Stavba propojená s moravskou krajinou
Vztah stavby ke krajině zakládá její měřítko i kompaktní, pevné, „vyřezávané“ a abstraktně pojaté tělo postrádající obvyklé atributy domů, jakými jsou dveře, okna či střecha.
Pelčák a partner architekti , 16. 6. 2017
S krajinou, ale také s dávným světem Velké Moravy, jí pojí tradiční materialista: pevná a objem uzavírající přírodní omítka i surové dřevo slunolamu a rizalitů. Jejich vysunutá tělesa a figura shedových střech interpretují pozici stavby vystupující z hradby lužního lesa do otevřených polí směrem k Mikulčicím. Objem je vnitřním a vstupním nádvořím organizován do tří křídel. Podobně, jako se čtvrti města setkávají na hlavním náměstí, stýkají se jednotlivá křídla budovy v jejím veřejném prostoru, ve vstupní hale, která je také jednací místností i konferenčním sálem. Tak, jako jednotlivé městské čtvrti mají svůj charakter, mají ho ustrojením a orientací ke světovým stranám a výhledům i jednotlivá křídla stavby.
V jedné čtvrti – křídle se bydlí, v jiném pracuje, další křídlo je administrativně – správní. Lidé užívají přízemí, zatímco patro, krom sezónního ubytování – prázdninových brigádníků, je určeno věcem. Kovové, keramické a dřevěné nálezy uložené zde v depozitářích nevyžadují úpravy vzduchu a celý objekt tedy přesto, že se nachází na místě s vysokými letními teplotami, není vybaven chlazením ani klimatizací.
Objem patra s depozitáři a strojovnami celoročně tepelně izoluje přízemí určené k pobytu zaměstnanců a zaručuje mu příjemné klima. Způsob uspořádání objektu mu zajišťuje jeho energeticky úsporný provoz.
Více k tématu
- Autoři: Petr Pelčák
- Ateliér: Pelčák a partner architekti
- Spolupráce: Miroslava Blechová, Jakub Kovářík, Viktor Kvita, Alena Superatová, Marcela Uřídilová
- Země: Česká republika
- Stavebník: Archeologický ústav AV ČR, Brno
- Město: Mikulčice
- Datum projektu: 2010
- Realizace: 2013
- Poznámka: foto © Filip Šlapal