Rekonstrukce a dostavba rodinného domu ve Spomyšli
Smyslem celé akce bylo rozšíření dnes již nevyhovujícího objemu rodinného domu o obytné a servisní funkce sloužící k naplnění potřeb investora – uživatele a vlastníka stávajícího objektu.
Julius Macháček , 30. 12. 2009
Rekonstrukce si kladla za cíl citlivě a šetrně opravit starý dům a funkce, které není s to svým charakterem obsáhnout, pak integrovat do doplňujícího objektu dvorní dostavby, která se vine zahradou a dále ji člení na jednotlivé, k různým účelům využívané části.
Starý dům stojí v čele pozemku u ulice a svou dvoupodlažní hmotou zůstává jeho dominantou. Funkce v něm soustředěné vyjadřují hodnotu starého domu ve vztahu k dostavbě. Své místo tak v přízemí objektu nalézá hlavní vstupní hala, pokoj dědečka a pokoj hosta, celé podkroví je využito jako apartmán pána domu doplněný jeho pracovnou.
V duchu dvorních přístaveb v místě obvyklých je dostavba koncipována jako přízemní objekt. Půdorys dostavby svým tvarem dělí protáhlý pozemek na dvě hlavní části – jižní, zahradně-obytnou a severní, komunikační část, která slouží jako příjezd ke garáži a současně jako průjezd na zadní pozemek. Tak, jak se mění vzdálenost od starého domu, mění se i funkce rozložené v dostavbě od obytné k servisní. Východním koncem se dostavba lepí na starý dům a její reprezentační vstupní loubí je společné pro oba objekty. Jako další se v dostavbě nachází hlavní obytný prostor, ve kterém je umístěna kychyně domu, jídelna a prostor pro sezení. Dále následuje obytná hala obrácená na sever, vložená sem jako cezura mezi společnou obytnou část a sekci dětských pokojů. U nich je umístěna hlavní domovní koupelna s oddělenými částmi pro praní a úklid domu. Dětskými pokoji končí obytná část dostavby a překlápí se v servisní – hlavní chodba, která vede jako komunikační osa od vstupní haly celou dostavbou, se zde stává předsíní zadního vstupu do domu. Na předsíň navazuje šatna a hlavní domovní sklad potravin. Domovní komunikace dále pokračuje prostorem garáže, která je dimenzována pro dva osobní automobily, motocykly, kola atp. Za garáží je hmota domu proložena otevřeným loubím, za kterým cesta domem končí v jeho západním závěru v prostoru určeném pro potřeby myslivosti (kterou se zaobírá pán domu), skladu zahradního nářadí a vstupu do zeleninového sklípku, který je umístěn pod touto částí objektu.
V zadní části přiléhá k pozemku rodinného domu ještě další pozemek, který přesahuje i záhumenky sousedních parcel. Tuto plochu investor přikoupil, aby na ní mohl realizovat další rozšíření prostoru pro volnočasové aktivity – univerzální hrací plocha, koupací jezírko, drobné domácí hospodářství, louka s luční trávou – vše kompozičně doplněno zbudováním malého lesoparku chránícího parcelu před západními větry mělnické roviny. Projekt zadní zahrady byl zpracován na podkladu generelu ateliérem zahradní tvorby D.V.A.
Rekonstrukce starého domu je provedena v tradičních materiálech uměřených historickému objektu (omítka, skládaná krytina). Dostavba je naproti tomu pojata jako svébytný objekt se současným výrazem podtrhující rozdíl mezi starým a novým. Objekt dostavby je koncipován jako zalamovaný tubus, v jehož útrobách je rozvinuta celá dispozice. Tubus je navržen jako železobetonový monolit. Do interiéru zůstává konstrukční charakter obvodového pláště čitelný ve formě pohledového betonu. Obytná část interiérů je změkčena materiály doplňkových dělicích konstrukcí, vloženou dřevěnou podlahou a instalačním SDK stropem v podhledu. Servisní část dostavby je oproti tomu ponechána v syrovější formě pohledového betonu na stěnách i stropu. Z exteriérové strany je beton zateplen a opatřen provětrávanou fasádou z desek z vysokotlakého laminátu (MAX desky), jejichž formátování do kosých dílů vnáší do poměrně rozlehlých ploch dlouhých fasád jemnou formou prvek dekoru. Na jižních fasádách spjatých s obytnou funkcí je materiál laminátu ve shodném formátování vystřídán lakobelovým sklem v bílé barvě, které přejímá barevnost oblohy a dům tak v této části mění s průběhem dne a roku svůj výraz.
Betonářských prací se ujala společnost HOCHTIEF CZ, která má s touto technologií velmi bohaté zkušenosti, zejména pak ze staveb většího rozsahu. Stavba ve Spomyšli neměla podle slov ředitele provozu divize Praha Karla Keclíka žádné zvláštnosti. Náročná byla s ohledem na to, že většina vnitřních stěn byla architekty navržena jako pohledová. Architekti také měli svoji představu o struktuře a zabarvení betonu, a tak se společně hledala ta nejoptimálnější receptura, která by vyhovovala jejich konkrétnímu zadání. Kvalita pohledového betonu je ve výsledku špičková. Kdo má s touto technologií zkušenost, dobře ví, že se na povrchu mohou objevit kosmetické vady („bílé mapy“) nebo otřepy na hranách, které je těžké posléze odstranit bez znatelných zásahů. Investor domu ve Spomyšli byl opravdu důsledný a dohlížel na každý stavební detail. Dodavatel zajistil odbornou spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, která se zabývá mimo jiné i metodami retuše a restaurování pohledových betonů.
Akce: Rekonstrukce a dostavba rodinného domu ve Spomyšli
Autoři: Miroslav Holubec a Matyáš Sedlák / m4 architekti
Spolupráce: Ondřej Kramoliš, Zuzana Štefančíková
Klient: soukromá osoba
Plocha pozemku: 1027 m2
Zastavěná plocha: stávající rodinný dům 84 m2, dostavba 342 m2
Obestavěný prostor: stávající rodinný dům 630 m3, dostavba 1230 m3
TDI: Ing. Daniel Vinš
Stavba: prováděl investor manažerským způsobem bez hlavního dodavatele
Náklady: neuvedeny
Projekt: 2005 – 2007
Realizace: 2008
Psáno pro Architekt 11-12/2009