Přiznaná modularita a kontejnerovost
Je společnost v České republice připravena přijmout modulární stavby, které přiznávají svoji přirozenost v podobě modularity a kontejnerovosti? A nebo je stále zejména mezi koncovými uživateli rozšířený názor, že domy z kontejnerů jsou jen nehezké holobyty?
Jiří Kout , 19. 9. 2013
Vizovická společnost KOMA, přední výrobce modulů a obytných kontejnerů, se dlouhodobě věnuje popularizování modulární architektury v České republice. Zejména díky ní se v Čechách začaly objevovat modulární školky, školy, ale i restaurace, administrativní budovy apod. Nicméně je zřejmé, že v tuzemsku na rozdíl od Západní Evropy, nejsou uživatelé připravení esteticky ani architektonicky pracovat s obyčejnými obytnými kontejnery, které mají velmi kvalitní vlastnosti zejména v rychlosti a v cenové dostupnosti výstavby, lehké přenositelnosti a rozšiřitelnosti. Příklady ze zahraničí nám však ukazují, že stačí docela málo a stavby dostanou další estetický rozměr.
Veřejné zakázky
Je zjevné, že pokud se mohou někde uplatnit zásadní výhody modulární výstavby, myslím tím rychlost a cenu, je to veřejný sektor a pak také business, kde můžeme sledovat další výhody, jako je možnost budovu nefixovat na jednu parcelu apod. Nicméně širokou veřejnost jistě spíše zajímá onen veřejný sektor, města a obce, které využívají modulární stavby jak pro školské stavby, tak například pro sociální bydlení, infocentra, nemocnice atd. Jenže u veřejných zakázek hraje vždy prim cena a bohužel mnohdy pouze ta. Kde je ale kvalita, estetická hodnota, práce architekta, designéra? Proč mají děti chodit do těch nejméně hezkých školek? Jenom proto, že to zrovna stojí nejméně?
Na veřejných zakázkách je něco špatně. Nechci zde polemizovat o velmi pofiderních prvotních cenách, které se pak neúměrně zvyšují. Ani nechci spekulovat o korupčním jednání a už vůbec nechci hledat netransparentní postupy u konkurenčních výrobců modulů, ač určité signály nelze přehlížet. Rád bych položil otázku, zda je jednoduše cena tou klíčovou hodnotou. Odpověď je jasná: ano, ale nemůže být jedinou klíčovou hodnotou!
KOMA, mimo garance naprosto transparentního podnikání, nabízí obcím a městům v rámci svých služeb například to, že dodá zdarma architektonický návrh, šitý přímo na míru, a ještě umožní obcím dlouhodobý pronájem, či prodej na splátky. KOMA zkrátka deklaruje, že je pro ni klíčová modulární architektura a záleží jí na estetické a architektonické kvalitě. Jako „své architekty“ nabízí všechny dosavadní účastníky své architektonické soutěže „Modulární architektura“, případně deklaruje, že vypíše soutěž přímo na zakázku a soutěž zmedializuje tak, aby se do ní přihlásilo co nejvíce architektů. Klient, v tomto případě obec, zastupitelstvo nebo sami občané, pak sám vybere, který návrh je ten nej.
V detailu je síla
O tom, že modulární stavby mohou být atraktivní, aniž by se příliš zvýšila jejich cena, svědčí například tvorba architekta Jure Kotnika, který dokáže jak skladbou kontejnerů, tak různými vtipnými polepy, budovu oživit. Tento architekt i v drobných stavbách hledá detaily, které se projevují v exteriéru i v interiéru.
Jako příklad nekonvenčního přístupu ze stáje KOMA pak může sloužit například mateřská škola École Saint-Exupéry ve Švýcarsku, u které na první pohled zaujme barva, ale také exteriérové doplňky, jako je působivá veranda. Čistá bělostná kontejnerová škola v Ženevě pak dokazuje, že záleží také na skladbě kontejnerů a kontextu okolí. Čisté provedení solitérních zelených kontejnerů v historickém městě Franeker v Holandsku ukazuje možnosti elegantního chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením. A nakonec sociální bytové domy v Hamburku dokazují, že sociální bydlení nemusí nutně znamenat holobyty.
Modulární architektura má jistě své místo i v České republice, pouze je třeba posílit estetické hodnoty a nevidět úspěch jen v dobře vyplněné excelové tabulce.
Pro možnosti modulárních architektury i spolupráce s KOMA můžete kontaktovat zástupce vizovické společnosti zde.