Soběstačná denní čekárna
V mnoha amerických městech používají nádeníci pro schůzky s potenciálními zaměstnavateli nároží ulic. Hodiny čekávají podém silnic a na parkovištích, ve snaze zajistit si práci a výdělek na příští dny.
Lea Dostálová , 19. 9. 2013
Čas tráví v horku, bez jakéhokoli přístřešku či sociálního zařízení.
Denní čekárna usiluje o zlepšení kvality života těch, kteří se ocitly na okraji amerického snu. Projekt byl oceněn Silver Holcim Award 2008 (oblast North America) a Global Holcim Award 2009 (cena za inovaci).
Komentář mezinárodní porotyMinimální urbanistická intervence, poukazující na význam rovnoprávnosti ve společnosti, která má zároveň velice pozitivní dopad na okolí. Jedná se o drobnou stavbu s funkcí tzv. pracovního marketu, tedy místa, kde jsou nádeníkům poskytovány služby a konzultace a které zároveň funguje jako základna, kde každé ráno čekají na nabídku příležitostné práce. Vzhledem k tomu, že podobné systémy jednodenního zaměstnávání fungují nejen v Americe, ale i v celých Spojených státech, stálo by za to projekty tohoto typu celoplošně podporovat a usilovat o jejich co největší rozšíření. Investiční náklady na vybudování jsou minimální a výstavbu by mohly sponzorovat sami zaměstnavatelé.
Přístřešek tvarem připomíná větší zastávku městské hromodné dopravy, avšak s řadou neobvyklých funkcí. Vedle posezení (i krytého) zde najdeme také kuchyňku a sociální zařízení, které je díky rampě přístupné i pro imobilní osoby. Objekt plní 3 funkce současně: zaměstnanecké centrum, čekárna a učebna.
K zastřešení jsou připevněny fotovoltaické panely, takže stanice může být v případě potřeby energeticky soběstačná. Nosná konstrukce zastřešení i prvky k sezení jsou ze dřeva.
Přihlásit svůj projekt do soutěže Holcim Awards můžete ZDE.
Více k tématu
- Autoři: John Peterson, Liz Ogbu
- Země: Spojené státy americké
- Město: San Francisco
- Realizace: 2009