Tady se nedevelopovalo. Rodinný dům v Berlíně vznikl přestavbou hospodářského stavení
Bývalou kočárovnu proměnila rodina sochařů na nízkorozpočtové bydlení s ateliérem. Mohou se tak pohodlně věnovat práci i rodině.
Sára Kročková , 1. 8. 2024
Bývalá vesnice Rosenthal v blízkosti Berlína se v průběhu let stala jeho součástí. Dříve zemědělská, později průmyslová oblast je dnes vyhledávanou čtvrtí pro rodinný život.
Svůj nový domov na severu hlavního města Německa našla i mladá rodina. Jejich netradiční bydlení vzniklo v původních hospodářských prostorech orientovaných na sever. Ty jsou zpravidla chladnější a tmavší, a tudíž méně vhodné pro obytné místnosti. A kdo by si takové prostory vybral pro svůj rodinný život?
Rovnoměrné severní osvětlení je vhodné pro sochařinu, kterou mají majitelé domu v rodině. Jako ateliér tak nyní slouží bývalá kočárovna. Díky velkorysým oknům v přízemí je navíc možné si špinavou práci vynést ven na dvorek.
Aby se ve stavení pohodlně bydlelo, bylo ho potřeba rozšířit o společné obytné prostory. Přístavba propojená s kočárovnou vznikla podle návrhu architektů ze studia Helgy Blocksdorf. Na starou část navazuje svou světlou fasádou a jemně zelenými okny, zároveň ale nepopírá to, že je novostavbou a do celku tak vnáší přítomnost. Fasáda původního objektu poodhaluje na rozdíl od přístavby své cihelné zdi.
Do novostavby na čtvercovém půdorysu architekti umístili převýšený obývací prostor s kuchyní. Ve svém srdci má důmyslně pojatý krb, jež syrovým interiérům dodává útulnost.
Více k tématu
Na severním předměstí Berlína vyrostly v posledních letech především novostavby rodinných domů či drobné developerské bytové objekty. Hospodářské stavení, jež rodina proměnila na bydlení s ateliérem, je jednou ze staveb Rosenthalu, které si zachovaly svou malebnost a pomáhají zde dotvářet venkovskou atmosféru.
- Ateliér: Helga Blocksdorf Architektur
- Země: Německo
- Město: Berlín-Rosenthal
- Užitná plocha: 292 m²
- Realizace: 2018
- Fotograf: Simon Menges
- Stavební fyzika: Marianne Kammel
- Projekční tým: Samuel Barckhausen, Tobias Schrammek, Ellen Staib
- Náklady: 210 000 euro