Prázdninový dům
Atelierworkshop navrhl prázdninový dům, který je mobilní, bezpečný, vysoce kvalitní, navržený tak, aby neničil životní prostředí, navíc je levný a prostorný takže se zde pohodlně vyspí dva dospělí a dvě děti. Port-a-Bach, jak zní název domu, je nezávislý na energii, vodě a přípojce odpadu, a proto se hodí na pozemek bez inženýrských sítí.
Kristýna Šilhánová , 11. 6. 2013
Název Bach je na Novém Zélandu určen pro jednoduché konstrukce, používané u malých nenáročných staveb - plážových domků a prázdninových příbytků. Ty jsou ikonickou součástí novozélandské kultury a historie. Cecile Bonnifait a William Giesen z Workshopatelieru vytvořili Bach z krabice, lépe řečeno z dvacetistopého kontejneru (rozměry 6,1 x 2,4 x 2,6 m). Úkol to není úplně jednoduchý - uvnitř je to totiž opravdu docela stísněné.
Atelierworkshop věří, že recyklovatelné kontejnery mohou být správnou odpovědí jak pro projekty větších měřítek, tak v dalších případech, kdy je přístup na pozemek problematický , je vyžadována možnost snadné transportace, nebo kdy je kladen důraz na bezpečnost a uzavření prostoru. Autoři prázdninového domku Port-a-Bach pracovali se všemi těmito kritérii a vhodně spojili téma bydlení na malém měřítku s možnostmi znovu-využití přepravních kontejnerů. K domu lze připojit kolečka, a tak je možné celé léto jezdit z místa na místo bez nutnosti nudného balení a vybalování.
PRÁZDINOVÝ DŮM JE:
- Přenosný - Bezpečný - Na vysoké úrovni provedení - Navržen tak, aby byl environmentálně čistý - Poměrně levný - Navržený pro pohodlné přespání dvou dospělých a dvou dětí
V uzavřeném stavu není dům nijak upravován, a tak vypadá zcela jako přepravní kontejner. Otevřením dvou stěn však získáte dům projasněný světlem a otevřený do krajiny. Každý kousek je účelně využit, a tak ze sklopeného boku kontejneru vzniká pobytová terasa a i původní dveře jsou využity pro zavěšení postele či odpočinkové plošiny. Pomocí textilních žaluzií lze tyto části zakrýt a chránit před větrem, deštěm, či jich použít jako ochranu proti slunci. Šest betonových patek poskytuje stabilní neinvazivní základ, který je použitelný na různorodém povrchu a terénu. Dům je při “odchodu” možné jednoduše uzavřít zpět do podoby kontejneru.
INTERIÉR
V případě tohoto domu není důležitá půdorysná plocha kontejneru. Stavební rozměry tak dávají jen část prostoru a příběhu celé stavby. Architekti se snažili o příjemný a klidný interiér, s množstvím přizpůsobení potřebám uživatele. Téměř celý prostor je tak možné otevřít do jednoho celku a to včetně koupelny s otevřeným sprchovým koutem, kam se vešlo také umyvadlo a kompostovací záchod. Interiér je převážně dřevěný a skýtá množství úložného prostoru - přiznaného či skrytého. Systém konstrukce umožnil vytváření sklopných a výsuvných částí, a tak se povedlo do prostoru dát dvojitou postel, šatnu, koupelnu a kuchyň a dvě postele pro děti. Samotné vnitřní prostory je možné oddělit světlými textilními žaluziemi a tím lze dosáhnout určitého soukromí. Okna se využíjí jako skleněné poličky, a tak vzniká dostatek úložných a odkládacích prostorů při zachování dobrého osvětlení. Celkově interiér působí lehkým a svěžím dojmem, světlé dřevo je v příjemném rozporu s vnější industriální slupkou. Dřevo je uvnitř doplněno o skleněné prvky, které pomáhají prostor trochu odhmotnit a tmavou rohoží, která definuje prostor koupelny.
Drobný přístřešek může být vybaven solárními panely či větrnou turbínou a je tak kompletně nezávislý na síti. Volné uspořádání a otevřenost pomáhá propojení s krajinou a jeho obyvatelé tak prakticky celou dobu sedí na zápraží, kdekoliv se jim zalíbí. Stačí stisknout příslušné tlačítko a jednotlivé části se opět složí dohromady a vy jste připraveni odjet na další místo.
Přestože projekt se vyvinul ze série prototypů a konceptů, hlavní cíl zůstal stejný. Cílem bylo vytvořit domov, který je v uzavřeném stavu pouhou ocelovou schránkou, skýtající uvnitř množství úložných prostorů a rozličné využití. Největší devizou tohoto projektu je jeho mobilita a variabilita využití po celém světě, stejně jako jeho odolnost. Domek stačí v době nevyužívání uzavřít a máte zpět přepravní kontejner, který odolá snad všem povětrnostním vlivům - na to byl ostatně vyroben. Důkazem značné mobility může být i to, že prototyp projektu byl zkonstruován v Číně, odkud byl převezen na Nový Zéland. Dnes je součástí stálé expozice muzea Puke Ariki v Novém Plymouthu. Port-a-Bach není v současnosti ve větší produkci, ale atelier navrhuje na jeho základu individuální řešení na přání klienta.
Více k tématu
- Autoři: Cecile Bonnifait, William Giesen
- Ateliér: bonnifait giesen
- Země: Nový Zéland
- Realizace: 2001