Venkovskou usedlost v Jižních Čechách proměnili NEW HOW architekti na útočiště pro rodinu a přátele
Původní chalupa, stodola a několik dalších hospodářských staveb tvořily jihočeskou usedlost, kterou se její majitelé rozhodli upravit pro setkávání rodiny a přátel. Oslovili proto studio NEW HOW architekti, kteří dlouholetý náročný projekt rozdělili do dvou etap.
EARCH.CZ , 5. 5. 2021
Zachovat původní ráz
Usedlost se nachází v malebné krajině na území CHKO Třeboňsko. Rekonstrukce se týkala pouze dvou původních stavení. Jako první upravili architekti stodolu do podoby obytné chalupy, v druhé etapě pak vznikla na místě jednoho z původních hospodářských objektů dřevěná novostavba, která slouží jako společenský prostor s letní kuchyní. Veškeré stavební úpravy usedlosti se od samotného počátku snažili architekti navrhovat tak, aby maximálně zachovali původní architektonický ráz místa.
Více k tématu
Moderním zásahům se ale architekti nevyhýbali. „Naší snahou bylo neměnit původní architektonický ráz usedlosti. Soudobé architektonické prvky jsme používali jen v nezbytných případech,“ přibližují svůj záměr autoři. Hmotu stodoly proto zachovali i s původními lizénami. Pro větší uživatelský komfort přistavěli lehkou dřevěnou konstrukci tvořící závětří a zároveň zastřešení terasy. Aby mohlo dojít k lepšímu využití podkroví, prolomili architekti sedlovou střechu dvěma menšími pultovými vikýři. Ve vstupní fasádě pak přibyly dvě výrazné prosklené plochy, které zajišťují dostatečné prosvětlení obytných místností.
Dostatek místa pro rodinu i přátele
Rekonstruovaná chalupa měla sloužit jako místo setkávání členů rodiny a přátel. Tomu architekti uzpůsobili i dispozici domu, která prošla výraznou změnou. Vstup do původní stodoly přesunuli architekti do středu dispozice. Ze vstupní chodby jsou tak přístupné dvě hlavní obytné místnosti i zázemí s koupelnou a saunou. Do patra se vstupuje po kovovém schodišti z hlavního obytného prostoru, který slouží jako kuchyně, jídelna a obývací pokoj.
Patro koncipovali architekti jako čistě klidovou zónu s pěti ložnicemi. V dispozici podkroví vznikl dostatečný prostor i pro dvě koupelny. Do dvou ložnic v čele dispozice osadili architekti vikýře, v ostatních pokojích včetně koupelen pak dostatek denního světla zajišťují střešní okna Velux. Při tvorbě interiéru se architekti inspirovali tradičními jihočeskými prvky, které přirozeně doplňují jinak moderně pojaté prostory.
Letní kuchyň s jídelnou
V druhé etapě rekonstrukce odstranili architekti jednu z dřevěných hospodářských staveb, která byla ve špatném technickém stavu. Na jejím místě navrhli novou dřevostavbu, která však svou hmotou i celkovým architektonickým výrazem vychází z původního dřevěného domku.
Vnitřní povrchy tvoří smrkové dřevo ponechané ve svém přírodním odstínu, vnější plášť pak charakterizují prkna napuštěná tmavým olejem. Do části směřující do areálu usedlosti umístili architekti letní kuchyň s jídelnou. Vznikl tak zajímavý společenský prostor, který má sloužit k setkávání rodiny a přátel. Díky posuvným dveřím lze prostor zcela otevřít a propojit se zahradou. Výrazné odlehčení a velkorysé prosvětlení celého prostoru shora zajišťují pásy transparentní střešní krytiny. V zadní části pak budova slouží jako sklad dřeva a kolárna.
- Ateliér: NEW HOW architekti
- Země: Česká republika
- Datum projektu: 2017
- Realizace: 2018
- Užitná plocha: 349.00m2