
Tyhle roubenky mají velká okna, jezírko i saunu. „Jdeme s dobou,“ říká Martin Roubal, který je navrhuje a staví
Roubená chalupa jako z pohádky stojí v krkonošské obci Černý důl. Je až na konci vsi, všude kolem je horská příroda. Uvnitř ale překvapí nečekaným komfortem – podlahové topení hřeje do chodidel a ze sauny lze vyběhnout přímo do potoka. S Martinem Roubalem, zakladatelem firmy Roubenky Roubal, si tu povídáme o tom, jak spojuje roubenou romantiku, současný design a maximální pohodlí.
EARCH.CZ , 14. 4. 2025 / Advertorial
Martin Roubal založil rodinnou firmu v roce 2010 a od té doby dodává roubené chalupy na klíč, od návrh po interiér, přesně podle přání zákazníka. Každý je může také vyzkoušet – firma má pět ukázkových roubenek, kam můžete přijít na prohlídku, nebo se ubytovat. Jedna z nich je právě Brusírna, kde jsme se potkali, největší z chalup se současným interiérem i vymoženostmi – je tu sauna i vinný sklep.

Zvenku tahle chalupa připomíná tradiční roubenku, uvnitř je ale spousta věcí, které si předkové neuměli ani představit. Co třeba?
Samozřejmě jdeme s dobou, takže je toho spousta. Už jen výška stropu je vyšší, tradičně byly místnosti vysoké zhruba dva metry, tady jsme minimálně o dva trámy výš, abychom splnili 2,5 metru, jak vyžaduje norma. Celou chalupu umíme udělat větší, naše trámy mají až 16 metrů délky, v tom jsme, troufám si říct, jediní v republice.
Dřív měly chaloupky také menší okna – špaletová, na léto bylo okno jenom jednoduché, na zimu se z půdy přineslo druhé sklo. Ale dnes tu jsou eurookna s dvojsklem či trojsklem, abychom splnili všechny normy.
Jak cítíte, topíme podlahovým topením, máme tu velký vinný sklep a wellness zónu.
Také je vidět, že jste do roubenky vpustili současný design…
Naše ukázkové domy jsou každý jiný, tady jsme v místě bývalé brusírny, a tak jsme vsadili na industriální vzhled. Elektřinu a vodu vedeme v nerezových trubkách, doplňují to svítidla od našeho spřáteleného skláře s žárovkami “edisonkami” a je tu řada dalších podobných prvků – je to můj autorský design téhle chalupě na míru.
Co se naopak nezměnilo, v čem jsou vaše roubenky stejné jako před lety?
Držíme se krkonošské tradice. Část chalupy vždycky byla roubená a část zděná, tam byly většinou chlívy a stodola. My to děláme stejně, jen ve zděné části už není dobytek, ale technické místnosti, garáže a ložnice. A žije se v roubené. I technologie roubení zůstává pořád stejná, my ji jen trochu vylepšujeme. Tuhle chalupu jsme postavili z borovice douglasky, to je nejkvalitnější dostupné dřevo.

Dřevo prý nejraději těžíte v zimě. Takže teď jste zásobeni?
Spolupracujeme s pilou, která nám nařeže nějakých 25 roubenek ročně. A ano, snaží se toho udělat co nejvíc ze zimní těžby. Stavba, která se postaví na jaře ze zimního dřeva, je bez plísní a bez mízy. Je to s ním jednodušší. Chalupu pak jde do Vánoc dodělat. Zimní dřevo vystačí většinou tak do dubna, to, co pak děláme další měsíce, to je už ze syrového a chalupa se pak musí nechat přes zimu vymrznout a na jaře se dokončí.
Dřevo je živý materiál a dost pracuje. Jak s tím zacházíte?
To my už máme vychytané. Když to nějaká firma neumí, mají na zděné části kolem stropních trámů mezery, které zakrývají prkny. My máme takových pár fíglů, na kterých nám chalupa v podstatě sedí, takže se nám nesesedá.
Při stavbě roubenky používáte dokonce i beton. Patří to k roubence?
Dřív chalupy neměly ani pořádné základy, dospod se vyskládala vrstva z placatých kamenů a na nich byl rošt z trámů a pak podlaha. Radon předkové neřešili, místo tepelné izolace bylo seno na půdě. Ale dneska máme současné normy, kterými se musíme řídit.
Masivní dřevo nemá nejlepší izolační vlastnosti, vejdete se do současných přísných norem na tepelné ztráty, nebo musíte přidávat izolace?
Opravdu, roubenka celá ze dřeva by normě vůbec nevyhověla! Proto jsou naše domy kombinací zděné a roubené stavby. Každá část se chová trochu jinak, takže dohromady je to velmi výhodné. Když se do domu přijde a zatopí se v roubené části v kachlových kamnech, tak z nich teplo sálá a za chvilku je v místnosti teplo. Zděné části se ohřívají pomaleji, ale zase teplo akumulují, takže ta část nevychladá.

Dům se bere jako celek také z hlediska norem. Takže izolujeme základy, střechu zateplíme za pomoci nadkrokevní izolace, aby trámy mohly zůstat pohledové. Zděná část je rovněž zateplená buď zvenčí, anebo je vyzděná z izolačních cihel, plněných minerální vatou. A roubená část se tudíž izolovat nemusí. K její menší tepelné prostupnosti přispívá i to, že trámy jsou silnější, než byly dříve a také nám mezi nimi určitě netáhne, jako to bylo u starých roubených chalup.
Jak to vidíte do budoucna? Normy budou zřejmě čím dál přísnější…
Stát a Evropská unie nám určuje věci, kterým by se předkové hodně divili. Dřív babičky topily v kamnech, a i dnešní zákazníci si chtějí zatopit, třeba si i na kamnech ohřát vodu nebo jídlo, jako to bylo dřív. Ale třeba kachlová kamna s výměníkem by měla problém podle současných limitů projít. Jenže co když teď nepůjde elektřina? Přestane fungovat rekuperace, klimatizace i topení a ty supermoderní pasivní domy jsou neobyvatelné. Proto my se držíme roubenek.
Když se dnes řekne dřevostavba, každý si představí rámovou konstrukci vyplněnou minerální vatou. Jak se díváte na tento systém?
Domy, které měly roubenou část a zděnou část, ty jsou tu sto, dvě stě let. Ty dnešní dřevostavby, to jsou sloupkové konstrukce, mezi kterými je jenom vata a parofólie. Tyhle systémy pocházejí z Ameriky, a když tam fouknul vítr, tak tyhle baráky šly k zemi. Čili roubený dům má jinou trvanlivost a jiný vizuál. A je tam i jiná atmosféra.

Zároveň tady máme krásný výhled velkým oknem. Snese roubenka velké prosklení?
Samozřejmě, nesmí to kazit ráz domu, to hlídá KRNAP a ani my bychom si to nepřáli. Proto jsou směrem do ulice klasická dělená okna a velké prosklení je směrem od cesty a dává výhled na les, louku a potok.
Jak dlouho trvá stavba roubenky?
Hrubou stavbu jsme schopní mít postavenou za čtrnáct dní. Realizace II. etapy probíhá v rozmezí 6 až 12 měsíců a zahrnuje dokončení roubenky včetně interiérů na klíč, oplocení, zahrady, přilehlých budov, kolaudaci a předání hotové stavby.
Jak to vlastně probíhá, když od vás chce někdo dům?
Všechny zveme k nám do Černého dolu. Tady si mohou projít naše ukázkové chalupy, nebo si některou dokonce pronajmout a říct, co se jim líbí a vyhovuje jim.
Pak jsme schopni jim se vším poradit. Nejlépe už od nákupu pozemku – prověříme, co se na něm smí stavět, jestli není v místě stavební uzávěra, případně jestli na ni lze dostat výjimku.
Pak si poslechnu, jakou má zákazník představu, jak by tu chalupu chtěl užívat teď a do budoucna a co by tam chtěl: vybavení, design, velikost, jestli jen pro sebe nebo i na krátkodobý pronájem. A samozřejmě zjišťuji, kolik chce investovat financí.
Společně se sejdeme na pozemku, kde navrhnu a nakreslím první návrh roubenky. Po odsouhlasení návrhu vypracujeme projekt, veškerou dokumentaci, vyřídíme stavební povolení a uděláme vizualizaci roubenky. Během realizace řeším se zákazníkem veškeré detaily. Zákazníkovi předáme kompletně dokončenou roubenku na klíč.
Více k tématu
Od kolika do kolika stojí vaše chalupy?
To je obrovská škála podle velikosti a vybavení. Začíná to na 6 milionech a můžeme jít samozřejmě mnohokrát výš.
Co mají na vašich chalupách zákazníci rádi?
Uvnitř je dřevo, v kamnech hoří oheň, za okny příroda, to všechno jim dodává krásnou atmosféru. A líbí se všem napříč generacemi. Moji zákazníci mi říkají, pane Roubal, to je úžasný – děti nám už vyrostly, ale stejně s vnoučaty pořád jezdí za námi na chalupu. I když se třeba rozlítly po celém světě, sem vždycky rádi přijedou. Slaví na chalupě narozeniny, tráví společný čas o prázdninách. Prostě je to nádherné zázemí pro celou rodinu.