) a následně pak v roce 2003 významně inovované a rozšířené TP SSBK II.

Vzhledem k tomu, že vývoj v oboru stále pokračuje, připravuje rozšířený kolektiv autorů vydání Technických podmínek SSBK III, a to koncem tohoto roku. Jedná se o pomůcku, která investorům, projektantům, ale i dodavatelům umožní rychlou orientaci v problematice, odkáže je případně na další literární prameny a umožní tak další rozvoj oboru sanací.

Doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc.

 

Obsah Beton TKS 3/2009 – Sanace

Foto: eArch
Úvodník Jiří Dohnálek   Téma Degradace železobetonových konstrukcí a jejich diagnostika | Rostislav Drochytka, Jiří Bydžovský   Profily ITC International spol. s r. o.   Stavební konstrukce Rekonstrukce a revitalizace Berolinahausu od Petera Behrense | Oskar-Henri Pekoll, Ralf Glasenapp Sanácia betónových konštrukcií hotela Slovan v Košiciach | Tibor Ďurica, Stanislav Tury   Sanace hromadných garáží | Vítězslav Vacek VD Vrané nad vltavou – diagnostický průzkum, poruchy starších betonových konstrukcí | Tomáš Míčka Rekonstrukce mostů C201 a C202 na silnici II/602 | Daniel Foltýn              Materiály a technologie Zkušenosti s materiály pro sanaci a ochranu betonu | Radomír Šotola Injektáž trhlin a dutin v betonu Část 1: Vlastnosti betonu a injektážní techniky | Holger Graeve Jan Gemrich Sanace betonových konstrukcí – sanační systém EMACO | Adam Kaštovský   Věda a výzkum Problematika stanovení pevnosti betonu nádrží | Jiří Habarta, Antonín Vykydal Využití fyzikálně chemických metod při hodnocení stavu železobetonových konstrukcí a návrhu jejich sanace | Amos Dufka Substituce pojiva v cementových kompozitech jemně mletou recyklovanou sklovinou s ohledem na životní prostředí | Pavla Matulová, Tomáš Melichar, Jan Přikryl Juniorstav 2009 – 11. odborná konference doktorského studia   Dotazy, reakce a připomínky čtenářů Doplněk k článku R. Wasserbauera a R. Ziglera „Biodegradace betonu půdními bakteriemi“ | Alain Štěrba   Spektrum Valerio Olgiati Jana Margoldová   Aktuality Rešerše ze zahraničních časopisů Mezinárodní konference Nerostné suroviny pro Evropu Recenze Semináře, konference a sympozia

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři