Historický park prošel nenápadnou rekonstrukcí, která však návštěvníkům zpříjemňuje pobyt. (Obnova Riegrových sadů, Matouš Jebavý) Foto: Jan Kolský
Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Riegrovy sady nabízejí výhled na Pražský hrad i pivo. Vinohradský park je tu s námi už 120 let

„Cirkusizace“ Riegrových sadů, tak nazvali místní rozrůstání pivní zahrady a dalších atrakcí v oblíbeném pražském parku. Jsou tu ale i klidná zákoutí, která prošla citlivou rekonstrukcí.

Karolína Vránková , 23. 4. 2025

„Vyjadřujeme zásadní nesouhlas s dlouhodobým a systematickým komerčním zneužíváním Riegrových sadů,“ píše se v petici, kterou na začátku dubna sepsala Lydie Kárníková, obyvatelka Vinohrad a členka strany Praha 2 SOBĚ. Obyvatelé z okolí sadů v ní žádají mimo jiné „důslednou regulaci hlučných komerčních akcí.“

Foto: Riegrovy sady jsou jedním z nejnavštěvovanějších pražských parků.

Ty se konají převážně ve zdejší zahradní restauraci, jedné z největších v Praze, která právě zahajuje novou sezónu. Letos pod novou značkou Energy Pub a s novým heslem “Riegráče v novém, větším, zábavnějším a udržitelnějším.“ Hned na duben plánují koncert a oslavu čarodějnic, na květen pak společné sledování MS v hokeji – což na tichou zábavu zrovna nevypadá.

Dojem za dojmem

Řešením může být ponořit se do odlehlejších částí Riegrových sadů: „Je tu celá řada intimnějších, skrytějších míst,“ říká architekt Matouš Jebavý, který projektoval jejich celkovou obnovu. Probíhala po etapách víc než deset let (2010 – 2022), poslední úsek u ulice Chopinova ještě na obnovu čeká.

Foto: Nové cesty ve starých trasách

Co se zde změnilo? Asi nejnápadnější jsou nové cesty, které se ovšem drží v původních trasách: „Tvoří krásné vyhlídkové okruhy,“ říká Matouš Jebavý. Doplnil je také systém odvodnění, který je řešený pomocí tzv. podzemních galerií pro zadržování a zasakování dešťové vody.

Dále proběhlo odstranění náletových dřevin a dosadba nových. Přibylo tu také 25 tisíc cibulovin – kdo si pospíší, zastihne ještě kvést například tulipány. Až se udělá větší horko, je příjemné sednout si do stínu na pískovcové stupně přírodního amfiteátru, který tu byl nově zbudován. Došlo rovněž k propojení Riegrových sadů s navazující Rajskou zahradou, což umožnilo projít bez kontaktu s auty od Viktorie Žižkov až do nitra Vinohrad. Přibyla prostě řada vylepšení, která návštěvníkům zpříjemňují pobyt.

Riegrovy sady jsou ovšem historický park – první část byla otevřena v roce 1904. Jeho prvním architektem byl ředitel městských sadů na Královských Vinohradech Leopold Batěk, který „uspořádal prostor parku podle kompozičního principu dojmové gradace, jako přehlídku postupně se otevírajících výhledů na město, vrcholících ikonickým výhledem na Pražský hrad a Petřín,“ jak popisuje Matouš Jebavý práci svého předchůdce. Tento princip zůstal zachován a vyhlídka na Pražský hrad je dosud nejvyhledávanějším místem parku.

Foto: Ikonická vyhlídka na Pražský hrad

Na historii upomínají také drobnější prvky: zídky, staré ptačí pítko, litinová pumpa, stylizované betonové pařezy, které bylo zvykem osazovat do městských parků, historická brána zvaná Vozová. To vše je jemně opraveno, případně doplněno – například příkrý svah do ulice Polská byl zpevněn, osazen vhodnými rostlinami, byl tu vybudován skalnatý výchoz, opraveno schodiště a tak dále – výsledkem je kultivace celého prostoru.

V historii lze mimochodem najít také příčinu dnešních problémů s komerčními akcemi. Riegrovy sady vznikly z bývalé zahrady Kanálka a zahrad několika usedlostí: Saracinky, Švihanky, Pštrosky a Kuchyňky. Právě majetkové rozdělení mezi jednotlivé usedlosti způsobilo, že části parku žily tak trochu vlastním životem.

Na místě Švihanky vznikl například ve 30. letech Šťastného hostinec, v jehož areálu je dnes pivní zahrada Energy Pub a "stage" a kde to nejvíc hlučí.

Skoro čtvrtinu parku zabrala pak budova Sokola od architektů Františka Marka a Zbyňka Jirsáka. Jeden z největších sokolských areálů na světě byl dokončen v roce 1941 a okamžitě zabrán pro potřeby jednotek SS. Dnes je objekt v majetku Sokola, který jej pronajímá taktéž kritizovaným komerčním akcím - například v zimě na výstavu ledových soch, kterou petice jmenuje jako důkaz "cirkusizace" sadů.

Foto: Skalní výchoz a nové chodníky v okolí sokolovny

Částečně ale rekonstrukce soukromé a komerční využívání parku přece jen omezila nebo aspoň znepříjemnila: „Pomocí litinových sloupků jsme zamezili vjezdu aut na většinu cest,“ říká Matouš Jebavý.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři