Architektura / občanské stavby

Probarvený betonový monolit švýcarské ambasády v Keni odkazuje na africkou krajinu

Švýcarské architektonické studio Roeoesli & Maeder Architekten sídlící v Lucernu navrhlo do prostředí keňské metropole Nairobi novou budovu švýcarské ambasády. Na svažitý pozemek umístili architekti monolit z červenohnědě probarveného betonu, který svou pigmentací připomíná zem typickou pro tamní oblast. Návrh se stává architektonickou hrou o symbolické znázornění Švýcarska v podmínkách východoafrického státu.

Tereza Hůrská , 10. 1. 2019

Jak vytvořit architekturu, která by adekvátně reprezentovala charakter daného státu a zároveň korespondovala s prostředím jiné země? Odpověď na tuto otázku se pokusili nalézt architekti ze švýcarského studia ro.ma. Roeoesli & Maeder Architekten, kteří navrhli budovu švýcarské ambasády v Nairobi. Projekt vzešel z architektonické soutěže z roku 2011 a kombinuje v sobě symbolické znázornění evropského státu adaptované na podmínky keňské metropole.

Švýcarská ambasáda vznikla v rezidenční oblasti Nairobi v sousedství několika dalších velvyslanectví a dalších reprezentativních budov. Již od počátku projektu se dbalo na bezpečí – celý areál ambasády proto bylo třeba kompletně uzavřít. S tímto požadavkem si architekti poradili netradičním způsobem – celý areál obehnali dvou a půl metru vysokou betonovou stěnu, která se vině jako spirála a postupně plynule přechází v samotný objem ambasády. Finální rozšíření stěny do otevřené budovy ambasády podle architektů symbolizuje otevřenost samotného Švýcarska. 

Klikatý tvar stavby z velké části předurčila stávající zeleň, která zůstala zcela zachována. Kromě polohy stromů reaguje ambasáda také na svažitý terén – přízemní část navazující na zeď oplocení díky klesání pozemku postupně narůstá do výšky dvou podlaží. Přidané patro vyplňuje prostor vzniklý poklesem terénu a celý objekt si tak udržuje jednotnou výšku střechy. Přechod mezi jednopodlažní (veřejnou) a dvoupodlažní částí, rozdělenou na jednotlivé kanceláře, využili architekti jako centrum celé budovy a umístili zde prostor lobby, z něhož návštěvník získá přehled o uspořádání budovy. Do atmosféry interiéru lobby se výrazně propsal také hlavní stavební materiál – beton – který je zde použit v pohledové leštěné variantě.

Foto: eArch

Právě beton hraje prim v celkovém charakteru ambasády a představuje spojovací prvek mezi Švýcarskem a Keňou. Betonový monolit totiž v tomto případě nemá klasické šedé zbarvení, ale díky přidaným červenohnědým pigmentům nabývá odstínu typického pro „zem kávy“, která je bohatá na obsah železa. Především ale tato půda charakterizuje celou oblast Nairobi.

Z betonového těla budovy také vystupují zkosené výčnělky fungující jako stínění pro velkoformátová okna kanceláří, která jako jediná narušují jednolitost zbarveného betonu. Po materiálové stránce doplňuje dvojici beton–sklo také eukalyptové dřevo v podobě masivních parket použitých v interiéru kanceláří. Výběr eukalyptu nebyl náhodný – jako jediný totiž představuje udržitelný zdroj dřeva v podmínkách východoafrického státu.

Foto: eArch

Foto: eArch

Tento článek vznikl za podpory společnosti Českomoravský beton v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".

Českomoravský beton, a. s., je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České republiky a Slovenska. Skupina, jejíž vznik spadá do počátku 90. let minulého století, v současné době provozuje 85 nově postavených nebo zrekonstruovaných betonáren, které mají zavedený systém managementu kvality, systém managementu hospodaření s energií a splňují nejpřísnější ekologická kritéria. Celá skupina – holdingová společnost a její dceřiné společnosti, historicky označované ve svém názvu TBG – vystupuje na trhu ČR pod jednou společnou obchodní značkou Českomoravský beton.

Klíčová slova:

ambasáda beton Švýcarsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři