Výstava Vratislav 20/20: architektura 1990 - 2010
Přijďte se podívat na vernisáž do ostravského Domu umění na současnou a budoucí tvář dolnoslezské metropole v architektonických návrzích a realizacích.
SPOK - spolek pro ostravskou kulturu o.s. , 17. 12. 2010
Název: Vernisáž výstavy Vratislav 20/20: architektura 1990 - 2010
Kdy: Vernisáž: 16. prosince 2010 v 17:00 Výstava: 17. prosince 2010 - 20. března 2011
Kde:
Dům umění, Kabinet architektury, Jurečkova 9, Ostrava
Kurátoři: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec
Výstava dokumentuje architektonickou proměnu Vratislavi na 150 projektech z let 1990 až 2010. Představeny budou nejen realizované projekty, ale i ty, které se teprve realizují. Součástí expozice se stanou také modely některých staveb. Výstava bude doplněna o programy pro školy a veřejnost.
Za posledních 20 let se tvář Vratislavi podstatně změnila. Její vývoj zachycuje Michal Duda, kurátor výstavy. „Po roce 1989, přesněji řečeno, začátkem devadesátých let dvacátého století, se začala Vratislav měnit nebývale rychle. Nové společenské poměry, nový ekonomický a hospodářský systém se stal hlavní silou přeměn. Osud města uchopili do svých rukou lidé, kteří daleko citlivěji vnímají realitu jeho problémů,“ říká kurátor.
Ve Vratislavi se kříží polská, česká a německá kultura. Jednou ze staveb, které kulturní křížení dokládají, je Hala století (1913) Maxe Berga, jež se pyšní největší železobetonovou kupolí na světě a je zapsána na seznamu Unesco. Město vyniká kromě středověkých pamětihodností i objekty ze začátku dvacátého století a z meziválečné doby. Významnou roli ve vzhledu města sehrála také německá architektonická avantgarda (Hans Scharoun, Erich Mendelsohn, Hans Poelzig, Adolf Rading). Během války bylo téměř 80% města zničeno a poté téměř do původní podoby obnoveno. Současnou architekturou a stavbami město sebevědomě a dynamicky navazuje na svou historii.
Jak se během dvaceti posledních let Vratislav změnila? K jakým změnám dojde v nejbližší budoucnosti? Na to odpovídá výstava, která prezentuje architektonický vývoj města na příkladu 150 objektů nacházejících se nejen v centrální části, ale i na okrajích Vratislavi. Mimo jiné výstava představí proměnu postindustriální vratislavské oblasti na moderní centrum podnikání, vzdělanosti a školství.
Na výstavě se podílejí SPOK – spolek pro ostravskou kulturu, Galewrie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Muzeum architektury ve Vratislavi (MAW) a město Vratislav.
Vratislav (Wrocław) kandiduje v roce 2016 na evropské hlavní město kultury. V roce 2012 bude hostit finále mistrovství Evropy UEFA, pro které staví nový stadion. Město má ve svém mottu uvedeno „město setkávání“. Tomu odpovídá i urbanistický vzhled města. Vratislav se stává významnějším polským kulturním a vzdělávacím centrem a je označována za nejevropštější město Polska.