![](https://www.earch.cz/storage/images/cb/cbd657b3-1901-4d07-af18-c238ed84b8f5.full.jpg)
S výhledem do dálky. Dům ve Zlíně umožňuje užít si horizont i vlastní terasu
Boněcko se nachází na severním svahu na okraji Zlína. Dům podle návrhu ateliéru Chládek architekti se povedlo chytře zakomponovat do terénu. Teple béžová omítka podtrhuje zemitý a stabilní dojem.
Karolína Vránková , 13. 2. 2025
Bydlení v zeleni na zlínských kopcích ocenili už Baťovi zaměstnanci ve svých dělnických půldomcích, ovšem místa potřebuje dnešní člověk přece jen víc. Od 60. let proto začaly růst na okraji Zlína větší rodinné domy. Jedna z oblastí rodinných domů se nazývá Boněcko, a ještě tu jsou volné parcely s výhledem na město a blízko zeleně.
![](https://www.earch.cz/storage/images/04/040e6c4b-d09f-46b7-b14a-6c148f4d5ecc.full.jpg)
Má to vlastně jen jednu nevýhodu – prudký svah. Chládek architekti tu navrhli dům, který má i přesto pohodlný přístup na rovnou pobytovou předzahrádku. A dům má ještě jednu nenápadnou kvalitu – potkává se tu sametová béžová omítka, beton, dřevo a další jednoduché materiály.
Zejména omítka je pro výsledný dojem důležitá, jedná se o minerální štukovou omítku, na níž je pak štětkou nanesený lazurní nátěr - výsledkem je ne zcela jednolitý, živý povrch. Celkový dojem z domu je pak zemitý, robustní a solidní.
Dům si nechala navrhnout rodina se třemi dětmi. Dovnitř se přichází z ulice právě kolem tří dětských pokojů, které jsou osvětleny světlíkem z jižní strany. Do obytného podlaží se od vchodu pokračuje po schodech dolů.
Pod schody se otevře vzdušný a prosvětlený prostor ve tvaru L, otevřený na všechny světové strany: „Severní okno v jídelně zprostředkovává výhled na protější horizont, západní otvor propojuje obytný prostor se zahradou. Východní okno prosvětluje kuchyň a jižní otvor přináší do prostoru přímé slunce. V jihovýchodním rohu obytného podlaží je umístěna ložnice rodičů,“ popisují architekti. Právě díky chytré práci s terénem je možné vyjít z obytného podlaží na urovnanou terasu.
![](https://www.earch.cz/storage/images/f3/f3cfdc9c-1207-413f-b7ec-405aa581c100.full.jpg)
V nejnižším podlaží je navržen ještě jeden pokoj se samostatným sociálním zázemím, zbytek podsklepené části zaujímá sklad.
Svislou nosnou konstrukci domu tvoří masivní zdivo z keramických tvárnic tloušťky 500 mm bez dalšího zateplovacího systému. Vnější omítka je minerální, vnitřní nátěry minerální silikátové, celý systém je tedy vysoce difúzně otevřený, paropropustný a volně "dýchá."
Stropní konstrukce nad prvním podzemním a prvním nadzemním podlažím jsou navrženy jako železobetonové monolitické desky. Stropy nad nejvyšším „dětským“ patrem jsou trámové. Střecha z titanzinkového plechu je natřená v antracitovém odstínu.
Více k tématu
V interiéru se potkává beton, dřevěná podlaha, dřevěné okenní rámy s nástřikem rovněž v barvě antracitu. K tomu plné bílé či dřevěné dveře ve skrytých zárubních, a nebo posuvné.
Vše dohromady tvoří nenápadné, ale dobře promyšlené, kulisy pro rodinný život blízko města i přírodě.
Použité produkty:
V domě byly využity omítky a nátěry od firmy KEIMFARBEN:
- na venkovní fasádu štuková omítka KEIM Brillantputz-Glattputz, sol-silikátový podnátěr KEIM Soldalit a silikátový lazurní nátěr KEIM Design-Lasur nanášený štětkou
- v interiéru sol-silikátová barva KEIM Innopro s nejvyššími nároky na zdravé bydlení (ekologická, zdravotně nezávadná barva, vhodná pro alergiky).
- Autoři: Pavel Chládek, Barbora Jochcová
- Ateliér: Chládek Architekti
- Spolupráce: David Erik Bernátek
- Země: Česká republika
- Město: Zlín
- Realizace: 2023
- Fotograf: Pagáč Photoproduction