Sauna z Bazoše. Měli jsme palety, pražce a chuť něco postavit, říkají architekti
Architekti si postavili na zahradě saunu. Jako izolace slouží zbytková ovčí vlna, místo bazénu je tu důlní vozík. A je tam tma a ticho.
Karolína Vránková , 4. 2. 2025
„To je tak, když místo Instagramu raději scrollujete na Bazoši. A když rádi sbíráte materiály, které by se ještě mohly na něco hodit. Možná to zní jako hromadění, ale když jste zároveň architekt, najednou máte spoustu skvělých věcí, ze kterých by šlo něco postavit. A přesně takhle se občas jako architekti bavíme i o volných víkendech,“ tak začíná příběh sauny, kterou navrhli a postavili architekt Tomáš Dvořák a architektka Lenka Bažík, společníci ve studiu ika.architekti, kteří si chtěli pro jednou odpočinout od „věčného klikání a vyřizování e-mailů.“
A tak na zahradě Dvořákových v Brně stojí sauna, kde se střídají domácí i party kamarádů. Uvnitř je tma, okolo tichá zahrada a místo bazénu starý důlní vozík s ledovou vodou ze studny.
Asi jako ve Finsku
„Měli jsme pár dřevěných pražců, hromadu prken a trámků, pár cementotřískových desek a zbytky minerální vaty. Našli jsme také super levné palety z druhé ruky v modulu 1x1 m. Z těchto základů jsme vytvořili jednoduchý koncept sauny a postupně jsme sháněli další materiály – zbytkové díly od známých i z jiných staveb,“ popisují autoři.
KONSEPTI
Základy tvoří dřevěné pražce, nosnou konstrukci palety. Podlahu vyplnili minerální vatou a zakryli cementotřískovými deskami. Palety spojili novým spojovacím materiálem – deskami a úhelníky. Konstrukce stropu je ze zbytkových nosných trámů a palet, s mírným spádem pro odvod dešťové vody.
„Největší zábavou při stavbě bylo zateplování konstrukce nepranou ovčí vlnou, kterou jsme velmi výhodně získali přímo od chovatele. Vlnu jsme ručně čistili od největších zbytků po jejích předchozích obyvatelích (ovcích) a cpali ji do konstrukce stěn a stropů,“ popisují Lenka Bažík a Tomáš Dvořák dál dobrodružný postup.
Více k tématu
Vnitřní izolace je krytá perlinkou a reflexní fólií, zvenčí jsou palety chráněny fasádní fólií. Finální vnitřní povrch je ze smrkových prken – není to prý úplně saunové dřevo, občas z něj teplem kape pryskyřice. Ale funguje. Vnější fasádu tvoří dřevěný rošt ze zbytkových latí a vlnité sklolaminátové desky z druhé ruky. „V rozích jsme desky ohnuli do oblouku, aby stavba působila měkčeji,“ vysvětlují.
Klíčem k dobré sauně jsou pochopitelně kamna. Jsou rovněž z druhé ruky, a supervýkonná, takže sauna se prý rozpálí během chvíle. „Ve Finsku jsem nikdy nebyla, ale takhle nějak si to představuju,“ říká Lenka Bažík o večerech v sauně, osvětlených jen plameny z kamen.
- Autoři: Tomáš Dvořák, Lenka Bažík
- Ateliér: ika.architekti
- Země: Česká republika
- Město: Brno
- Projekt: 2023
- Realizace: 2024
- Zastavěná plocha: 6 m²
- Hrubá podlahová plocha: 4 m²
- Užitná plocha: 4 m²
- Rozměry: 2,3 m x 2,5 m x 2,5 m
- Klient: Tomáš Dvořák
- Fotograf: Tomáš Slavík
- Dřevo: dřevěné pražce, palety, smrková prkna, nosné trámy
- Izolace: ovčí vlna, minerální vata
- Fasáda: sklolaminát
- Podlaha, stěna za kamny: cementotřískové desky