Rekonstrukce proměnila historizující zámek v Dolních Břežanech v moderní hotel
Pražské arcibiskupství nechalo zrekonstruovat zchátralý zámek v Dolních Břežanech. Za proměnou historizující stavby v moderní hotel stojí ateliér SHA a Barbora Škorpilová.
EARCH.CZ , 11. 1. 2022 / Advertorial
Čtyřkřídlý zámek býval původně měšťanskou tvrzí z počátku 14. století. V průběhu historie prodělal několik přeměn, přičemž dodnes dochované hmotové i dispoziční uspořádání získal po výrazné přestavbě na sklonku 18. století. Ve druhé polovině 19. století k zámku navíc přibyla kaple sv. Máří Magdaleny podle návrhu architekta Karla Rösnera. Etapy hodnotných historických úprav nakonec uzavřela novorenesanční přeměna východního křídla s arkádami. V roce 1945 byl arcibiskupský zámek znárodněn a potom, co ho církev dostala v rámci restitucí zpět, byl již ve velmi špatném stavu − podepsaly se na něm necitlivé stavební zásahy i roky bez údržby. Později se Pražské arcibiskupství rozhodlo dát zámku nový život a vytvořit z něj hotel. Výzvy oživit historické prostory, navrátit jim původní hodnotu a zároveň je obohatit o prvky moderní architektury se chopili architekti z ateliéru SHA. Zařízením vnitřních prostor byla pověřena designérka Barbora Škorpilová ze studia Mimolimit.
Více k tématu
Zámek byl zrekonstruován včetně přilehlé kaple. „Unikátní prostor bývalého vnitřního nádvoří čtvercového tvaru byl zastřešen skleněnou subtilní střechou umístěnou nad úroveň korunní římsy. Toto řešení umožnilo využít krytý dvůr jako hotelové lobby s recepcí, barem, společenským prostorem a restaurací,“ popisuje úpravu Barbora Škorpilová ze studia Mimolimit. V restauraci s kapacitou 80 míst se můžete usadit v menších či větších prostorách a díky přilehlé terase se zahrádkou si vychutnat propojení se zámeckým parkem. Obnovené ochozy kolem atria hotelu tvoří hlavní koridory a přístupové cesty k hotelovým pokojům. Jednotlivé úrovně pak propojuje skleněný panoramatický výtah, který nenarušuje původní historickou hmotu zámku.
V hotelu se nachází celkem 40 pokojů. Mezi nejvýznamnější patří svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami ze zámecké kaple, arcibiskupský apartmán a salónek s původním malovaným stropem. „V pokojích jsme ponechali původní parketové podlahy a dveře, které se dochovaly z poslední novorenesanční úpravy zámku. Barevně jsou pokoje laděné do neutrálních zemitých odstínů – bílé stěny citlivě doplňují interiérové prvky v odstínech šedé, hnědé a černé,“ říká architektka a designérka Barbora Škorpilová. Ve stejně minimalistickém barevném spektru se nesou i detaily napříč celou stavbou. Pro interiérové dveře v bílém dekoru zvolila designérka kliky TERRY z dílny českého výrobce M&T, a to v titanovém povrchu s matnou barevnou úpravou v černé a chromu. „Titanové povrchové úpravy nabízejí extrémní odolnost vůči poškrábání, což je v hotelovém provozu více než žádoucí. Navíc si díky nim kliky i po mnoha letech používání zachovají svůj původní odstín beze změny,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T − jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. I přes svůj moderní vzhled, s hranatou rozetou a rukojetí připomínající z čelního pohledu tenkou linku, klika TERRY do tohoto historického objektu přirozeně zapadá.
Hotel Clara Futura v sobě díky vynikající práci architektů ladně spojuje historii s moderními prvky. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet, jaké by to bylo žít na zámku.