Škola jako centrum veřejného dění. Francouzský projekt má povzbudit život chudého předměstí
Francouzské studio SAM architecture loni dokončilo projekt školního areálu na chudém předměstí Lille, jehož ambicí je povzbudit veřejný život celé místní komunity. Budovu tak využívají pouze školáci, ale také běžní obyvatelé, kterým nabízí celou řadu aktivit.
Tereza Staňková , 12. 7. 2021
Školu Jean Rostand najdeme ve čtvrti Hellemmes východně od centra severofrancouzského města Lille. V této lokalitě se nachází především objekty sociálního bydlení vybudované v 70. letech pro pracovníky železnic. A protože se v lokalitě schází kvalitní občanská vybavenost a místa, kde by se mohli obyvatelé potkávat, rozhodlo vedení Lille coby investor projektu otevřít areál školy také široké veřejnosti.
Projekt veřejné budovy se tak měl stát jakýmsi prvním impulsem k postupné proměně většího území města. Kromě zajištění kvalitnějšího vzdělávání má projekt přispět ke zlepšení životní úrovně místních pomocí nabídky volnočasových aktivit a kulturních a společenských akcí.
Architektura školy vychází přímo z místa, kde se nachází. Svým urbanistickým řešením hravým způsobem dotváří blok obytných domů. Autoři návrhu z pařížského studia SAM architecture se místním prostředím inspirovali i při výběru materiálů. Vzhledem ke specifické podobě domů v této čtvrti využili architekti pro fasády budovy směrem do ulice světlé cihly.
Nejdůležitějším prostorem celého areálu je oválné nádvoří, do něhož se svými prosklenými stěnami otevírá většina učeben a dalších přízemních místností. Stává se tak hřištěm, centrálním náměstím, kde se potkávají všichni návštěvníci školy. Prostory umístěné v prvním patře jsou pak propojené s pochozí střechou, která podstatně navyšuje otevřený veřejný prostor.
Tento článek vznikl za podpory společnosti Českomoravský beton v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".
Českomoravský beton, a. s., je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České a Slovenské republiky. Skupina, jejíž vznik spadá do počátku 90. let minulého století, v současné době provozuje sedmdesát nově postavených nebo zrekonstruovaných betonáren, které mají zavedený systém řízení jakosti ČSN EN ISO 9001 a splňují nejpřísnější ekologická kritéria. Celá skupina – holdingová společnost a její dceřiné společnosti – vystupují pod jednou společnou obchodní značkou Českomoravský beton.
- Ateliér: SAMarchitekti
- Země: Francie
- Město: Lille
- Realizace: 2020
- Zastavěná plocha: 3 097.00m2