V rámci ZOH 2022 v Pekingu došlo k využití několika stávajících sportovišť. Jednou z nových budov je Big Air Shougang.
Foto: Lu Bei
1/13
Národní stadion v Pekingu přezdívaný pro svůj snadno zapamatovatelný vzhled „Ptačí hnízdo“ byl postaven podle návrhu švýcarských architektů Herzog & de Meuron při příležitosti letních olympijských her v roce 2008. Na podobě sportoviště, která byla vybrána v mezinárodní architektonické soutěži, spolupracoval také čínský umělec Ai Weiwei.
Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
2/13
Během zimní olympiády v něm sice neproběhnou žádná sportovní utkání, poslouží ale k zahajovacím a závěrečným ceremoniím. Budova s kapacitou 80 000 diváků patří mezi vůbec nejslavnější olympijské stadiony moderní éry.
Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
3/13
Národní plavecké centrum je jedním ze starších sportovišť, které dokáží změnit svůj původní účel. Díky moderním technologiím v něm tak mohou probíhat utkání v curlingu. Budova s podsvícenou fasádou si vysloužila přezdívku „Vodní kostka“, s ohledem na změnu využití během zimních her pak „Ledová kostka“.
Foto: Wikimedia Commons
4/13
Za návrhem stadionu, který byl rovněž realizován pro olympiádu z roku 2008, stojí architektonická kancelář PTW architects založená v Sydney už na konci 19. století, kterou před 10 lety koupila čínská firma China Construction Design International.
Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 de, Arne Müseler
5/13
Tím nejvýraznějším novým sportovištěm letošní olympiády je rychlobruslařský ovál z dílny nadnárodní architektonické kanceláře Populous, která má na svém kontě mnoho návrhů stadionů po celém světě. Budova organického tvaru se stává nepřehlédnutelnou dominantou svého okolí především v noci, kdy se rozzáří 22 světelných trubic lemujících její vnější plášť – každá z nich má délku 622 metrů.
Foto: Populous
6/13
Stadion pojme až 12 000 diváků, přičemž jeho autoři dbali na perfektní akustiku, tak aby každý návštěvník slyšel sebemenší pohyb na ledové ploše. Po skončení olympiády má sportoviště sloužit k veřejnému bruslení a hokejovým utkáním.
Foto: Populous
7/13
V areálu pekingského brownfieldu vyrostla působivá konstrukce sloužící pro lyžařské a snowboardové závody v big airu, která se díky svému postapokalyptickému okolí s továrními komíny stala miláčkem sociálních sítí. Údajně se jedná o vůbec první permanentní stavbu na světě určenou právě této sportovní disciplíně.
Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0, N509FZ
8/13
Návrh můstku Big Air Shougang vypracovali architekti z čínského studia TeamMinus, který založil profesor Li Brian Zhang. Konstrukci pokrývají hliníkové panely v barvě duhy kontrastující s ponurým prostředím pekingských oceláren. Stavba má přispět k postupné proměně této části města v kulturně-sportovní čtvrť.
Foto: THAD
9/13
Ateliér TeamMinus navrhl také nový areál skokanských můstků v olympijské zóně Zhangjiakou. Inspirací pro jeho tvar byl architektům dekorativní předmět nazývaný ruyi, který se využívá při budhistických obřadech a zároveň v čínském folkloru symbolizuje sílu a štěstí.
Foto: THAD
10/13
Nejvýraznější částí celého můstku je kruhová platforma ve 40 metrech, kde se nachází restaurace s panoramatickým výhledem. V rámci zimních olympijských her středisko hostilo také závody severské kombinace.
Foto: CGTN
11/13
Jako had kroutící se kopcovitou krajinou severně od Pekingu působí zbrusu nová aréna zasvěcená jízdě na bobech a skeletonu – jde o vůbec první takové sportoviště v celé Asii.
Foto: Haiting Sun
12/13
Konstrukci o délce bezmála dvou kilometrů, jejíž střechu pokrývají dřevěné šindele, navrhl ateliér významného čínského architekta Li Xingganga v rámci platformy China Architecture Design & Research Group, která stojí za návrhem olympijské vesnice a dalších nových sportovních areálů.
Foto: CGTN
13/13