Trámy, co propojují s Bohem. Ve vesnici Nesvačilka si postavili kapli plnou symbolů
Nová kaple v Nesvačilce vypadá jako maják v moři jihomoravských lánů. Postavit ji trvalo dvanáct let a používali tu tradiční postupy i digitální technologie.
Karolína Vránková , 18. 10. 2024
Nesvačilka je vesnička třicet kilometrů od Brna. U ní je kopec jako stvořený pro kostelík. Teď tu stojí – kruhová kaple ze dřeva, kamene a hlíny.
Na kapli se v Nesvačilce začali obyvatelé skládat už zhruba před sto lety. Pak přišla válka, pak komunisté… nakonec tuhle vizi začal uskutečňovat farář René Strouhal až v tomto tisíciletí. K dokončení to trvalo dalších dvanáct let, ale teď je kaple dokončená, každou neděli ráno tu jsou bohoslužby a o víkendech je otevřeno pro návštěvníky.
Stavba za návštěvu určitě stojí – potkávají se tu tradiční technologie s těmi nejmodernějšími: podlaha je z dusané a broušené hlíny, podezdívka je z kamene, k nebi míří ručně tesané patnáctimetrové trámy. Nosná lamelová konstrukce je ovšem vyrobená pomocí programované CNC frézy.
Zároveň je to architektura pro všechny smysly, je tu řada řemeslných detailů, které lákají k dotyku, voní tu dřevo, zvuk se nese. Významnou roli hraje světlo, které dovnitř dopadá malými okénky a také vrchním světlíkem, k němuž konstrukce míří. „Perspektiva trámů spolu s okolní lamelovou konstrukcí vás táhne vzhůru,“ popisuje to architekt Jan Říčný ze studia RCNKSK.
Celkově do stavby vložil řadu symbolických významů: „Volil jsem princip centrální stavby, která na vrcholku mezi poli působí jako maják, orientační bod v prostoru i v duchovním smyslu. Místní si vybrali jako patronku Pannu Marii Bolestnou, symbol utrpení, které prožívala. Její příběh a emoce se zrcadlí v prostoru. Na místním prachu a hlíně, jež tvoří podlahu, stavíme chrám. Spodní část, rulové kameny, představují nás, neposlušné, tvrdohlavé a těžko tvárné lidstvo. Sedmero Mariiných bolestí – trámů pak směřuje z těchto kamenů vzhůru k nebi a propojuje nás s Bohem.“ Malá okénka rozmístěná po fasádě jsou pak jako Mariiny slzy. Do nitra kaple přes ně pronikají paprsky světla jako naděje.
Více k tématu
Stavba má ještě jeden neobvyklý aspekt – je v ní spousta energie místních lidí, kteří ji stavěli částečně svépomocí. Na lamely napsaly svoje prosby, věnovali na stavbu peníze, díky nim a angažovanému faráři se stavbu povedlo dokončit. Teď je hotovo, dále ale probíhá sbírka na varhany, které tenhle působivý prostor rozezvučí hudbou.
- Autoři: Jan Říčný
- Ateliér: RCNKSK
- Spolupráce: Michal Říčný
- Země: Česká republika
- Město: Těšany
- Adresa:: Nesvačilka, 664 54 Těšany
- Projekt: 2012
- Realizace: 2024
- Zastavěná plocha: 150 m²
- Hrubá podlahová plocha: 186 m²
- Užitná plocha: 147 m²
- Plocha pozemku: 3 750 000 m²
- Rozměry: š=13 m / d=15 m / v=15 m / v=27 m [vč. věže]
- Náklady: 24 mil CZK
- Investor: Římskokatolická farnost Moutnice
- Fotograf: Ondřej Bouška
- Statika: Vít Mlázovský, Filip Chmel
- Krajinářské řešení: Eva Wagnerová
- Tesařské a kamenické práce, EPDM: David Šebesta
- Výroba CNC: Karel Hrdlička
- Zámečnické konstrukce, ocelová věž: Zámečnictví Fiala
- Spodní stavba: Miroslav Klein
- Návrh a výroba prvků kněžiště: Dominik Fiala
- Realizace podlahy z dusané hlíny: Hanno Burtscher
- Nábytek: Pavel Abrahámek
- Dubová vrata: Daniel Golík a Jakub Jarcovják
- Návrh a dodávka osvětlení: ETNA
- Lomový kámen: HUTIRA
- Realizace zeleně: Jiří Dohnálek
- Elektroinstalace: ELSTAR PLUS
- Vytápění, vodovod, kanalizace: František Ryšavý
- Fotovoltaická elektrárna: Svoboda a syn
- Zabezpečovací systémy EZS: MAXPROGRES
- světlo Agorà, Palco InOut, Laser Blade XS, Palco Light Up Orbit: iGuzzini
- lavice no.2, vše ostatní s láskou na míru: RCNKSK