Za architekturou na Prahu 10?
Když na sebe chceme nechat působit architektonické dědictví, vypravíme se zpravidla do centra Prahy, na Staré Město, na Malou Stranu, na Hradčany. Když chceme vidět moderní a současnou architekturu, taktéž zamíříme za vybranými kousky do centra – Tančící dům, Palác Europe, Oranžerie na Hradě atd. Nikoho by nenapadlo zamířit na periferie Prahy, jakými jsou třeba Praha 8 nebo Praha 10.
Ladislav Zikmund-Lender , 12. 10. 2009
A právě tady napomáhá unikátní ediční řada Slavné stavby. Po Praze 4, Praze 5, nedávné Praze 6 vychází Praha 10. Editorského křesla se ujal arch. Petr Krajči, na heslech k jednotlivým stavbám spolupracoval kolektiv architektů a historiků umění.
V knize najdeme památky nejstarší – zámek Záběhlice, zámek Práče, několik usedlostí. Velkou kapitolu tvoří rozvoj Vršovic a Strašnic na přelomu 19. a 20. století, kdy bujela výstavba činžovních rodinných domů i architektury vilové, ale také architektura veřejná. V této době byla vystavěna Vršovická radnice, činžovní domy Washington a Chicago, Valdesovy úřadovny a Waldesovo muzeum, Vršovická záložna, ale i Trmalova vila, která je v současnosti jediné muzeum na Praze 10.