Beton TKS 3|09 Sanace
Vážení přátelé, sanace betonu a železobetonu jsou nedílnou součástí stavební technologie již více než dvacet let. Jejich nástup byl nenápadný a v evropském nebo celosvětovém měřítku ho lze zachytit v odborné literatuře v sedmdesátých letech minulého století. Příčina, proč se obor sanací konstituoval více než sto let po aktivním inženýrském využívání betonu a železobetonu, je dobře pochopitelná z historických souvislostí.
EARCH.CZ , 30. 6. 2009
Cementy v druhé polovině devatenáctého století a první polovině století dvacátého byly velmi hrubě mleté a i když byly standardně hodnoceny ve 28denním stáří tak, jak je tomu i v současnosti, docházelo v čase k nárůstu vaznosti a následně pevnosti betonu v řádu desítek až stovek procent. Beton z hlediska trvanlivosti byl tedy materiálem, jehož pevnost v čase nejen že neklesala, ale naopak významně stoupala.
Teprve pokrok ve výpočetních metodách, obecné okouzlení tenkostěnnými konstrukcemi, např. skořepinami, na přelomu prvé a druhé poloviny dvacátého století vedlo k navození situa-ce, kdy s ohledem na karbonataci betonu a současně nedostatečnou tloušťku krycí vrstvy betonu nad výztuží docházelo k rozběhu elektrochemické koroze výztuže již po deseti i patnácti letech.
Moderní technologie betonu i návrhové metody na to reagují zvyšováním tloušťky krycích vrstev a hutnosti betonu (používáním vyšších tříd betonu), současně se však velmi okrajově řeší riziko vzniku trhlin, jejichž výskyt může ochranu poskytovanou zvětšenou tloušťkou krycí vrstvy zcela eliminovat. Proto je zájem o sanace v posledních desetiletích zcela přirozený a bude mít nepochybně spíše narůstající tendenci.
Současně však, byť krátké, zkušenosti ukazují, že i v oblasti sanací se mnozí dopouštějí závažných pochybení jak při jejich návrhu, tak provádění. Proto je snahou investorů co nejpečlivěji definovat požadavky na provádění sanací i kvalitové parametry, které je nezbytné kontrolovat. Tuto situaci zdaleka nevyřeší jen nové evropské normy v oblasti sanací. Stále nezastupitelnou roli mají proto Technické podmínky, které v 90. letech minulého století vydalo mimo jiné Ředitelství silnic a dálnic, ČEZ, a. s., a zejména pak Sdružení pro sanace betonových konstrukcí. To vydalo svoje první Technické podmínky již v roce 1996 (TP SSBK I) a následně pak v roce 2003 významně inovované a rozšířené TP SSBK II.
Vzhledem k tomu, že vývoj v oboru stále pokračuje, připravuje rozšířený kolektiv autorů vydání Technických podmínek SSBK III, a to koncem tohoto roku. Jedná se o pomůcku, která investorům, projektantům, ale i dodavatelům umožní rychlou orientaci v problematice, odkáže je případně na další literární prameny a umožní tak další rozvoj oboru sanací.
Doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc.
Obsah Beton TKS 3/2009 – Sanace