Za knihami, událostmi i kávou se chodí do knihovny v Rožnově pod Radhoštěm
Může kvalitní architektura motivovat ke čtení? Podle ředitele městské knihovny pod Beskydy ano. Po zrekonstruování a rozšíření stávající budovy jim tam počet registrovaných čtenářů vzrostl o pětinu.
Adéla Vaculíková , 12. 6. 2024
Knihovna v Rožnově pod Radhoštěm prošla úpravami podle ateliéru ČTYŘSTĚN. Skládá se z neobarokní vily a nové přístavby. Otevírala v říjnu minulého roku a nárůst čtenářů byl prý okamžitý. „Za první čtyři dny fungování navštívilo knihovnu 1134 fyzických čtenářů a nové prostory lákají i nováčky, což dokazuje vydání 166 nových čtenářských průkazů,“ píše se v tiskové zprávě na stránkách Rožnova pod Radhoštěm vydané krátce po otevření.
Venkovní prostranství před knihovnou bylo v den jejího slavnostního otevření zaplněné místními. Splnilo tehdy funkci, kterou mu architekti chtěli vtisknout. Tedy aby bylo „důstojným vstupem“, a to nejen do knihovny, ale i dalších veřejných budov v okolí. Opodál je městský úřad, poliklinika, základní školy nebo atletické hřiště.
Před zahájením modernizace využívala městská knihovna pro své služby vilu z 19. století. Její prostory jí ale byly malé, proto se ji město rozhodlo rozšířit. A šlo na to transparentně, v roce 2016 vypsalo otevřenou architektonickou soutěž podle pravidel České komory architektů. Vítězem se stal ateliér ČTYŘSTĚN.
Cílem bylo doplnit další prostory pro výukové programy a doprovodné aktivity. Ředitel knihovny Pavel Zajíc říká, že se instituce měla v očích veřejnosti proměnit ze „skladiště knih“ na provoz připomínající komunitní centrum. V nové přístavbě, která se k původní budově připojuje ze strany, je proto přednáškový sál. Jinak tady mnoho dalších oddělených místností není, kromě těch technických. Přístavbou se vine plynulý prostor, v jehož centru je registrační pult a posezení pro pití kávy nebo čaje.
Vsazeny jsou do něj taky nízké regály s knihami, takže je zachován rozhled, a různé typy nábytku pro čtení, studování nebo relaxaci. Dospělí mohou číst třeba v křeslech u velkých oken, kterými se knihovna otevírá směrem ven, děti zase využívají zábavnějších lavic nebo malých židlí. Prostory ve zrekonstruované vile jsou o něco vážnější. Architekti říkají, že v ní chtěli vytvořit „bludiště s atmosférou starých knihkupectví“. Regály jsou tady vysoké a v nich fond knih dospělého oddělení.
Původní budova a přístavba se k sobě chovají kontrastně. Neobarokní vila je zdobná, současný doplněk na sobě žádné ozdoby nemá. A je taky nižší, pouze přízemní, zato se více rozlévá do prostoru. Vynikají na něm velká okna s dřevěnými slunolamy, v čele zase přesah rovné střechy, která je seshora porostlá rostlinami.
Více k tématu
„Důležitým parametrem, který ovlivňuje podobu přístavby je její velmi nízká energetická náročnost. Zelená střecha omezuje přehřívání a zlepšuje zadržení dešťové vody na pozemku. Přesah střechy pasivně stíní prosklenou fasádu na západě a samotná prosklená fasáda je z velmi kvalitního trojitého zasklení plněného argonem,“ vysvětlují architekti. Příjemné vnitřní klima zaručuje v každém ročním období tepelné čerpadlo a topné a chladící potrubí rozvedené po stropě.
- Autoři: Karel Kubza, Milan Joja, Tomáš Págo
- Ateliér: ČTYŘSTĚN
- Spolupráce: Nikola Korábová, Martina Fojtíková, Marek Holán
- Země: Česká republika
- Město: Rožnov pod Radhoštěm
- Adresa:: Bezručova 519, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
- Projekt: 2016 - 2021
- Realizace: 2023
- Zastavěná plocha přístavby: 582 m²
- Zastavěná plocha stávající budovy knihovny: 295 m²
- Zpevněné plochy a venkovní úpravy: 1230 m²
- Hrubá podlahová plocha stávající budovy knihovny: 692 m²
- Hrubá podlahová plocha přístavby: 582 m²
- Užitná plocha stávající budovy knihovny: 458 m²
- Užitná plocha přístavby: 458 m²
- Plocha pozemku: 3 561 m²
- Náklady: 73,5 mil. CZK
- Investor: Město Rožnov pod Radhoštěm
- Fotograf: BoysPlayNice
- Architektonicko-stavební řešení: Ondřej Gaudl, Pavel Matonoha
- Stavebně konstrukční řešení: Marek Lukáš
- Zdravotně technické instalace, plyn: Jakub Kaplan, Michal Talač
- Vzduchotechnika, vytápění, MaR: Jaroslav Prokeš
- Elektroinstalace: Jaroslava Nováková
- Požárně bezpečnostní řešení: Zdeněk Čejka
- Dopravní řešení: Josef Šico, Pavel Frýdl
- Slaboproud: Karel Alexa
- PENB: Jiří Cihlář
- Zahradní úpravy: Marek Holán
- Orientační systém, grafický design: Lenka Mičolová
- Židle nooi, pulse: Wiesner Hager
- Židle Anet: RIM
- Stoly macao: Wiesner Hager
- Podlaha Walk About, Walk of Life, Elevation III: Interface
- Obklady a dlažby Object: Rako
- Vypínače a zásuvky Levit: ABB
- Svítidla Galactic: AZzardo
- Svítidla Khoi: LedsC4