Vestavba místo demolice. Ruiny historické fabriky doplnilo minimalistické bydlení
Britské studio Will Gamble Architects navrhlo dostavbu k ruinám fabriky ze 17. století, která zachovala atmosféru místa a majitelům poskytuje výjimečné bydlení.
Kristýna Korčáková , 17. 8. 2022
Z bývalé pergamenové fabriky s hospodářskou částí, která sloužila k ustájení dobytka, se dodnes dochovala jen torza obvodových zdí. Když studio Will Gamble Architects oslovili majitelé památkově chráněné nemovitosti v anglickém hrabství Northamptonshire, starší manželský pár, představovali si, že ruinu stavby odstraní a na jejím místě postaví moderní novostavbu.
Architekti se však rozhodli pozůstatky fabriky ponechat pro jejich historickou i estetickou kvalitu zachovat a přišli s návrhem dostavby, která ruiny glorifikuje. Tento záměr nakonec přijali nejen samotní klienti, ale také orgán Historic England, což je ekvivalent českého Národního památkového ústavu. „Obvodové zdi z počátku 17. století jsou nejstarší celého objektu,“ podotýká zakladatel studia Will Gamble s tím, že fabrika zásobovala pergamenem i královskou rodinu.
Více k tématu
„Původní zadání klientů představovalo konverzi stájí a demolici ruiny, aby se uvolnil prostor pro novou přístavbu. Od začátku prací na návrhu bylo jasné, že klienti vnímají ruinu jako překážku, nikoli jako přednost, kterou lze dobře promyšleným a citlivým zásahem ještě více zdůraznit,“ vysvětlují architekti.
Architekti pracovali s původními zdmi a kusy kamene, které využili například pro podlahu terasy. Snaha o důsledné využití původních materiálů je patrna taky v interiéru – můžeme si tak všimnout starých cihel i pětimetrových dubových kmenů, které tvoří překlady oken a dveří a ladí tak s odhalenými dřevěnými nosníky procházejícími celým objektem. Doplňky interiéru jsou rovněž dřevěné nebo ze zvětrané oceli, aby na celek esteticky navazovaly.
Matně černá kuchyň je snad jedinou připomínkou 21. století. Tlumenou černou doplňuje kamenná pracovní deska a zlatavé minimalistické úchytky. Černé jsou i židle okolo dřevěného jídelního stolu, nenápadná svítidla a tradiční kamna.
V otázce barev se projevuje pokora a respekt k historii. Vedle černé převažují střízlivé odstíny bílé a šedé, jež nechávají vyniknout jednotlivé materiály a struktury, takže původní charakter místa zůstává zachován. Celý interiér sjednocuje téměř bílá dubová podlaha a detaily jako přiznaná betonová podezdívka nebo drsnější struktura omítky jen dokazují péči, s jakou architekti k celému projektu přistupovali.
- Ateliér: Will Gamble Architects
- Země: Velká Británie
- Město: Northamptonshire
- Realizace: 2020