Rekonstrukce rodinného domu na Šumavě od ateliéru Archport Foto: Petr Polák Studio
Architektura / rekreační objekty

Šumavský dům s překvapením. Pod polystyrenem se našly kamenné zdi

Že na okraji šumavské vesnice stojí historický dům se tak trochu zapomnělo. Nepovedená rekonstrukce totiž jeho krásu kryla. Architekti z ateliéru Archport mu ji nyní navrátili – obnovili staré prvky a přidali i nové.

Adéla Vaculíková , 19. 12. 2024

Kdysi to byl robustní šumavský dům postavený z kamene. Před lety ho ale potkala nevhodná rekonstrukce a všechny jeho kvality skryl polystyren a žlutá omítka. Jak vypadal předtím těžko soudit, ale zjištění, že základ stavby je na 150 let starý, všechny překvapilo.

Do současného stavu, kdy se dům projevuje svým obvodovým zdivem z kamene, stavbu dovedli architekti Vojtěch Hybler a David Dvořák z ateliéru Archport. Jejich klienti je oslovili s přáním, aby jim na okraji šumavské vesnice vytvořili druhý domov. Z domu se žlutou fasádou se měla stát stavba, která do svého přírodního okolí zase zapadne.

Foto: Nikdy nedokončená rekonstrukce skryla kámen pod polystyren.

Jelikož se předchozí rekonstrukce nikdy nedokončila a štítové stěny zůstaly bez polystyrenu, šlo vidět, že je dům do určité výšky vyzděný z kamene. A tak započalo znovuobjevování původních konstrukcí a prvků. Architekti navrhli celou stavbu očistit, a nechat tak vyniknout její stavební vrstvy – nejstarší z kamene a cihel, a dokonce i širokou sedlovou střechu z 90. let, k domu se totiž hodí.

Vojtěch Hybler a David Dvořák říkají, že po odhalení stáří stavby nejdříve přemýšleli, jestli mají usilovat o to navrátit domu jeho původní podobu. Nakonec se ale rozhodli, že nechají vyniknout jednotlivé stavební etapy a přidají taky vrstvu úplně současnou. Poznat je to třeba na štítových stěnách, které jsou v patře omítnuté, jelikož tady byly nově vyzděné. Nejvýraznějším novým prvkem je ovšem velkoformátové bezrámové okno, kterým se do krajiny Šumavy otevírá výhled z obývacího pokoje.

Foto: Velkoformátové okno, z něhož se dá vyhlížet do šumavské krajiny.

Dům se očišťoval taky zevnitř. Pryč šly veškeré dodatečné úpravy interiéru, zůstaly nosné stěny, klenby, a dokonce i různé výšky podlah. „Ponecháním původních konstrukcí vznikly určité mantinely, které generují variabilitu prostoru v podobě různých výškových úrovní podlah a stropů,“ píše ve své autorské zprávě ateliér Archport. Celkově je v domě prý sedm různých úrovní – pro přechody mezi odlišnými výškami podlah v jednotlivých místnostech byly použity třeba staré kamenné schody.

A upravilo se také okolí domu – přibila tady roztroušená kamenná dlažba ze stejného druhu kamene, z něhož byl dům před 150 lety vyzděn. „Cílem byla autentická, ale novodobá rekonstrukce s ohledem na krajinu a udržitelnost. Dosáhli jsme toho převážně díky místním zručným a trpělivým řemeslníkům,“ říkají Vojtěch Hybler a David Dvořák.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři