Architektura / rodinné domy

Rekreační dvojvila Lipno

Ústředním motivem návrhu je dialog sdíleného a soukromého prostoru. Svažitý pozemek se nachází v blízkosti vodní nádrže Lipno. Objekt je určen pro rekreaci a do jedné kompozice jsou integrovány dva domy.

SYNC architecture , 21. 9. 2012

POTENCIÁL REKREAČNÍHO BYDLENÍ

Jelikož v sezoním provozu se ve dvojvile prostřídá více rodin s cílem prožít spoustu volnočasových aktivit, soustředíme se na využítí takového potenciálu rekreačního bydlení k redefinici obecných představ o bydlení a sousedském soužití. Rekreaci vnímáme jako ideální zadání k vytvoření domu, který svou organizací, formou i charakterem obohatí zkušenost uživatele o prožitek z nevšení architektury bydlení a bude vybízet ke vzájemné interakci uživatelů. Jde nám tedy o to vytvořit sebevědomou architekturu s akcentem na prostorové zážitky a tak vzbudit v jejich uživatelech zájem o odvážnější prostorové konfigurace v oblasti rodinného bydlení.

PŘÍZEMÍ VS PATRO

Přízemí domu je platformou vzájemného setkávání rodin a jejich interakce umožněné, jak společnou zahradou, tak zejména sdílenou prostornou terasou s jakuzou a prostorem společné sauny. Na tuto terasu také ústí obě ložnice nacházející se v přízemí v přímé návaznosti na zahradu. Zde je plně využito svažitosti terénu, přízemí je integrováno se zahradou a tvoří jednotnou hmotu - pedestal zbytku domu.

Naopak první patro je potom čistě soukromým prostorem každé z rodin, což je také doslova převedeno do architektonické formy, kdy tato část se vyznačuje prostorovou vzdušností a pocitem uřčité touhy odpoutat se od zbytku domu. Zde se také dům rozděluje do dvou lineárních vykonzolovaných hmot obsahujících kuchyň s jídelnou a hlavním obytným prostorem, to vše se spektakulárním výhledem na vodní nádrž Lipno. Každá z těchto hmot je zakončena další ložnicí v přímé návaznosti na obytný prostor.

Taková prostorová kompozice je doslovnou fůzí dvou primárně protichůdných principů – Integrace zahrady a domu v jednotný celek a oproti tomu odpoutání domu od jeho bezprostředního kontextu s akcentem na výhled do širokého okolí. Fůze obou tak uživatelům nabízí odlišné prostorové zážitky a charakter prostoru v každé části domu a při zanechání formální koherence celku.

Konstrukčně je objekt řešen jako kombinace železobetonových konstrukcí a liaporu. Oba materiály jsou přiznány, v interiéru doplněny zejména bílou stěrkou na podlaze a sklem, záměrně tak vyniká syrovost betonu společně s plastičností objektu.

SYNC architecture

Mag. Arch. Jakub Klaška, Ing. Arch. Jan Klaška, MgA. David Marek Fascinace strukturou procesu architektonického navrhování vede k vnímaní jakéhokoliv zadání jako výzvy k nalezení komplexního návrhu realizujícího vizi klienta a obohacujícího agendu studia. Důraz na systematické vytváření, formulace a řazení metod v procesu tvorby návrhu ústí ve vyvážené řešení adresující klientovo zadání. Studio má ambici se pohybovat v celé šíři architektonického spektra, tedy od probíhajících realizací různých měřítek až po experimentální projekty cílené na rozšiřování současného architektonického repertoáru.

Klíčová slova:

beton

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři