Rodinný dům s cortenovou fasádou. Moderní architektura zasazená do prvorepublikové zástavby
V poklidné čtvrti na okraji západočeského města, mezi domy s téměř stoletou historií, roste nová stavba od architekta Petra Sladkého. Dvoupodlažní dům je obložený cortenovým plechem, ale s okolím přesto souzní.
EARCH.CZ , 1. 11. 2024 / Advertorial
Na předměstí desetitisícového západočeského města vyrostla během dvacátého století čtvrť s rodinnými domy. Oblast nabízí klid, ale i pěší dostupnost do centra města. A právě zde mezi i sto let starými domy roste dům nový.
Dům navrhl architekt Petr Sladký, jenž v západních Čechách realizoval již mnoho staveb. Zpracoval například koncept řešení symbolických míst a informačních odpočívadel doplňujících poutní stezku sv. Vintíře na území Plzeňského kraje a nedaleko Domažlic zrekonstruoval Dům přírody Českého lesa.
Rodinný dům navazuje na urbanismus lokality. Vzhledem je ale moderní. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s plochou střechou, minimalistickými liniemi a do zahrady se otevírajícími francouzskými okny. Výrazným prvkem návrhu se stalo obložení terasy a dalších částí domu cortenem – povětrnostně odolnou ocelí s typicky rezavým povrchem.
Vstup do domu je orientován směrem do ulice. Na něj navazuje velkorysý převýšený obytný prostor spojený s kuchyní. Obývák je orientován do zahrady a jeho dominantou se stal mohutný komín s nápaditě řešeným povrchem, který je z cementové stěrky. V prvním podlaží dále najdeme ložnici propojenou s koupelnou. Patro architekt vizuálně propojil s přízemím a umístil do něj noční zónu domu.
Důmyslné technické řešení domu zpracovali projektanti z AW Projekt. Objekt je zateplen tradičním kontaktním zateplovacím systémem. Má okna s trojskly, jež zajišťují vysokou úroveň tepelné i akustické izolace. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda a krbové těleso. Dešťová voda se shromažďuje a následně využívá ke splachování toalet a zavlažování zahrady. Stavba je nejen díky těmto prvkům šetrná k životnímu prostředí.
Více k tématu
Využití BIM softwaru Allplan
Projektovou dokumentaci pro stavební povolení a následně provádění stavby vytvořili inženýři z tamní projekční kanceláře AW Projekt. Využili k tomu komplexní BIM software Allplan. Díky Allplanu bylo možné dosáhnout podrobného řešení technických aspektů. Mimo jiné také umožnil optimalizaci návrhu s ohledem na energetickou efektivitu. Výsledkem spolupráce mezi architektem, projektanty a vhodným BIM programem je dlouhodobě funkční stavba, která plní estetické i technické požadavky současné architektury.
- Země: Česká republika
- Architektonická studie: Petr Sladký
- Projektová dokumentace: AW Projekt
- Projektant: Michal Jůna
- Odpovědný projektant: Zbyněk Wolf