Univerzitní kampus na zelené louce
Že univerzitní kampus nemusí být jen utilitárním seřazením objektů podél páteřní komunikace dokazuje projekt Kazuhiro Kojimy a Sanuki Daisukeho, oceněný Holcim Award Silver 2008 (oblast Asia Pacific) a Global Holcim Award Silver 2009.
Lea Dostálová , 16. 9. 2013
V deltě Mekongu ve Vietnamu právě probíhá výstavba nového univerzitního kampusu. Projekt, zaměřený na uspokojení potřeb uživatelů zároveň usiluje o maximální šetrnost k životnímu prostředí. Architektonická forma návrhu vychází z počítačové analýzy aktivit v lokalitě a taktéž z rozborů převládajících směrů větru. Autoři neusilují o impozantní objekty, ale naopak o objemy, jež se vpíjejí do krajiny a splývájí s ní.
Odborná porota soutěže oceňuje především snahu sladit výslednou podobu návrhu s přírodními ekosystémy – řekami, zaplavovanými rýžovými poli, kulturou mangovníků, směry větru a samozřejmě sezónními změnami intezity slunečního světla. Projekt se vyhýbá masivní rekultivaci pozemků a navazuje na historický odkaz jihoasijského zemědělství.
Zaoblené, jakoby volně se vznášející, hmoty univerzitního kampusu vytvářejí zajímavou alternativu prostorového členění na nějž jsme zvyklý v Evropě: nízkopodlažní objekty namísto několikapodlažní zástavby. Vše volně uloženo do krajiny. Na „zelené louce“ se toto jeví jako samozřejmost, je však otázkou, jak by podobné řešení dopadlo v evropských luzích a hájích.
Organické tvary budov obklopují velice různorodé veřejné prostory se svébytnou identitou. Pro návštěvníka, který se v kampusu ocitá poprvé, to může být matoucí, ale při pravidelném užívání bude patrně dlouhou dobu co objevovat a areál svým uživatelům hned tak nezevšední.
Přihlásit svůj projekt do soutěže Holcim Awards můžete ZDE.
Více k tématu
- Autoři: Sanuki Daisuke, Kazuhiro Kojima
- Země: Čína
- Město: Ho Chi Minh City
- Realizace: 2009