Apartmán v Laichterově domě Foto: Johana Němečková
Architektura / občanské stavby

Sauna u Kotěry. Laichterův dům na Vinohradech nabízí zážitkové ubytování

Hrubé omítky, kameninový džbánek, červená stolička, soumrak za oknem. Tenhle byt má atmosféru starých časů a teď je možné si ji užívat celou noc.

Karolína Vránková , 25. 10. 2024

Laichterův dům stojí na pražských Vinohradech, má výhled do Riegrových sadů a jeho cihlová fasáda s geometrickými ornamenty nezapře rukopis architekta Jana Kotěry. Bydlela tu rodina Jana Laichtera, působilo jeho nakladatelství, chodili sem jeho přátelé a spolupracovníci včetně T. G. Masaryka, žili tu jeho nájemníci – od dokončení v roce 1910 až do 60. let to bylo území literatury, umění a kultivovaného života. Nyní si tuhle atmosféru může užít každý. V domě je nový apartmán, kde lze číst, saunovat se a odpočívat.

Foto: Čtenářský koutek - křeslo je od ukrajinské značky Noon.

Nápad přišel od Štěpána Larse Laichtera. Pravnuk Jana Laichtera dům teď spravuje v duchu kulturních tradic svojí rodiny. „Nabízíme zájemcům možnost nechat na sebe působit zdejší atmosféru a seznámit se s příběhem domu,“ říká. Při budování apartmánu šlo o to, tenhle příběh podtrhnout a zdůraznit.

Zadání dostalo studio Other Projects designérek Johany Němečkové a Barbory Kolerusové a vznikl apartmán s názvem Umývárna, kde se potkává historie se současným designem.

Foto: Repasovaná skříňka propojuje současný design s historií rodiny.

Apartmán má dvě poschodí. Vstupuje se horním. Dřív to byla součást bytu nakladatelů. Dnes je tu ložnice s dvojlůžkem a také čtecí koutek s výhledem do zahrady a křeslem.  Křeslo zvané Gropius je od ukrajinské značky Noon designérky Kateryny Skolové. V knihovně najdeme knihy ze začátku 50. let a také knihy prázdné, které symbolizují literaturu, která ve stejné době vyjít nemohla kvůli komunistické cenzuře.

Tahle místnost byla mnohokrát vymalovaná, například růžovou latexovou výmalbou. Nové vrstvy byly odstraněny a dnes je na stěnách ta nejstarší, ovšem v podobě jakéhosi torza.

Z ložnice vedou točité schody dolů. Bývala tu prádelna a pokoj pro hospodyni – v rodině se prý vzpomíná na hospodyni Mařenku, která tu dlouho bydlela a k níž si děti chodily hrát. Teď tu vznikla sauna, koupelna a odpočívárna.

Co se týče vybavení, jedná se o důmyslnou fúzi starého a nového. Designérky zkoumaly dobové plány a fotografie, podle nich umístily původní předměty, které našly po domě nebo na půdě: zrcadlo, poličku, stoličku a další artefakty. Stejné ladění mají i prvky nové, které samy navrhly anebo vybraly z produkce zmíněné značky Noon a firmy Erwin Schuser.

Foto: Koupelna se saunou, staré s novým.

Nový apartmán nabízí působivé ubytování se silnou atmosférou a historií. Zároveň pomáhá tenhle příběh dál kultivovat a udržovat – z výtěžku bude Štěpán Laichter financovat další kroky. Chce o dům pečovat a udržovat ho,  jak kladl ve své závěti potomkům na srdce jeho praděda. A také otevřít veřejnosti jako skvělou ukázku modernistické architektury.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři