Zahrada jako louka, ve které je prostor pro záhony i skleník
Zahrada domu při přehradě Kamýk měla co nejlépe splynout s okolní přírodní krajinou. Zahradní architekti z ateliéru Flera ji proto osázeli hlavně původními druhy rostlin. Zahradničit se ale dá na pozemku také, majitelé mají záhony doslova za okny domu.
Adéla Vaculíková , 12. 11. 2024
Jaké je to bydlet v louce, vědí majitelé domu kousek od nádrže Kamýk. Obklopují ho kopretiny, řebříčky, sasanky, kohoutky a další původní druhy lučních rostlin. Takto vysazené luční společenství, podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera z ateliéru Flera, ocení jak živočichové, tak majitelé. Je totiž rozmanité a skoro bezúdržbové.
Dům – navržený ateliérem mjölk architekti – do takové krajiny zapadá. Má sedlovou střechu, podlouhlou hmotu, fasádu z opalovaného dřeva. Vypadá trošku jako stodola a trošku jako chata. Obojí se na místo hodí. Stojí totiž v chatařské kolonii, majitelé domu tady ale žijí na stálo.
Jelikož se dům nenachází ve městě, ani na vesnici, ale v osadě, dostala jeho zahrada přírodní charakter. Ferdinand Leffler k tomu konkrétně říká, že ji s ateliérem navrhnli tak, aby co nejdříve splynula se svým okolím. Jakási hranice ale mezi ním a zahradou vždycky bude – pozemek je totiž oplocený, ačkoliv jen nenápadným síťovým plotem.
TechniStone
Na zahradě samozřejmě není jen louka, má taky řadu svých více komponovaných částí. „V zahradě ještě najdeme venkovní posilovnu, ohniště a kůlnu se sušákem na prádlo. Malá plocha udržovaného trávníku slouží majitelům pro chůzi bosou nohou,“ popisuje to architekt zahrady.
A dostalo se i na skleník a záhony na pěstování, které si majitelé přáli. Ferdinand Leffler je pojal lako vyvýšené záhony. Oproti těm klasickým mají několik výhod: není potřeba se k nim tolik ohýbat, lépe se udržují a tolik se do nich nedostává plevel.
Záhony jsou v zahradě, velké zhruba 2 500 metrů čtverečních, umístěné blízko domu. Na rostliny je tedy vidět přímo z jeho oken a není to k nim daleko pro průběžnou sklizeň a ani obhospodařování.
„Zeleninové zázemí je doplněno skladovacím a sázecím koutem, který si po tesařském kurzu vyrobil sám majitel. Soubor vyvýšených záhonů před domem vypadá, myslím, velmi vtipně a patřičně, ačkoliv v těch místech z podstaty očekáváme jiné uspořádání,“ říká k pěstitelské části ještě krajinářský architekt a podotýká, že záhony a skleníky bývají obvykle umisťovány ve větší vzdálenosti domů. Dát si je naopak takto blízko je ale podle něj praktické.
Více k tématu
I přes louku a hodně záhonů na zahradě zbylo taky dost místa, kde se dá relaxovat. Z interiéru domu se vystupuje na terasu z modřínových prken. Její součástí je i vodní prvek, který prostor dekoruje, v létě zpříjemňuje jeho klima a současně funguje jako ochlazovací bazének k sauně, která je uvnitř domu.
Přímo z terasy je vidět na vysázené bylinky, pak keře a stromy, no a potom už pokračuje ona louka. Ta je v každém ročním období jiná a přitom stále vypadá dobře.
- Ateliér: Atelier Flera
- Země: Česká republika
- Plocha pozemku: 2 500 m2